Bir Televizyondaki veya Diğer Ekrandaki Parlaklık Miktarları Nelerdir?

TV ve ekran üreticileri arasındaki rekabet hızla artmakta ve herkes ekranlarının kaç tane “sirkesinden” bahsediyor. Ama bir nit bile nedir? Ve neden umursayayım?

Nits, Parlaklık Birimidir

Hayır, burada baş biti hakkında konuşmuyoruz, daha çok teknoloji dünyasında kullanılan bir terminoloji parçası. Uzun lafın kısası, nit, bir televizyonun, akıllı telefonun, bilgisayarın monitörünün, dizüstü bilgisayar ekranının veya başka bir ekran tipinin ne kadar parlak olduğunu tanımlayan bir ölçü birimidir. Siren sayısı arttıkça, ekran daha da parlaklaşır.

Sesler basit değil mi? Ancak “lümenler” parlaklığı tanımlamaz mı? Nits, tüketici olarak sizin için neden bu kadar önemli? Bu soruların bazılarına cevap verelim.

Yine de “Nit” Nedir?

İlginçtir ki, nit (Latince “nitere” kelimesinden gelir, “parlaklık” anlamına gelir) resmi bir ölçüm birimi değildir, çünkü teknik olarak Uluslararası Birimler Sisteminin veya başka bir ölçüm sisteminin bir parçası değildir. Resmi terim aslında “metrekare başına şamdan” dır. Ancak “nit” in hatırlanması daha kolay.

Öyleyse onu parçalayalım. Artık “nit” in “metrekare başına kandela” için argo olduğunu bildiğiniz için, artık bir nitenin iki şeyi ölçtüğünü de biliyorsunuz: Işık şiddeti (şamdan) ve alan (metrekare).

Tahmin edebileceğiniz gibi, “mum”, “mum” için Latince'dir. Dolayısıyla, bir mum, tek bir ortalama mumun parlaklığına eşittir. İki şamdan iki mum parlaklığına eşittir, vb.

Metrekare eklediğinizde, şimdi bir yüzeye yayılan ışık yoğunluğunu ölçersiniz. Metrekare başına bir şamdan (veya bir nit), bir mum boyunca bir metre boyunca ve bir metre aşağı doğru ölçülen bir yüzeye parlayan parlaklıktır.

Bunu basitleştirerek, ortalama bir poster panosu boyutunda olan bir metreyi bir metre ölçen bir poster panosu tuttuğunuzu hayal edin. Daha sonra tek bir mum yakıp poster panonuzun önünde tutuyorsunuz. Poster panonuza mumdan vuran ışık miktarı bir niteye (veya metre kare başına bir kanadaya) eşittir.

Mumlar açısından parlaklığı ölçmek biraz garip görünüyorsa, motorlardan bahsederken hala “beygir gücü” kelimesini kullandığımızı unutmayın.

İLGİLİ: HDTV'nizden En İyi Görüntü Kalitesini Nasıl Alabilirsiniz

Nitler ve Lümen Arasındaki Fark Nedir?

Işık yoğunluğunu – lümeni ölçmek için zaten bir ölçü birimimiz olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ne de olsa, ampullerin, el fenerlerinin, projektörlerin ve daha fazlasının ışık yoğunluğunu ölçmek için kullanıyoruz. Ancak sirkeler ve lümenler farklı şeyleri ölçer.

Büyük bir fark, lümenlerin sirkeler gibi belirli bir alandaki ışığı göstermemesidir. Aksine, lümen, kaynaktan gelen ışığın yoğunluğunu gösterir, ancak büyük veya küçüktür. Ampuller, el fenerleri ve projektörlerin hepsi lümen cinsinden ölçülür.

Bunu koymanın bir başka yolu, lümenlerin bir projektörün yaydığı ışık miktarını göstermesidir; oysaki sirkeler projektör ekranından çıkan ışık miktarını ölçer.

Neden sirkelere özen göstermelisiniz?

Şimdi, sirklerle ilgili tüm teknik mumbo jumbo'larını bildiğinize göre, kendinize en önemli soruyu soruyor olabilirsiniz: Neden umursamalısınız?

İLGİLİ: “Ultra HD” 4K TV mi almalısınız?

Asıl amaç, bir TV'de daha yüksek sayıda sirenin ekranın daha parlak olmasıdır. Yeni bir televizyona alışveriş yaparken bu sizin için çok büyük bir faktör olmayabilir, ancak buna değer ne olursa olsun, bir TV ne kadar parlak olursa, görüntü o kadar iyi bir şekilde aydınlık bir odada görünecektir.

Parlak güneş ışığında açık havada kullanmanız daha muhtemel olan akıllı telefonlar söz konusu olduğunda sirkeler daha da önemlidir. Çok sirkeli bir ekran, en güneşli günlerde bile parlak ve net görünecek.

Ancak, televizyon alışverişi söz konusu olduğunda, bir TV'nin kaç sirkesi olduğuna çok fazla dikkat etmenize gerek olmadığını ve çoğu insan arasındaki farkı söyleyemeyeceğini savunuyorum.