Bir Ton Smarthome Cihazı Takmayı Planlıyorsanız Wi-Fi Atlayın

Birçok akıllı ev cihazı Wi-Fi üzerinden bağlanır; bu yalnızca bir avuç yüklü olduğunda sorun olmaz. Ancak, evinizdeki her odayı akıllı ev donanımlarıyla donatmayı planlıyorsanız, Wi-Fi konusunda dikkatli olun.

Wi-Fi tabanlı akıllı ev cihazlarında yanlış bir şey yoktur, ancak evinize ne kadar fazla yüklerseniz, Wi-Fi ağınız o kadar sıkışık olur. Yeni başlıyorsanız ve hala yavaş yavaş akıllı evinizi inşa ediyorsanız, endişelenecek bir şeyiniz yok. Ancak, evinizdeki her anahtara, prize, ampule ve diğer tüm cihazlara akıllı eklemeyi düşünüyorsanız, Wi-Fi dışında bir şey kullanmak isteyebilirsiniz ve işte nedeni budur.

Wi-Fi'nin Sınırları Var

Wi-Fi, sınırsız olanaklara sahip büyülü bir teknolojiye benziyor, ama yenilmez değil. Göz önünde bulundurmanız gereken sınırlamaları var.

Bir Wi-Fi yönlendirici, 255'e kadar bağlı istemci cihazını teorik olarak destekleyebilir. Ancak, 255 cihazınızı yönlendiricinize bağlamak mümkün olsa da, bu pratikte bile mümkün değil. Bu cihazların tümü yalnızca tek internet bağlantınızdaki bant genişliği için rekabet etmekle kalmaz, aynı zamanda Wi-Fi cihazlarınızın tümü, hiçbir şeyin iyi bir kablosuz bağlantı kurmayacağı bir noktaya müdahale eder.

Verilen, muhtemelen ev ağınıza bağlı o kadar çok cihazın olduğu noktaya asla gelmeyeceksiniz. Ancak, her bir anahtarı, prizi ve ampulü Wi-Fi özellikli bir akıllı sürüme dönüştürürseniz, evinizin büyüklüğüne bağlı olarak bu 255 sayıya ulaşmaya çok yaklaşabilirsiniz. Ve bu, telefonlarınızı, dizüstü bilgisayarlarınızı, akış kutularınızı ve daha fazlasını saymaz.

Wi-Fi 6, bu yeni standardı destekleyen donanım 2019’da daha sonra göründüğünde tıkanıklık sorununu çözebilir, ancak yine de cihaz miktarı sınırlamasıyla ilgileneceksiniz. Ne kadar az cihazınız olursa o kadar iyidir.

Işıklar, Anahtarlar ve Çıkışlar için Z Dalgasına veya ZigBee'ye Yapış

Termostat, görüntülü kapı zili, sesli asistanlar ve daha fazlası gibi akıllı ev aygıtları için Wi-Fi ile bağlantı kurmak tamamen sorun değil (ayrıca, bu cihazların çoğu yalnızca Wi-Fi olduğundan, orada bir seçeneğiniz yok). Ancak, tüm evinizi her bir aydınlatma armatürü için akıllı ampullerle sıvalayacaksanız, Z-Wave veya ZigBee gibi farklı bir kablosuz protokol kullanmak en iyisidir.

İLGİLİ: “ZigBee” ve “Z-Wave” Smarthome Ürünleri Nedir?

Yeni başlayanlar için, bu protokoller, genel olarak tıkanıklığı azaltan Wi-Fi ile etkileşime girmez. Ayrıca, Z-Wave ve ZigBee cihazları, hepsine bağlanmak için bir hub gerektirdiğinden, ağınızdaki cihazların sayısı önemli ölçüde azalır. Evinize 20 adet Z-Wave ışık anahtarı taksanız bile hepsi bir akıllı ev göbeğine bağlanır. Wi-Fi yönlendiriciniz bunu ağınızdaki tek bir cihaz olarak görür.

Örneğin, bu Kasa ışık anahtarlarından 20'sini, her biri Wi-Fi'ye ayrı ayrı bağlanan ve ağda 20 ayrı cihaz olarak görülen TP-Link'ten satın alabilirsiniz. Veya bir hub ve bir anahtar ile birlikte gelen bir Lutron Caseta kiti ve ardından 19 ek anahtar satın alabilirsiniz. Bunlar Z-Wave kullanmıyor, daha çok özel bir radyo frekansı kullanıyor. Yine de, 20 tane kurulmasına rağmen, ağınız onları yalnızca bir cihaz olarak görüyor, çünkü hub yönlendiricinize bağlanan tek şey.

Yalnızca Birkaç Aygıtınız Varsa, Terleme

Anahtarlar ve prizler gibi küçük şeyler için Z-Wave veya ZigBee kullanmanızı tavsiye etmeme rağmen, evinizi yalnızca küçük bir avuç akıllı ev cihazı cihazıyla donatmanız büyük bir sorun değil – belki de buradaki ve oradaki bir anahtar, ya da bir miktar akıllı sadece yatak odanızda yanar.

Ayrıca, akıllı ev hakkında çok fazla şey bilmeyecek olan ortalama bir tüketici için Wi-Fi tabanlı aygıtları ayarlamak çok daha kolaydır. Ancak, daha deneyimli hale gelip, akıllı evinizi genişlettiğinizde, hub tabanlı cihazların daha küçük işlere gitmenin bir yolu olduğunu keşfedeceksiniz ve birçok şirket hub'ları kurmayı ve cihazlara bağlamayı kolaylaştırıyor.