Bir UV Filtresi nedir ve Kamera Lensinizi Korumak için İhtiyacınız Var mı?

UV filtresi, kamera lensinizin önüne takılan ve ultraviyole ışınlarını engelleyen bir cam filtredir. Film fotoğrafçılığı için gerekliydi, ama şimdi çoğu fotoğrafçı lenslerini korumak için onları kullanıyor.

Orada UV filtreleri hakkında bir sürü yanlış bilgi var. Bazı fotoğrafçılar zorunlu olduklarından ötürü yemin ederler, diğerleri ise tamamen para kaybıdır. Bazı fotoğrafçı dükkanlarında, satış personeli, bir UV filtresi için de pon etmediğiniz sürece yeni bir lens ile çıkmanıza izin vermez; Diğerlerinde, onları satın almaya çalışırsanız sizi kapıdan çıkarırlar. Peki gerçek nedir? Hadi bulalım.

UV Filtresi Ne Yapar?

Bir UV filtresi, merceğe girerken UV ışığını engeller. Kameranız için güneş koruyucu olarak düşünün. Bazı eski fotoğraf filmleri UV ışığına karşı çok hassastı, bu yüzden bir UV filtresi kullanmadıysanız, fotoğraflarınızda mavi bir bulanıklıkla sonuçlanacaksınız. Bu özellikle, eğer bir yere ateş ediyorsanız, çok güneşli bir günde olduğu gibi ya da yüksek irtifada olduğu gibi, çok fazla UV ışığı vardı. Bu polaroidde, Flickr'daki MoominSean tarafından görülebilir.

Şey, modern filmler ve dijital sensörler sadece UV ışığına karşı hassas değildir. Onları eski filmler yapma biçiminde etkilemez. Bu, iyi fotoğraflar çekmek için UV ışığını engellemek için UV filtresine ihtiyacınız olmadığı anlamına gelir. Bununla birlikte, bu, UV filtrelerinin lensleriniz için koruyucu bir filtre olarak ikincil bir kullanım almasını engellememiştir. Bazı kamera dükkanları, korumak için bir UV filtresi almadıysanız, yeni bir lensle kapıdan çıkmanıza izin vermemekte isteksizdir.

UV Filtreniz Lensinizi Koruyor mu?

Temel fikir şudur: Eğer 2.000 $ 'lık lensinizi düşürdüğünüzde, lensin ön elemanını kırmak yerine, bunun yerine 35 $' lık UV filtrenizi kırmış olursunuz. Merceğini göndermek yerine yeni bir filtreyi almak çok daha kolay – muhtemelen tamir edilmek. Ne yazık ki, fikir teoride kulağa hoş gelse de, uygulamada gerçekten işe yaramıyor.

Backcountry Gallery'den Steve Perry, bir dizi farklı lens filtresi ve lensi test etti ve bulduğu şey, filtrelerin, eğer varsa, korumaya en az eklediğiydi.

Perry'nin büyük paket servisi, UV filtrelerindeki camın, lenslerin ön elemanında kullanılan camdan çok daha zayıf olmasıydı, bu yüzden filtreler, üzerinde filtre bulunup bulunmadığına bakılmaksızın, bir lensi bile düşürmeyen damlalardan kopar. Ayrıca, bir objektif, ön elemanın hasar görmesi için yeterince sert vurulduysa, normalde büyük miktarlarda iç hasar da olmuştur. UV filtresinin ön elemanı koruduğu birkaç durumda bile, lens yine de ölmüştü.

Tüm bunlar, lensinizi bir UV filtresiyle düşürdüğünüzde ve filtre koptuğunda ancak lensi kırmazsanız, muhtemelen tek yapmanız gereken bir filtreyi kırmaktı. Lens her iki şekilde de iyi olurdu. Lensinizi UV filtresi olmadan düşürürseniz ve kırılırsa, bir filtre onu kaydetmezdi.

Bu, UV filtrelerinin koruma sağlamadığı anlamına gelmez. Sadece sert damlalardan koruma sağlamadıkları anlamına gelir. Lensinizi toz, çizik, kum, deniz spreyi ve diğer küçük çevresel tehlikelerden korumak için çok uygundurlar.

UV Filtrelerinin Optik Etkileri

UV filtreleri hakkında düşünülecek son bir şey var: Objektiflerinizin önüne fazladan bir cam koymak görüntü kalitesini etkiler.

UV filtreler, içinden geçen ışığın küçük bir yüzdesini (% 0.1 ile% 5 arasında) bloke eder. Işığın filtrenizle nasıl etkileştiği nedeniyle, bu, resimlerinizin keskinliğini ve kontrastını çok az azaltır. Bu zorlukla fark edilen bir efekt ve Photoshop'ta kolayca düzeltildi, ancak orada. Ayrıca, isimsiz markalardan ucuz filtrelerde daha da kötüdür. Hoya, B + W, Zeiss, Canon ve Nikon'dan gelen filtreler en az etkiyi gösterirken, Tiffen gibi markalardan gelen filtreler en büyükleri gösterdi.

Daha da önemlisi, UV filtreleri, içinde parlak bir ışık kaynağı olan bir sahneyi çekiyorsanız, resimlerinizde mercek parlaması veya gölgelenme elde etmenizi daha da olası hale getirir. Yukarıdaki resimde UV filtresinin ve mercek parıltısının neden olduğu bazı ürünleri görebilirsiniz.

UV Filtresi Kullanmalı mıyım?

Bir UV filtresi kullanıp kullanmayacağınıza karar vermek basit bir soru değildir. Gerçekten buna bağlı. Size verebileceğim en iyi tavsiye:

  • Bir UV filtresi lensinizi toz ve çiziklerden daha fazla korumaz. Plajda ya da çölde ateş ediyorsanız, bir tanesini koymak iyi bir fikirdir, ancak aksi halde, bir tanesini bile almadan iyisindir.
  • UV filtrelerinizin görüntü kalitesi üzerinde küçük bir etkisi vardır. Çoğu zaman, bir fark yaratmayacak. Ancak, mümkün olan en yüksek kalitede görüntüye ihtiyacınız varsa veya fotoğraflarınız mercek parlaması ve diğer yapay nesneler gösteriyorsa, UV filtrenizi çıkarmalısınız.

Bir UV filtresi için kamera çantanızda kesinlikle bir yer olduğunu iddia ediyorum. Ama kameranızda her zaman buna değer olup olmadığı size kalmış. Resimlerimi etkiliyorsa UV filtrelerimi çıkarmayı tercih ediyorum, diğer insanlar kirli bir yere ateş ediyorlarsa onları kullanmayı tercih ederler.

Görüntü Kredisi: Abraksis / Shutterstock