Bir Wi-Fi Hotspot (ve Kullanmak İçin Güvenlidir) Nedir?

Bir Wi-Fi hotspot gerçekten sadece bir kablosuz erişim noktasıdır. Tipik olarak, mobil cihazlarınızda Wi-Fi üzerinden internete erişebileceğiniz ortak yerlerdir. Kullanışlılar, ancak bunları kullanırken farkında olmak için bazı güvenlik sorunları da var.

Teknik olarak, bir Wi-Fi etkin noktasını başka bir kablosuz erişim noktasından ayıran hiçbir şey yoktur. Kablosuz yönlendiriciyi evinizde bir Wi-Fi hotspot olarak düşünebilirsiniz. Ancak, sıcak noktalar hakkında konuştuğumuzda, genellikle Wi-Fi'de (genellikle ücretsiz olarak) oturum açabileceğiniz herkese açık, fiziksel konumlardan bahsederiz. Genellikle kahvehaneler ve oteller gibi işletmeler tarafından sağlanır, ancak bazen bir kamu hizmeti olarak sunulur. Hotspot'a bağlanmak için, ihtiyacınız olan tek şey, ister akıllı telefon, dizüstü bilgisayar veya tablet olsun, kablosuz bağlantıya sahip bir cihazdır.

Bir Hotspot'a Nasıl Bululur ve Bağlanır?

Eğer bir kahve dükkânına gittiğinizde, az yağlı, çift atış, soya karamelli macchiato ve dizüstü bilgisayarınızda Wi-Fi bağlantılarına bağlıysanız, o zaman zaten bir hotspot kullandınız. Kafeler, restoranlar, oteller, havaalanları, kütüphaneler, kitapçılar ve daha pek çok yerde herkese açık noktaları bulabilirsiniz. Seyahat ediyorsanız (hatta kendi şehrinizde dolaşıyorsanız), başka ülkelerde bile bir hotspot bulmak zor değildir.

İLGİLİ: Seyahat ederken Ücretsiz Wi-Fi Noktalarını Nasıl Bulunur

Bulunduğunuz yerdeki büyük zincir restoranlar ve kahve dükkanları gibi bariz konumların yanı sıra, internette, “Chicago'da kablosuz internet noktaları” gibi bir şey için arama yapabilirsiniz. Elbette, internet bağlantınız yoksa, web’de arama yapmak bir seçenek değildir. Bu durumda, Wi-Fi Finder (iOS ve Android için ücretsiz) gibi bir uygulamayı indirerek önceden hazırlayabilirsiniz. Bağlantınız olmasa bile daha sonra arayabileceğiniz ücretsiz ve ücretli Wi-Fi etkin noktalarından oluşan bir veritabanını indirir ve yükler.

Size yakın bir hotspot bulduğunuzda, ona bağlanmak genellikle oldukça kolaydır. Cihazınızda otomatik ağ bulma özelliğini etkinleştirdiyseniz, Kablosuz ağ ayarlarınıza ulaştığınızda mevcut ağların otomatik olarak görüneceğini görmelisiniz. Eğer yapmazsan, göz atman gerekecek. Bu, uygulamanın – veya iyi bir web araması – kullanışlı olduğu yerdir. Genellikle ağın adını, şifreyi ve ağın ücretsiz veya zaman sınırlı olup olmadığını bilmenizi sağlar.

İLGİLİ: Yeni Başlayanlar: iPhone, iPod Touch veya Android Telefonunuzu Wi-Fi Ağına Bağlayın

Bağlanırken dikkat edilmesi gereken bazı şeyler var:

  • Bazı sıcak noktalar ücretsizdir; bazıları değil. Ve bazıları size ücretsiz olarak sınırlı bir süre verir ve daha fazla zaman ödemenizi gerektirir.
  • Bazılarında sıkça değişen şifreler var. Bir işletme bağlantıyı sağlıyorsa (ve siz müşteriniz), sadece tezgahtan isteyin.
  • Bazıları ilk bağlandığınızda bir web portalı üzerinden oturum açmanızı gerektirir ve adınız ve yaşınız gibi bazı temel bilgileri isteyebilir.

Yine de, dışarıda olduğunuzda ücretsiz bir internet elde etmek zor değil – özellikle de bir şeylere bakmak için hızlı erişim gerekiyorsa.

Güvenlikten ne haber?

Güvenlik, Wi-Fi etkin noktalarıyla gerçek bir endişe kaynağıdır. Sonuçta, herkese açık ağlardır. Tüm hassas bilgilerinizi gizli tutmak, herkese açık bir ağ kullanan herkese öncelikli olmalıdır. Bir şifre (ve belki de bir web portalı üzerinden) ile oturum açmış olsanız bile, sadece bağlantı sınırına erişim sağlayan kişilere yardımcı olur. İnternet faaliyetinizi özel tutmuyor.

İLGİLİ: Otel Wi-Fi ve Diğer Kamu Ağlarında Snooping Nasıl Önlenir

Aynı Wi-Fi etkin noktasını kullanan diğer kişiler için trafiğinizi snoop yapmak tamamen mümkündür. Bu, açık bir Wi-Fi ağı kullanırken, şifreleme gerektirmeyen ve şifre gerektirmeyen durumlar için özellikle geçerlidir.

Bununla birlikte, kendinizi korumak için birkaç iyi yol var:

  • Bir VPN kullanın: Bir sanal özel ağ (VPN), bir genel bağlantının üstünde güvenli bir bağlantı oluşturmanızı sağlar. İnternetten güvenli bir tünel gibi düşünün. Orada çok fazla VPN servisi var ve hiç kullanmadıysanız, bir VPN'nin neye dikkat ettiğini ve niçin ihtiyacınızın olabileceğini öneriyoruz. Bu kılavuzun ayrıca güvenli ve güvenilir VPN servisleri için bazı sağlam tavsiyeleri de vardır.
  • Ağı herkese açık olarak işaretleyin: Windows kullanıyorsanız, ağın herkese açık veya özel olup olmadığını ilk kez bağlamanız gerekir. Windows, bağlı olduğunuz ağ türüne bağlı olarak bazı önemli güvenlik ayarlarını değiştirir.
  • HTTPS kullanın: Bilgilerinizi HTTPS (Köprü Metni Aktarım Protokolü Güvenli) ile şifreleyen bir siteye erişim bağlantınızın güvenli olmasını sağlar. Bu, bağlandığınız sitenin doğru site olduğundan ve web trafiğini şifreleyerek güvenlik sertifikalarını kontrol ederek yapar. Bir sitenin HTTPS'yi desteklediğini söyleyebilirsiniz, çünkü adres çubuğunuzdaki URL'nin yanında bir kilit sembolü ve URL'nin başında "https" görürsünüz.

Mobil Erişim Noktası Oluşturma

Ortak Wi-Fi bağlantı noktalarının yanı sıra, kendiniz de oluşturabilirsiniz. Akıllı telefonunuzun, mobil bağlantınızı diğer cihazlarla paylaşmanıza olanak tanıyan bir etkin nokta ayarı vardır. Bu ayara sahip olmanız telefonunuza ve cep telefonu operatörünüze bağlı olsa da, dizüstü bilgisayar gibi bir şeyi internete bağlamanız ve başka seçenekleriniz olmaması için gerçekten yararlı olabilir.

Yine de dikkat edilmesi gereken birkaç şey var. Bu özelliği etkinleştirmek, hem Wi-Fi hem de mobil radyolar olduğundan, telefonunuzda daha fazla pil tüketir. Kullanmayı planlıyorsanız, telefonunuzu takmak isteyebilirsiniz.

Ayrıca, çoğu taşıyıcı mobil hotspot özelliği üzerinden ne kadar veri kullanabileceğinizi sınırlar. Sınırsız veriye sahip olduğunuz planlarda bile, hotspot ödeneğinizin daha az bir şeyle sınırlı olduğunu görebilirsiniz. Örneğin, Verizon, hotspot kullanımını ayda 15 GB ile sınırlar (bu hızdan sonra hız düşer). Ve evet, bu pek çok veri gibi görünüyor, ama gerçekten interneti nasıl kullandığınıza bağlı.

Görüntü Kredisi: NicoElNino / Shutterstock