Bitcoin, Bitcoin Cash, Bitcoin Gold ve Diğerleri Arasındaki Fark Nedir?

Adlarına rağmen, Bitcoin Cash, Bitcoin Gold, Bitcoin Diamond, Bitcoin Private ve diğerleri Bitcoin ile aynı şeydir. Bitcoin’e dayanıyorlar ve isminde piggyback yapıyorlar, ama farklı şeyler. Hangi Bitcoin varyantının hangisi olduğunu öğrenmek için.

Bitcoin, açık kaynak koduna dayalı olarak dağıtılmış bir kripto para birimidir. Herkes kodu alabilir, değiştirebilir ve kendi sürümünü yayınlayabilir. Diğer paralar böyle yaratıldı.

Bitcoin’in “Sert Çatalı” nedir?

Bilgisayar yazılımında, geliştiriciler mevcut kodu aldıklarında, değiştirdikten sonra kendi projelerinin temeli olarak kullanıldıklarında bir “çatal” oluşur. Bu, Bitcoin Cash (BCH) ve Bitcoin Gold (BTG) gibi isimlerin de aynısıdır. Geliştiriciler “Bitcoin Core” olarak bilinen ana Bitcoin (BTC) kodunu aldılar ve değiştirdiler.

İLGİLİ: Bitcoin Nedir ve Nasıl Çalışır?

Ayrıca, Bitcoin blockchain’ini, işlem geçmişini kopyalayıp kendi blok zincirlerinin temeli olarak kullanmayı tercih ettiler. Diğer bir deyişle, Bitcoin Cash piyasaya sürüldüğünde 10 Bitcoin’e sahipseniz, 10 Bitcoin ve 10 Bitcoin Cash ile sonuçlanacaksınız. Ancak, bu tek yönlü, tek seferlik bir etkinlik. Bitcoin Cash’inizi piyasa fiyatından satmadan ve Bitcoin’i piyasa fiyatından satın almadan Bitcoin’e geri döndüğünüz herhangi bir Bitcoin Cash’i dönüştüremezsiniz. Ve eğer çataldan sonra Bitcoin alırsanız, herhangi bir ücretsiz Bitcoin Cash almazsınız.

Bitcoin Cash ve Bitcoin Gold gibi madeni paralar “sert çatallar” olarak bilinir, çünkü blok zincirinde kalıcı bir bölünme yaratırlar, çünkü sadece geçici bir bölünme yaratan “yumuşak çatallar” yerine.

İnsanlar genellikle Bitcoin projesinde yapılan tasarım kararlarına katılmazlar ve bu zor çatallar Bitcoin’i tercih ettikleri şekilde değiştirmeye katılmayan geliştiricilere izin verir. Bitcoin Core’da fikir birliği kazanma sürecini atlayabilir ve kendi fikirlerini uygulayabilirler. Bu Bitcoin çatalları, Bitcoin koduna dayanan alt kodlar yani Bitcoin olmayan kripto para birimleridir.

Eleştirmenler, bu sikkelerin Bitcoin’in isminde piggyback yaptığını ve çoğunun sadece geliştiriciler ve erken evlat ediciler için iyi bir kazanç sağlamak için başlatıldığını iddia ediyor. Destekçiler, Bitcoin’in zayıf yönlerini geliştirebileceklerini savunuyorlar.

Bu Forksların Herhangi Bir Değeri Olan Nedir?

Bitcoin’in kendisi gibi, bu çatallar da tamamen algıya dayalı bir değere (ya da hiç değere) sahip değildirler – ancak bu değerlere çok fazla insan değer verir. Bazı Bitcoin safları, bu çatalların hiçbir değere sahip olmadığına ve Bitcoin’in dikkatini dağıttığına inanmaktadır, tıpkı altkolların büyük ölçüde anlamsız olduğuna inandıkları gibi. Diğer insanlar, Bitcoin’in çok fazla soruna sahip olduğunu ve bu Bitcoin çatallarının geleceğin olabileceğine inanıyorlar, tıpkı bazı insanlar, bir ya da daha fazla alt-kodun Bitcoin’i gelecekte en iyi kripto-para birimi olarak destekleyeceğine inandıkları gibi.

Sonuçta, Bitcoin ve tüm çatalları pazara göre fiyatlandırılıyor – başka bir deyişle, insanlar onlar için ödeme yapmaya istekli. İnsanların şu anda Sikkeler.com gibi bir web sitesine bakarak bu madeni paraların ne kadar değerli olduğunu düşündüklerini görebilirsiniz.

Bitcoin Nakit (BCH)

Bitcoin Cash, düşük ücretler ve hızlı işlem süreleri için tasarlanmıştır. İsim, bu özellikler sayesinde bir çeşit “elektronik para” olarak nitelendiriyor. Bitcoin Cash, daha büyük bir blok boyutunu kucaklar, bu da ağın daha fazla işlemi destekleyebileceği anlamına gelir. Şu anda en değerli Bitcoin sert çataldır.

İLGİLİ: Kolay Yolu Bitcoin Nasıl Alınır?

Bu durum, Bitcoin’in yüksek işlem ücretlerinin 40 doların üzerine çıktığı Aralık 2017’de özellikle cazip geldi. Bununla birlikte, Nisan 2018’de hala anlamlı bir fark var. Bitcoin işlem ücretleri 1.15 $ ‘a kadar düşerken, Bitcoin nakit ücretleri 0,04 doların altında.

Bitcoin taraftarları, Bitcoin Cash’in değişikliklerinin gereksiz olduğunu, SegWit’in (Segregated Witness) işlem ücretlerinin aşağı çekilmesine yardımcı olduğunu ve Şimşek ağının gelecekteki ucuza yakın Bitcoin ödemelerini getireceğini iddia ediyor.

Eleştirmenler, Bitcoin Cash’in kafa karıştırıcı olarak tasarlandığına işaret etti. Hem bitcoin.com hem de Twitter hesabı @Bitcoin, Bitcoin Cash’i zorlamak için kullanılıyor. Ancak Bitcoin Cash (BCH), orijinal Bitcoin (BTC) ile aynı şey değildir. Bitcoin Cash web sitesi Bitcoin Cash’in “gerçek Bitcoin” olduğunu, ancak daha büyük Bitcoin topluluğunun aynı fikirde olmadığını savunuyor.

Bitcoin Cash, 16 Nisan 2018 itibariyle Bitcoin, Ethereum ve Ripple’den sonra dördüncü en değerli madeni paradır. Bitcoin Cashbase’de Bitcoin Cash’i satın alabileceğiniz kadar kolay satın alabilirsiniz.

Bu ilk büyük sert çatal oldu ve 1 Ağustos 2017’de, diğer sert çatal Bitcoin’e ilham kaynağı oldu.

Bitcoin Altın (BTG)

Bitcoin Gold, Bitcoin ile ilgili bir başka problemi ele alır: Bitcoin madenciliğinin, özel donanım gerektiren ve ortalama insanın benim için imkansız hale getirdiği artan merkezileşmesi. Uygulamaya özgü tümleşik devreler (ASIC) olarak bilinen özel donanım, karlı bir şekilde benimsenmelidir. Ve bu madencilik şirketleri, devasa boyutları sayesinde ağ üzerinden güç sağlayabilirler.

İLGİLİ: Neden Para Madenciliği Bitcoin yapmak neredeyse imkansız

Bitcoin Gold sert çatal, bu problemi, Equihash adlı başka bir algoritma için Bitcoin’deki SHA-256 madenciliği algoritmasını değiştirerek ele alır. Bu hala muazzam miktarda elektrik ve hesaplama gücü gerektiren bir çalışma kanıtı algoritmasıdır, ancak ASIC tabanlı optimizasyon için çok daha zor hale getirilmiştir. Bitcoin Gold, ortalama insanlar ya da en azından güçlü grafik işlemcili (GPU’lar) en az ortalama kişi olacak şekilde tasarlanmıştır – Bitcoin’leri bir kez daha PC’lerinde kullanabilir ve böylece ağı daha merkezi bir hale getirebilir.

Coinranking.com’a göre, 16 Nisan 2018 itibariyle Bitcoin Gold, Bitcoin Cash ve Bitcoin Diamond’dan sonra en değerli 26. madeni ve üçüncü en değerli Bitcoin sert çatalıydı.

Bitcoin Gold çatalı 12 Kasım 2017’de gerçekleştirildi.

Bitcoin Pırlanta (BCD)

Bitcoin Diamond, Segwit ve Lightning ağı (Bitcoin’den), daha büyük blok boyutları (Bitcoin Cash’ten) ve GPU ile optimize edilmiş bir madencilik algoritmasını (Bitcoin Gold’a benzer) içeren “daha ​​iyi Bitcoin” oluşturmak için bir dizi özelliği bir araya getirir. Ayrıca, her işlemin değerlerini şifreleyerek bazı gizlilik vaat ediyor. İnsanlar, kamu blok zincirini inceleyerek herhangi bir işlemde ne kadar para gönderildiğini göremez.

Bu, 16. en değerli madeni para ve ikinci en değerli Bitcoin sert çataldır ve 16 Nisan 2018 itibariyle Bitcoin Gold’u yenmektedir.

Bitcoin Diamond çatalı 24 Kasım 2017’de gerçekleşti.

Bitcoin Özel (BTCP)

Bu zor bir Bitcoin çataldır, ancak aynı zamanda Zclassic cryptocurrency ile birleştirme. Bu bir “çatal-birleştirme” dir. Başka bir deyişle, Bitcoin (BTC) veya ZClassic (ZCL) sahibi olan herkes, 1: 1 oranında Bitcoin Private aldı. Yani, 10 Bitcoin ve 10 Zclassic olsaydı, 20 Bitcoin Private ile de bitti.

Bitcoin insanların halka açık blockchain’de işlem yapmalarına izin verdiği yerlerde, Bitcoin Private gizlilik üzerine odaklanır. Projenin web sitesi de belirttiği gibi, “ödemeler halka açık bir blockchain’de yayınlanır, ancak gönderen, alıcı ve diğer işlem meta verileri tanımlanamayabilir.”

Bu, 16 Nisan 2018 itibariyle en değerli 37. para ve dördüncü en değerli Bitcoin sert çataldır.

Bitcoin Özel çatalı 28 Şubat 2018’de gerçekleştirildi.

Bunlar nereden geldiğini daha fazla sert çatal var

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu sert çatallar 2017’nin ortasından ya da 2018’in başlarında Bitcoin’in Aralık 2017’deki tarihi zirveleri sırasında piyasaya sürüldü. Birçok insan hipe girmek istiyor. Orada Bitcoin Rodyum, Süper Bitcoin ve Bitcoin Gümüş gibi isimlerle birlikte pek çok başka sert çatal var. Muhtemelen 2018 boyunca piyasaya sürülen sert çatallar göreceksiniz.

Bu noktada her şey bulanıklaşıyorsa, bu fikirdir. İnsanlar, Bitcoin popüler olduğu sürece Bitcoin hard forks oluşturmaya devam edecek, kendi fikirlerini Bitcoin’e eklemeye ya da sadece paralarını çıkartarak zenginleştirmeye çalışacaklar. “Bitcoin” ismini bir şeye gömmek, insanların fikrinize dikkat etmesini sağlamak için emin birer insan gibi gözükürken, “Bitcoin” içermeyen bir altcoin, çok fazla dikkat çekmeyebilir. Herkes kendi altkosunu oluşturabildiği gibi, herkes kendi Bitcoin çatalını oluşturabilir.

Bitcoin’e para koymanızı tavsiye etmemize rağmen, Bitcoin sert çatallara veya altkolara para koymadan önce özellikle dikkatli olmanız gerektiğini düşünüyoruz.

Image Kredi: Adrian Bugün / Shutterstock.com.