Bluetooth 5.1: Yenilikler ve Neden Önemli?

Bluetooth SIG

Bluetooth 5.1, Bluetooth cihazlarının fiziksel konumu santimetreye tespit ederek iç mekan konumlandırmada yardımcı olacak yeni “yön bulma” özellikleri sunar. Bu en son sürüm, daha güvenilir Bluetooth bağlantıları da sağlayacak özellikler içeriyor.

Bluetooth Aygıtları Artık Konumunuzu Belirleyebilir

Mevcut Bluetooth yakınlık sistemleri, bir cihazın (akıllı ev veya akıllı saatiniz gibi) ne kadar uzakta olduğunu sinyal gücünü kullanarak tahmin edebilir. Birkaç metre ötede olduğunu biliyor olabilirler, ama yönünü bilmiyorlar.

Bu, Bluetooth 5.1’de yeni bir yön bulma özelliği ile geliştirildi; bu, Bluetooth Özel İzleme Grubu (SIG) tarafından Bluetooth’u denetleyen endüstri grubu tarafından açıklandı. Bir konumlandırma sistemi şimdi bir Bluetooth sinyalinin geldiği yönü belirleyebilir. Uzaklık ve yönü birleştiren Bluetooth cihazları artık bir cihazın kesin yerini santimetre aşağıya doğru çözebiliyor.

Bluetooth SIG

Bluetooth 5.1, “Geliş Açısı” (AoA) ve “Kalkış Açısı” (AoD) adlı yönün belirlenmesi için iki farklı yöntem sunar. İki cihazdan birinin bir dizi çoklu anten içermesi gerekir ve bu antenlerden alınan veriler, Bluetooth sinyalinin geldiği yönü belirlemek için kullanılabilir.

Etrafta bir akıllı telefon taşıyorsanız ve bu telefonda Bluetooth 5.1 varsa, bir konumlandırma sistemi tam olarak konumunuz hakkında iyi bir fikir verebilir. Bu, iç mekanlarda gezinmeyi geliştirmek, kayıp anahtarlarınızı bulmak veya konumunuzu daha iyi belirlemek için smarthome donanımını etkinleştirmek için kullanılabilir.

Daha Az Güç Harcanması İle Daha Hızlı Bağlantı Başlatma

Sürüm numarasından beklediğiniz gibi, Bluetooth 5.1, Bluetooth 5.0 gibi pek çok değişiklik ile büyük bir sıçrama değildir. Diğer değişiklikleri oldukça küçük ama yine de faydalı.

Bluetooth Low Energy aygıtları “Genel Özellik Profili” veya GATT olarak adlandırılan bir şey kullanır. Bir istemci cihaz bağlandığında, sunucu cihazının neyi desteklediğini görmek için “servis bulma” işlemini gerçekleştirir. Bu zaman ve enerji alır. Bluetooth 5.1 daha agresif önbelleğe alma işlemini gerçekleştirir ve istemciler hiçbir şey değişmediğinde servis bulma aşamasını atlayabilir. Bu "GATT önbelleğe alma geliştirmeleri", bağlantının daha hızlı gerçekleştiği ve daha az enerji harcandığı anlamına gelir.

İLGİLİ: Bluetooth 5.0: Farklı Olan ve Neden Önemli?

Bağlantı Reklam Geliştirmeleri

Bluetooth 5.1, reklamcılıkta bazı iyileştirmeler içerir. Buradaki “reklamcılık” kelimesi, bir Bluetooth cihazının, yakınlardaki diğer Bluetooth cihazlarına uygunluğunun reklamını yapmak için nasıl bağlanabileceğini gösterir. Bu, bağlantıların daha iyi çalışmasını sağlamalıdır.

Yeni özelliklerden biri “randomize reklam kanalı dizini oluşturma” dır. Bluetooth 5.0, aygıtların 37, 38 ve 39 numaralı kanallar arasında sıkı bir şekilde geçiş yapmasını gerektiriyordu. Artık cihazlar rasgele kanal seçebiliyor. Bu, iki Bluetooth cihazının birbirine bağlanmaya hazır olduklarının reklamını yaparken aynı kanallarda birbirleriyle “konuşma ve konuşma” olasılığını azaltır ve çok sayıda Bluetooth cihazı olan yerlerde yardımcı olur.

Bluetooth SIG

Bluetooth 5.0, cihazların başka bir cihazın "reklam" zamanlamasıyla bağlantı için taramayı senkronize etme özelliğini ekledi. Örneğin, akıllı telefonunuzu Bluetooth üzerinden bir TV'ye bağlarsanız, TV telefonunuza tam olarak ne zaman SyncInfo adlı bir veri alanıyla reklam vereceğini söyleyebilir. Telefonunuz sürekli olarak TV taraması yapmak zorunda değildir, ancak TV'nin kendisinin ne zaman reklam vereceğini tam olarak bilir. Bu, güç tasarrufu sağlar ve aygıtların belirli bir zamanda veri alışverişi yapması gerektiğinde potansiyel olarak yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, bu "periyodik reklam senkronizasyonu" değişimi bazı güç kullanır ve düşük güçte çalışan aygıtlar bunun üzerindeki enerjisini boşa harcamak istemeyebilir. “Periyodik reklam senkronizasyonu transferi” ile, bağlı cihazlar bu verileri birbirine aktarabilir; örneğin, akıllı telefonunuz TV'nizin reklamını yayınlamak için bilgileri akıllı saatinize TV ile iletişim kurmaya zorlamak yerine doğrudan akıllı saatinize aktarabilir. Bu, düşük güçlü cihazlarda enerji tasarrufu sağlayarak pillerin uzun süre dayanmasına neden olabilir.

Bu özelliklerin tam olarak nasıl çalıştığı hakkında daha fazla teknik ayrıntı, resmi Bluetooth çekirdek özellikleri özellik genel bakış belgesinde bulunabilir. Belge ayrıca burada bahsetmediğimiz bazı küçük değişiklikleri listeler.