Bluetooth 5.1'in Durum Tespiti Smarthome'un Geleceği Olabilir

Dariusz Jarzabek

Bluetooth 5.1, cihazların birbirlerini santimetreye kadar izlemesini sağlar. Ancak Bluetooth 5.1 yalnızca anahtarlarınızı bulmak için değildir; bu hassas konum izleme, akıllı ev sahibinin kim olduğunuzu ve evinizde nerede olduğunuzu bilmesini sağlar.

Smarthome, nerede olduğunu bilmiyor

Smarthomes ışıklar, iklim kontrolü veya kahve makinenizi bir programa göre otomatikleştirmek için mükemmeldir, ancak genel davranışınıza göre hareket etmezler. Bunun nedeni, akıllı evlerin tümünün program ve komutlara dayanması ve çoğunlukla varlık algılamaması. Eviniz kesin konumunuzu bilmiyor; en çok hangi odada kaldığınızı bilmiyor ve bu olmadan sizin için hiçbir şey yapamıyor. En iyi ihtimalle komutunuzda bir şeyler yapabilir (zamanlanmış bir komut olsa bile).

Evinizin dışındaysanız, sorun yalnızca daha da kötüleşiyor. Ayrıldığınızda veya vardığınızda, varlığınızla ilgili herhangi bir bilgi, coğrafi sınırlamaya dayanır. Ancak coğrafi çit, yanlış olabilir ve eve yakın olmadığınız zamanlarda çok geç, çok erken veya en kötüsünü tetikleyebilir. Bu son olasılık, birçok akıllı cihazın yeteneklerini coğrafi sınırlama ile kısıtlamasıdır; Akıllı kilitlerin çoğu, örneğin coğrafi çit temelli bir kapının kilidini açmaz.

İLGİLİ: Bluetooth 5.1: Yenilikler ve Neden Önemli?

Bluetooth 5.1 Smarthome'ınızı Daha Akıllı Hale Getirebilir

Şu anda, Bluetooth bir şeyleri (veya insanları) bulmak ve bulmak için çok iyi değil. Bir nesnenin bulunduğu odayı bulmanıza yardımcı olabilir, ancak konumu bundan daha fazla daraltmayacaktır, bu nedenle Tile ve Trackr gibi takip cihazlarında dahili alarmlar bulunur. Ancak, Bluetooth SIG, konum bilincini önemli ölçüde artıran 5.1 sürümünü kullanıma sunmuştur. Bluetooth 5.1 bağlantısı hem yönlendirme hem de konumlandırma için santimetreye yerleştirme imkanı sunar. Bu, bir odada bir nesnenin tam olarak nerede olduğunu ve hangi yönde olduğunu bileceğiniz anlamına gelir. Veya bir Bluetooth 5.1 etiket veya telefon taşıyorsanız, akıllı eviniz tam olarak nerede olduğunuzu ve hangi yönde hareket ettiğinizi bilebilir.

Bluetooth 5.1 yalnızca eşyalarınızı bulmak için değildir; smarthome geleceği olabilir.

Müziğin Evden Sizi İzleyebilir

Oturma odanızda akıllı bir hoparlörden bir şarkı başlatırsanız ve bir şeyler içmek için mutfağa gitmeniz gerekiyorsa, müziğinizi yanınızda taşıyamazsınız – en azından kulaklıksız. En yakın seçenek çok odalı sestir, ancak evinizde müzik çalmak her zaman istediğiniz şey değildir. Yalnız evde iseniz, müziğinizin evin uzak köşelerinde çalmasına gerek yoktur. Ancak, akıllı eviniz oturma odasından mutfağa giden yolu takip edebiliyorsa ve müziğiniz konuşmacıdan hoparlöre zarif bir geçişle birlikte hareket edebilir. İsterseniz odadan ayrıldığınız için müziğiniz durabilir veya durdurabilir.

Işıklar Sadece Kullandığınız Odalarda Açık Olabilir

ShayeRyan

Benzer şekilde, bir dolaba veya banyoya girdiğinizde eviniz sizi algılayabilir ve ışıkları sizin için açabilir. Gece geç saatlerde, bu bir ışık şalteri veya çekme zinciri için yanma ihtiyacını reddeder. Dolaptan veya banyodan ayrıldığınızda ışıklar sönebilir. Evinizde yürürken, ışıklarınızı takip edebilir. Başkası zaten varsa, siz ayrıldığınızda ışıklar açık kalabilir.

Tercih ettiğiniz sahneler, renkler ve parlaklık düzeyleri, eve geldiğinizde veya bir odaya girdiğinizde otomatik olarak başlayabilir. TV izlemek için koltukta otururken, akıllı ev (konumunuzu ve santimetreye yönünüzü saptayabilme özelliği ile) nerede olduğunuzu, TV'ye baktığınızı farkedebilir ve telefonunuzu kapatırken elektronik cihazlarınızı otomatik olarak açabilirsiniz. ışıklar.

Akıllı Isıtma ve Soğutma

Odadan otomatik odaya otomatik kontrol, ışıkların ve müziğin de ötesine geçebilir. Daha iyi durum tespiti ile eviniz, işten ayrıldığınızda sıcağı veya AC'yi daha doğru bir şekilde kapatabilir. Parlak güneşli bir günde yatak odanıza girerken, ışıklardan kurtulabilir ve doğal güneş ışığına bırakarak gölgeleri otomatik olarak artırabilir. Çalışmada olduğunuzu bilerek, termostat genellikle uzakta olduğunuzu tespit edip eko moduna girse bile iklim kontrolünüz ısınmaya devam edebilir.

Aynı oda kontrolü yöntemi, taşınabilir ısıtıcılar veya nem gidericiler gibi akıllı prizlere bağlı cihazlar için de geçerlidir.

Wi-Fi ve Ses Asistanınız Çok Daha Akıllı Olabilir

Ağlar özellikle büyük evlerde daha yaygın hale geliyor. Birkaç wi-fi genişleticisini birleştirme ve ek şifrelere gerek duymadan bir cihazı diğerine akıllıca verme fikrini ortaya koyuyorlar. Ancak, durum algılamasıyla birlikte, ağ ağınız size en yakın yönlendiriciye öncelik verebilir. Daha yüksek öncelik vererek, tüm cihazlarınızda daha iyi hız ve daha güvenilir bir bağlantı kurmanız gerekir.

Sesli asistanlar ayrıca kim olduğunuz hakkında daha iyi bir fikir sahibi olmaktan da faydalanabilirler. Şu anda, hem Alexa hem de Google Home birden fazla kullanıcı profilini destekliyor ve sesinize göre farklılaşmayı deniyor, ancak bu her zaman güvenilir değil. Bu, müziğinize ve rutinlerine erişmeden önce profilleri açıkça değiştirmek zorunda kalmanın sıkıntısını ortadan kaldırıyor.

Ancak, Bluetooth 5.1 bağlantısıyla, ses yardımcınız sizinle fiziksel olarak eşleştirmek için ekstra bir veri noktasına sahip olacaktır; Sesinizin yönündeki verileri Bluetooth bağlantınızın yönündeki bilgilerle karşılaştırabilir. Bu bilgiler sizi evinizdeki diğer kullanıcılardan ayırmada daha güvenilir bir deneyim sağlayacaktır.

Bugünkü Varlık Tespiti İyi Değil

Alexander Supertramp/Shutterstock

Bunların bir kısmını şimdi başarabilirsiniz, ancak çözümler genellikle arzulanan bir şeyi bırakıyor. Hareket dedektörleri, bir insan ile evcil hayvan arasındaki farkı söyleyemez ve siz ile evinizdeki diğer insanlar arasındaki farkı anlamazlar. Kameralar farkı söyleyebilir, ancak bazı gizlilik kaygıları doğurabilecek yüz tanıma işlemlerini içerir. Coğrafi sınırlama varış ve ayrılışla sınırlıdır ve güvenilmez olabilir.

Misafir ve Gizlilik Hakkında Ne?

Bu önerinin dezavantajı, tüm bunları yürütmek için bir şeyler taşımanız gerektiğidir. Bluetooth 5.1 özellikli telefonunuz (ve muhtemelen bir uygulamanız) olabilir veya Karo veya Trackr'un sunduğuna benzer bir etiket olabilir. İşyerinde cihazı unutursanız veya başka bir odada bırakırsanız, akıllı ev nerede olduğunuzu bilemez. Ve bunu evinizde misafirlere sunmanın tek yolu, onlara bir Bluetooth etiketi vermek veya akıllı ev sisteminize bağlanmak için telefonlarını ayarlamaktır.

Herkes bu etiketlerden birini taşımak veya bir uygulama yüklemek istemeyecek ve bu, evinizde yaşayan insanlar için bile geçerli olabilir. Bazı mahremiyet etkilerinin de düşünülmesi gerekecektir. Akıllı evinizle daha az konuşabiliyor olsanız da, Alexa ve Google Home gibi dinleyen cihazların yerini tamamen almaz. Ayrıca, Amazon, Google ve diğer akıllı ev aygıtları üreticilerinin, evinizin neresinde olduğu ve en sık hangi odaların bulunduğu hakkında daha fazla bilgi edinmelerine izin vereceksiniz.

Çoğu akıllı ev teknolojisi gibi, rahatlık ve mahremiyet dengeleyici bir eylemdir, bu nedenle bu herkes için olmaz. Ancak daha iyi varlık tespiti artık akıllı evlerde çok önemli bir eksik bileşendir ve Bluetooth 5.1 daha akıllı bir evin kilidini açmanın bir yolu olabilir.