Çalışırken Değiştirilebilir ve Soğuk Değiştirilebilir Cihazlar Nelerdir?

Muhtemelen “çalışırken takılabilir” ve daha az uzatmak için “soğuk-takılabilir” terimini görmüşsünüzdür – herhangi bir dijital depolama cihazı için alışveriş yapmış olursanız olun. İşte bunun anlamı.

İLGİLİ: Bölüm ve Kapasite Sorunlarını Onarmak için Flash Sürücü, SD Kart veya Dahili Sürücü Nasıl Temizlenir?

En basit, çalışırken değiştirilebilir aygıtı, bilgisayarınızı ilk kez kapatmadan bir aygıtı takabileceğiniz veya çıkarabileceğiniz anlamına gelir. USB sürücüler muhtemelen ilk akla gelen ilk şeydir ve evet, bunlar çalışırken değiştirilebilir. Yani harici sabit diskler. Ve terim sadece depolama cihazları için geçerli değildir. Fareler, klavyeler, yazıcılar ve kulaklıklar gibi şeyler, çalışırken değiştirilebilir olarak kabul edilir.

 

Elbette, bu aygıtları hala çalışır durumdayken bilgisayarınızdan kaldırabilirsinizken, USB depolama aygıtlarını ilk önce “çıkarmadan” kaldırmanın güvenli olup olmadığı konusunda hala bir tartışma var. Depolama aygıtlarını fişten çekmeden önce düzgün bir şekilde çıkarmazsanız veri bozulması daha yüksektir.

İLGİLİ: Gerçekten USB Flash Sürücülerini Güvenli Bir Şekilde Kaldırma Gerekiyor mu?

Her ne kadar bir flash sürücüyü ilk önce çıkarmadan çıkarırsanız, kötü bir şey olma ihtimali düşük olsa da, flash sürücünüzdeki verilerin bozulduğu o kadar küçük bir şans vardır. Yani, bu birkaç ekstra saniye almak ve USB depolama sürücülerinizi güvenli bir şekilde çıkarmak asla kötü bir fikir değildir.

Ve merak ediyorsanız, evet, soğuk değiştirilebilir cihazlar da bir şeydir. Bunlar (tahmin edebileceğiniz gibi), bilgisayarınızı çıkarmadan veya birleştirmeden önce bilgisayarınızı tamamen kapatmanızı gerektiren aygıtlardır. Bilgisayarınızdaki hemen hemen her bileşen — bellek, grafik kartı, sabit sürücüler vb. – takılıp çıkarılabilir.

Bazen, normal olarak değiştirilebilen cihazlar, doğru sistemin bir parçası olduklarında çalışırken değiştirilebilir. Bunun iyi bir örneği, birçok NAS ve sunucu sistemindeki sabit disklerdir. Sistem çalışırken değiştirilebilir sürücüleri destekliyorsa, sistem ilk kez kapatılmadan sabit sürücüyü kaldırabilir veya takabilirsiniz demektir.

Çalışma zamanı çok önemli olduğunda ve sistemi kapatmak ideal olmazsa, böyle bir özellik harikadır. Ayrıca, NAS kutularının ve sunucularının çoğu, sabit disklerin (yukarıda gösterildiği gibi) içine oturduğu özel tepsilere sahiptir, bu nedenle sabit sürücüyü değiştirmek, eski olanı çekip yenisiyle kaydırarak hızlı ve kolaydır.