Çalışma Kitaplarını, Çalışma Sayfalarını ve Hücreleri Microsoft Excel'de Düzenlemeden Korumak

E-tablonuz üzerinde çok çalıştınız. Kimsenin karıştırmasını istemiyorsun. Neyse ki Excel, insanların bir çalışma kitabının çeşitli bölümlerini düzenlemelerini önlemek için oldukça iyi araçlar sunar.

Excel'de koruma parola tabanlıdır ve üç farklı düzeyde gerçekleşir.

  • Çalışma kitabı: Çalışma kitabını korumak için birkaç seçeneğiniz vardır. Kimlerin açabileceğini sınırlamak için şifreyi şifreyle şifreleyebilirsiniz. Dosyayı varsayılan olarak salt okunur olarak açabilirsiniz, böylece insanların düzenlemeyi tercih etmeleri gerekir. Ve bir çalışma kitabının yapısını koruyabilirsiniz, böylece herkes açabilir, ancak yeni çalışma sayfalarını yeniden düzenlemek, yeniden adlandırmak, silmek veya oluşturmak için bir parola gerekir.
  • Çalışma Sayfası: Çalışma sayfalarındaki verileri değiştirilmekten koruyabilirsiniz.
  • Hücre: Çalışma sayfasındaki yalnızca belirli hücreleri değiştirilmekten de koruyabilirsiniz. Teknik olarak bu yöntem bir çalışma sayfasını korumayı ve daha sonra bazı hücrelerin bu korumadan muaf tutulmasına izin vermeyi içerir.

Farklı efektler için bu farklı seviyelerin korunmasını bile birleştirebilirsiniz.

Tüm Çalışma Kitabını Düzenlemeden Koruma

Excel çalışma kitabının tamamını korumak için üç seçeneğiniz vardır: çalışma kitabını bir parola ile şifrelemek, çalışma kitabını salt okunur yapmak veya çalışma kitabının yapısını korumak

Çalışma Kitabını Parola ile Şifrele

En iyi koruma için dosyayı bir şifreyle şifreleyebilirsiniz. Birisi belgeyi açmaya çalıştığında, Excel ilk önce bir şifre ister.

Ayarlamak için Excel dosyanızı açın ve Dosya menüsüne gidin. Varsayılan olarak “Bilgi” kategorisini göreceksiniz. “Çalışma Kitabını Koru” düğmesine tıklayın ve açılır menüden “Şifreyle Şifrele” seçeneğini seçin.

Açılan Belgeyi Şifrele penceresinde, şifrenizi yazın ve ardından "Tamam" ı tıklayın

Not: Bu penceredeki uyarıya dikkat edin. Excel, unutulan bir şifreyi kurtarmanın hiçbir yolunu sağlamadığından, hatırlayacağınız şifreyi kullandığınızdan emin olun.

Onaylamak için şifrenizi tekrar yazın ve ardından "Tamam" ı tıklayın.

Excel sayfanıza iade edilirsiniz. Ancak, kapattıktan sonra bir sonraki açışınızda Excel sizden şifreyi girmenizi isteyecektir.

Parola korumasını dosyadan kaldırmak istiyorsanız, onu açın (hangisi geçerli şifrenizi vermenizi gerektirir) ve ardından şifreyi atamak için kullandığınız adımları izleyin. Sadece bu sefer, şifre alanını boş bıraktıktan sonra “Tamam” ı tıklayın.

Çalışma Kitabını Salt Okunur Yap

Çalışma kitabını salt okunur olarak açmak çok kolaydır. Herhangi bir gerçek koruma sağlamaz çünkü dosyayı açan herkes düzenlemeyi etkinleştirebilir, ancak dosyayı düzenleme konusunda dikkatli olması için bir öneri görevi görebilir.

Ayarlamak için Excel dosyanızı açın ve Dosya menüsüne gidin. Varsayılan olarak “Bilgi” kategorisini göreceksiniz. “Çalışma Kitabını Koru” düğmesine tıklayın ve açılır menüden “Şifreyle Şifrele” seçeneğini seçin.

Şimdi, herhangi biri (siz dahil) dosyayı açtığında, dosyanın yazarının, değişiklik yapması gerekmediği sürece salt okunur olarak açılmasını tercih edeceğini belirten bir uyarı alır.

Salt okunur ayarını kaldırmak için, Dosya menüsüne geri dönün, “Çalışma Kitabını Koru” düğmesini tekrar tıklayın ve “Her Zaman Açık Salt Okunur” ayarını kapatın.

Çalışma Kitabının Yapısını Koruyun

Çalışma kitabı düzeyinde koruma ekleyebilmenin son yolu çalışma kitabının yapısını korumaktır. Bu koruma türü, şifresi olmayan kişilerin çalışma kitabı düzeyinde değişiklik yapmalarını önler; bu da çalışma sayfalarını ekleyemeyecek, kaldıramayacak, yeniden adlandıramayacak veya taşıyamayacakları anlamına gelir.

Ayarlamak için Excel dosyanızı açın ve Dosya menüsüne gidin. Varsayılan olarak “Bilgi” kategorisini göreceksiniz. “Çalışma Kitabını Koru” düğmesine tıklayın ve açılır menüden “Şifreyle Şifrele” seçeneğini seçin.

Parolanızı yazın ve "Tamam" ı tıklayın.

Şifrenizi onaylayın ve “Tamam” ı tıklayın.

Herkes hala belgeyi açabilir (çalışma kitabını bir parola ile şifrelemediğinizi varsayarak), ancak yapısal komutlara erişemez.

Birisi şifreyi biliyorsa, “İnceleme” sekmesine geçerek ve “Çalışma Kitabını Koru” düğmesine tıklayarak bu komutlara erişebilir.

Daha sonra şifreyi girebilirler.

Ve yapısal komutlar kullanılabilir hale gelir.

Bununla birlikte, bu eylemin çalışma kitabı yapı korumasını belgeden kaldırdığını anlamak önemlidir. Yeniden yerleştirmek için, dosya menüsüne geri dönmeniz ve çalışma kitabını tekrar korumanız gerekir.

Çalışma Sayfasını Düzenlemeden Koruma

Tek tek çalışma sayfalarını düzenlemelerden de koruyabilirsiniz. Bir çalışma sayfasını koruduğunuzda, Excel tüm hücrelerin düzenlemesini engeller. Çalışma sayfanızı korumak, hiç kimsenin içeriği düzenleyemeyeceği, yeniden düzenleyemeyeceği veya silemediği anlamına gelir.

Ana Excel şeridindeki “Review” sekmesine tıklayın.

“Sayfayı Koru” yu tıklayın.

Gelecekte sayfanın kilidini açmak için kullanmak istediğiniz şifreyi girin.

Kullanıcıların kilitlendikten sonra çalışma sayfası için sahip olmasını istediğiniz izinleri seçin. Örneğin, insanların satır ve sütunları biçimlendirmesine ancak silmemesine izin vermek isteyebilirsiniz.

İzinleri seçtikten sonra “Tamam” ı tıklayın.

Hatırladığınızı doğrulamak için yaptığınız şifreyi tekrar girin ve ardından “Tamam” ı tıklayın.

Bu korumayı kaldırmanız gerekirse, “İnceleme” sekmesine gidin ve “Sayfayı Koru” düğmesine tıklayın.

Parolanızı yazın ve ardından "Tamam" ı tıklayın.

Sayfanız şimdi korunmuyor. Korumanın tamamen kaldırıldığını ve isterseniz sayfayı tekrar korumanız gerektiğini unutmayın.

Belirli Hücreleri Düzenlemeden Koruyun

Bazen, yalnızca belirli hücreleri Microsoft Excel'de düzenlemeye karşı korumak isteyebilirsiniz. Örneğin, güvende tutmak istediğiniz önemli bir formül veya talimatlara sahip olabilirsiniz. Sebep ne olursa olsun, Microsoft Excel'de yalnızca belirli hücreleri kolayca kilitleyebilirsiniz.

Eğer kilitli istemeyen hücreleri seçerek başlayın. Sezgisel görünebilir, ama hey, bu sizin için Office.

Şimdi, seçilen hücrelere sağ tıklayın ve “Hücreleri Biçimlendir” komutunu seçin.

Hücreleri Biçimlendir penceresinde, “Koruma” sekmesine geçin.

“Kilitli” onay kutusunun işaretini kaldırın.

Ve sonra "Tamam" ı tıklayın.

Artık düzenlemeye izin vermek istediğiniz hücreleri seçtiğinize göre, önceki bölümdeki talimatları izleyerek çalışma sayfasının kalanını kilitleyebilirsiniz.

Önce bir çalışma sayfasını kilitleyebileceğinizi ve ardından açmak istediğiniz hücreleri seçebileceğinizi unutmayın, ancak Excel bu konuda biraz lapa lapa olabilir. Kilitlenmeden kalmak istediğiniz hücrelerin seçilmesi ve ardından sayfanın kilitlenmesi daha iyi çalışır.