Cambridge Analytica'nın Facebook Bilgileriniz Varsa Nasıl Kontrol Edilir

Cambridge Analytica'nın verilerinizi gün içinde geri alıp almadığını mı merak ediyorsunuz? Facebook hızlı bir kontrol sunuyor.

Sadece bu sayfaya gidin ve yukarıda gösterildiği gibi “Bilgilerin Paylaştırıldı mı?” Etiketli bir kutu göreceksiniz. Bilgilerim, ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi yakalanmadı, ama sizin için iyi bir şans var.

Cambridge Analytica, “Bu Sizin Dijital Hayatınız” adlı bir “eğlenceli” kişilik testine giren kullanıcıların verilerini yakaladı. Ayrıca , bu testi alan kişilerin arkadaşlarından da bir şeyler aldılar , yani güvenlik alışkanlıklarınız sizi koruyamazdı.

İLGİLİ: Üçüncü Taraf Facebook Apps Hesabınızdan Nasıl Kaldırılır

Cambridge Analytica'nın bu verilere sahip olması durumunda yapabileceğiniz pek bir şey yok — ne yapılıyor? Daha da kötüsü, o sırada bunu yapan tek kişilerden çok uzaklardı: 2010'un başından itibaren Facebook oyunlarının ve uygulamalarının çoğu, size ve arkadaşlarınızın bilgisine geniş erişime sahipti. Heck, kasten aptalca bir oyun bile Cow Clicker denilen bir sürü veriyi yanlışlıkla ele geçirdi. Bu bilgi, Facebook'un kontrolü dışındaki sunucularda saklanırdı, yani Facebook istediği zaman bile onu silemez.

Geçmişte olanları değiştiremezsiniz, ancak şu anda bilgilerinizi kilitleyebilirsiniz. Facebook uygulama izinlerinizi kontrol etmenizi ve kullanmadığınız bir şeyi temizlemenizi öneririz.

  • Cambridge Analytica Brad Chacos / PC World üzerinden kontrol edin