Chrome 73'te Yenilikler, 12 Mart'ta Varış

Chrome 73, 12 Mart 2019’da kararlı kanala varacak şekilde ayarlandı. Google’ın yeni tarayıcı güncellemesi, yerleşik bir karanlık modun başlangıcı, sekme gruplaması, ortam tuşu desteği ve daha fazla resim içinde resim gücü sunuyor.

Buradaki ayrıntılara girmeden önce, bunların hiçbirinin garanti edilmediğine dikkat etmek önemlidir. Bu özelliklerin Chrome 73’ün bir parçası olması beklenir (ve hatta planlanması), her zaman bir şeyin kararlı kanala ulaşmadan önce çekilmesi olasılığı vardır ve Chrome 74’e kadar beta (veya hatta dev) kanalından çıkamayabilir. ötesinde.

Karanlık Mod (Mac'te, Şimdilik)

Karanlık mod şu anda hemen hemen her şeyin yeni sıcaklığıdır ve Google bunu Chrome 73’e getirmelidir. Bu özellik macOS Mojave’da kullanılabilir ancak Windows’a da, belki de Chrome 74’te de yol açacaktır.

Buradaki en büyük sorun mu? Muhtemelen iyi bir şey değil, Gizli Mod gibi çok fazla görünüyor.

Mac'te karanlık modu kullanmak için Chrome'u, --force-dark-mode seçeneği ile başlatmanız gerekir;

/Applications/Google Chrome.app/Contents/MacOS/Google Chrome –force-dark-mode

Ancak karanlık modda bir düzeltme almak için sabırsızlanıyorsanız, bu arada tarayıcınıza biraz karanlık eklemek için her zaman Google'ın yeni Chrome temalarından birini yükleyebilirsiniz.

İLGİLİ: Google'ın Yeni Chrome Temaları ile Karanlık Modunuzu Düzeltin

Sekme Gruplaması

Benim gibi bir şeyseniz, herhangi bir zamanda açık 30+ sekmeniz vardır. Ancak açık sekmelerin sayısı artmaya başladığında, düzenli kalmak zorlaşır ve zorlaşır. Yeni Sekme Gruplama özelliği bu konuda yardımcı olmalıdır.

Fikir oldukça basit: Benzer sekmeleri gruplandırılmış halde tutabilirsiniz. Böylece bir proje için araştırma yaparken, sekme gruplarını birlikte paketleyebilirsiniz. Teoride iyi geliyor; pratikte nasıl çalıştığını göreceğiz.

Medya Anahtarı Desteği

Chrome'da pek çok şey için yaşıyorsanız, bu özellik hakkında benim için endişeleniyor olabilirsiniz: Chrome, klavyenizdeki ortam tuşlarını destekleyecektir; Krom. Bu harika.

Şu anda biraz tarihinde Play Müzik Chrome uzantısını kullanarak bu işlevselliği bir kısmını alabilirsiniz, ancak yalnızca, Google Play Müzik biliyorum ile çalışır. Bu yüzden, Play Music kullanmıyorsanız, hiç faydalı değil. Bu yaklaşan özellik umarım tüm klavye ortam kontrollerini tüm popüler web servislerine getirir.

Gelişmiş PiP Özellikleri

PiP (resim içinde resim) desteği, zaten 70 sürümünden beri Chrome'da hazırlandı, ancak 73'te biraz daha güçlenecek. Birincisi, kullanıcılar açık video penceresinden uzaklaştığında PiP'i otomatik olarak etkinleştirecek bir özellik olan Auto PiP'dir.

Chrome 73 ayrıca, yüzen videoyu orijinal sekmesine geri döndürmeyi kolaylaştırmak için bir "sekmeye geri dön" düğmesi de ekler. Bunun zaten bir şey olmadığına inanmak zor, ama işte buradayız.

Geliştirilmiş Senkronizasyon Ayarları

Chrome'un önceki sürümlerinde, Senkronizasyon menüsü, senkronize edilenleri değiştirebileceğiniz Kişiler bölümünde yalnızca bir girişti. Ancak Chrome 73'te, bu giriş “Senkronizasyon ve Google Hizmetleri” olarak yeniden adlandırıldı ve çok daha sağlam hale geldi; senkronize edilmiş öğelerinizi burada ve bir sürü Google hizmetinde yönetebilirsiniz.

Bunların arasında, Omnibar'da otomatik tamamlama arasında geçiş yapma seçeneklerini bulacaksınız (aramalar ve URL'ler için), bir sayfa bulunamadığında öneride bulunma, güvenli tarama, güvenli taramayı geliştirme, Chrome'un özelliklerini ve performansını geliştirme, arama yapma ve daha iyi göz atma ve yeni bir "gelişmiş" yazım denetimi özelliği. Son dört seçeneğin Google’a bazı veriler gönderdiğini belirtmekte fayda var, bu yüzden bu ayrıntıları paylaşmadığınızda muhtemelen devre dışı bırakıldığından emin olmak isteyeceksiniz.

Web Uygulamaları için Bildirim Rozetleri

Google, web uygulamalarını son birkaç yıl içinde zorlu ve ağır bir şekilde bastırıyor ve çoğu yerel masaüstü uygulaması için geçerli bir alternatif olarak kullanılıyor. Ve web gittikçe güçlendikçe, bu oldukça doğru: Şu anda on farklı uygulama kullanıyorum ve bunlardan dokuz tanesi web uygulaması.

Yeni Badging API, web uygulamalarının okunmamış sayıları, etkinlikleri ve hatta sadece noktaları göstermek için kendi simgelerine görsel bildirim göstergeleri eklemelerine izin verecek. Bu, pek çok mobil kullanıcının güvendiği bir şey, bu yüzden masaüstünde de bu topraklar gibi bir şey görmemiz mantıklı geliyor. Çok havalı.

Android Güncellemeleri için Chrome

Cep telefonundan bahsetmişken, Android için Chrome 73 de birkaç cihaza özgü değişiklik getirecektir. Öncelikle, indirme yöneticisi, yeni bir indirme göstergesi ve daha büyük önizlemeleri olan yenilenmiş indirme sayfasını içeren bir düzenleme yapmalıdır. Bu henüz Android'de Chrome 73 beta sürümünde mevcut değil, bu nedenle 73 ile sabit kanala ulaşıp ulaşmayacağı daha az açık, ancak olmasa da bir noktada gelmesi gerekiyor.

İndirme yöneticisini geçtikten sonra, Omnibar, URL'lerin paylaşılmasını daha kolay hale getirmesi gereken bir paylaşım simgesi ve düzenleme düğmesi alıyor. URL'nin uzun süre basılması, kes / kopyala / yapıştır iletişim kutusunu hemen açmayacak, ancak bunun yerine URL'yi vurgulamak için bu geçmişte bir acı noktası oldu. İkinci bir uzun basış genellikle tek bir kelimeyi vurgulayacaktır, bundan sonra kullanıcıların kesim / kopyalama / yapıştırma seçeneklerini görmeden önce URL'nin tamamını manuel olarak seçmeleri gerekir. Başka bir deyişle: hiç de sezgisel değildi ve bu yeni paylaşım / düzenleme diyalogu çok yardımcı olmalı.

Diğer Chrome OS Hedefleri

Tüm işletim sistemi olduğundan, Chrome OS, her yeni sürümde kendine özgü özelliklerini elde eder; Chrome tarayıcısında anlam ifade etmeyen veya hiç uygulanmayan şeyler.

Chrome OS 73, Chrome OS kullanıcıları için gösterilen her türlü yeni özelliklerle farklı değildir. Bunun çoğu, Crostini'yi (Linux uygulamalarını Chrome OS'de çalıştırma yeteneği) çevreleyen, ancak bunun dışında gerçekleşen birkaç güzel şey daha var.

Öncelikle, Linux uygulamalarının ekran yoğunluğunu ayarlamak mümkün olacak ve aynı deneyimi o uygulamayı başlatmak her zaman olsun bu yüzden, Ayarlarınızı kaydetmek gerekir. Sadece simgeye sağ tıklayın ve yoğunluğu seçin. Boom, bitti.

Yerel Dosyalar uygulamasını kullanarak Google Play, Drive ve diğer dosyaları doğrudan Linux'ta da bağlayabilirsiniz. Dosyaya sağ tıklayın ve “Linux ile Paylaş” ı seçin. Daha sonra işletim sistemindeki Linux uygulamalarından erişilebilir. Benzer şekilde, Linux uygulamaları da (nihayet) USB sürücülere erişebilecek.

Dosyalardan ve dosya yapısından bahsedersek, çoğunuz sonunda doğrudan Dosyalarım'da klasörler oluşturabileceğinizi bilmekten mutlu olacaksınız. Önceden, yalnızca İndirilenler dizinine yeni klasörler ekleyebiliyordunuz, fakat 73'te durum böyle değil. Bu, daha iyi bir dosya organizasyonu için yapmalıdır.

Son olarak, Chrome OS 73 yerel PDF biçimlendirme desteği alabilir. Bu beta kanalında Chrome 73'te var, ancak şu anda bir bayrağın arkasında ( chrome: // flags # pdf ek açıklamaları ), ancak yine de onu kararlı sürümde bırakma olasılığı var. Bu, kullanıcıların herhangi bir ek uygulamaya veya uzantıya ihtiyaç duymadan PDF'lere yazma, çizme ve başka türlü şeyler yapmalarını sağlar.

Chrome 74'te Beklentiler (ve Ötesi)

Bu şeylerin çoğunu (hepsi olmasa da) 73'te Chrome'a çarptığını umuyoruz, ancak 74 ve sonrasında damlamaya başlaması gereken şeyler de gördük. İşte 73'ün ötesinde ne bekleyeceğinize hızlı bir bakış:

  • Gizli Algılamayı Engelleme: Bazı siteler, kullanıcıların belirli özellikleri engellemek için Gizli Modda gezindiklerini algılar. Google bunun olmasını engellemek için çalışıyor. Bunun Chrome 74'te bir bayrak altında gösterileceği ve umarım 76'da tam bir sürüm göreceği ima edildi.
  • Linux uygulamaları için ses desteği: Şu anda, Chrome OS'de (hala beta sürümünde olan) Linux uygulamaları ses çıkışını desteklememektedir. Chrome OS 74’de değişiyor gibi görünüyor… umarım en azından.
  • Chrome OS'de Sanal Masaüstleri : Bu, Chrome OS kullanıcılarının uzun süredir istediği bir şeydir ve nihayet çalışmalarda yer almaktadır. Bu yıl için planlı bir sürüm değil, ancak dört gözle beklediğimiz bir şey.

Doğal olarak, bunlar yalnızca Chrome ve Chrome OS 73'teki en büyük özelliklerdir; işleri daha iyi yapmanıza yardımcı olmak için tonlarca daha küçük, başlık altı tipi özellikler vardır. Halen planlanmış olan şeylerin daha kapsamlı bir listesini görmek istiyorsanız, Chrome Durum sayfasını kontrol edebilirsiniz. Sadece burada çok sayıda dev-konuşmacı olduğunu unutmayın, bu yüzden ayrıştırmak çok zor.

Ve yine, 73'te ortaya çıkan bu özelliklerin tümünü (veya en azından çoğunu) görmeyi beklerken, son kesimi yapmamaları veya daha sonraki bir versiyona kadar görünmeme ihtimalleri vardır.

Chrome kurulumunuz, yeni tarayıcı piyasaya sürüldüğünde otomatik olarak güncellenecektir. İstediğiniz zaman bir güncelleme olup olmadığını kontrol etmek için menü> Yardım> Google Chrome Hakkında'yı da tıklayabilirsiniz.