Chrome Artık Klasik Web Oyunlarında Ses Blokları

Otomatik oynatılan videoyu engelleyen yeni bir özellik nedeniyle, QWOP gibi klasik HTML5 oyunlarının artık Chrome'da sesi yoktur.

Artık Chrome, kullanıcılar bunu etkinleştirmek için bir çeşit kasıtlı seçim yaptığında yalnızca ses kullanımına izin veriyor ve çoğu klasik web oyunu bu düşünceyle tasarlanmamıştı. İşte Kyle Orland, Ars Technica için yazıyor:

Yeni tarayıcının altında çalışmak için mevcut bir HTML5 oyununu değiştirmek, orijinal kodlarına ve sunuculara barındıran sunuculara hala sahip olmaları koşuluyla, çoğu oyun geliştiricisi için büyük bir baş ağrısı değildir. Yine de, içerik oluşturucuları ve güncellenemeyen oyunları tarafından terk edilmiş olan eski başlıklar, Chrome'da kalıcı olarak susturulacak ve onları sonsuza dek (veya otomatik olarak otomatik oynatılan videoların otomatik olarak durdurulmadığı bir şekilde daha az rahatsız edici bir şekilde ortaya çıkana dek) sona erecek. Bazı geliştiriciler, eski çalışmalarının artık modern bir tarayıcıda çalışmadığını fark edemezler.

Evet, geliştiriciler sesin yeniden çalışmasını sağlamak için oyunlarını güncelleyebilirler. Bu, açık standartlar kullanılarak oluşturulan oyunlar için gerekli olmamalıdır, ancak Google tarayıcı pazarındaki baskın oyuncudur ve bu, geliştiricilerin her şeyi yapmaları için zorlayabildikleri anlamına gelir – tıpkı Microsoft'un 90'larda Internet Explorer ile yaptığı gibi .

Ancak, aklımı bulan şey: Apple'ın Safari'si, Eylül'de otomatik olarak oynatılan videoları engellemeye başladı ve bu tarayıcıda hiç sorun yok. Safari, QWOP gibi tarayıcı oyunlarında sesi engellemiyor ve testlerimde videoların otomatik olarak Chrome'dan daha tutarlı bir şekilde otomatik oynatılmasını kapatıyor. Apple bunu nasıl doğru yaptı? Google bunu nasıl yanlış yaptı?