Chrome, Kredi Kartı Verilerini Kaydetme Teklifini Durdurmayı Nasıl Sağlar?

Google Chrome, çevrimiçi bir şey satın alırken hızlı ve kolay bir ödeme için kredi kartı bilgilerinden tasarruf etmenizi sağlar. Ancak, bu otomatik doldurma özelliğini hiçbir zaman kullanmazsanız ve Chrome'un verilerinizi kaydetmeyi teklif etmeyi durdurmasını istiyorsanız, işte bunu nasıl devre dışı bırakacağınız.

Chrome, Kredi Kartı Verilerini Kaydetme Teklifini Durdurmayı Nasıl Sağlar?

Yapmak istediğiniz ilk şey Chrome'u ateşlemek, menü simgesine tıklamak ve ardından “Ayarlar” a tıklamak. Alternatif olarak, doğrudan oraya gitmek için chrome://settings/ yazabilirsiniz.

Otomatik Doldurma başlığını görene kadar aşağı kaydırın ve “Ödeme Yöntemleri” seçeneğini tıklayın.

“Ödeme yöntemlerini kaydet ve doldur” seçeneğinin yanındaki düğmeyi kaldırın.

Gelişmiş Otomatik Doldurma Sınırlamaları

Bir sonraki kısım için, Chrome'un var olmadığını bilmediğiniz bir bölüme gireceğiz: Chrome bayrakları. Bunlar genellikle şu anda Chrome için geliştirilmekte olan şeyleri test etmenizi sağlayan deneysel özelliklerdir.

Küçük kalbinizi tıklatma ve ayarlamaya başlamadan önce, bu özelliklerin çoğunun bitmediğini unutmayın . Çoğunlukla oradalar, ama tamamen değil. Sonuç olarak, bu bayraklar tarayıcınızın veya bilgisayarınızın kararsız hale gelmesine neden olabilir – daha fazla bayrak çektiğinizde, bu şansınız artar. Elbette sizi bir şeyleri denemekten korkmaya çalışmıyoruz, elbette, ancak beklentilerinizi kontrol altında tutmalısınız.

Ayrıca, Google bu bayraklardan herhangi birini istediği zaman kaldırabilir, bu nedenle bir özellik aniden kaybolursa, potansiyel olarak kullanımdan kaldırılmış olabilir. Çok sık olmaz, ama bazen olur.

Bu deneysel özellik ile hala ilgileniyorsanız, yeni bir sekme açın ve aşağıdakileri Omnibox'a yazın:

chrome://flags

Adres açıldığında, arama kutusuna "Kredi Kartı" yazın.

“Kredi kartı otomatik doldurma ablasyon deneyi” görene kadar aşağı kaydırın. Açılır kutuya tıklayın ve ardından “Etkin” seçeneğini seçin.

Etkinleştirildiğinde, kredi kartı otomatik doldurma önerileri ödeme alanlarına ve formlarına erişirken artık görüntülenmiyor.

Daha sonra, başka pencerenin açılmadığından ve bilgilerinizi kaydetmeyi önerdiğinden emin olmak için, devre dışı bırakmak için birkaç başka bayrak da inceleyelim.

Yukarıdaki arama kutusuna, "Google Payments" yazın ve bu iki bayrak için açılır menüden "Devre Dışı Bırak" ı seçin:

  • “Google Payments kart tasarrufu onay kutusu”
  • “Otomatik doldurulmuş kredi kartlarının yüklenmesini sağla”

Bu değişiklikler, Chrome'u bir sonraki yeniden başlatışınızda yürürlüğe girecek.

Kredi Kartı Bilgisinin Senkronize Edilmesi Nasıl Durdurulur

Ardından, tüm bu bilgilerin Google hesabınızla bağlı cihazlarınızdan herhangi biriyle senkronize edilmesini önlemek için, Chrome'daki ödeme yöntemlerinin senkronizasyonunu devre dışı bırakacağız.

Profil resminizi tıklayın ve ardından “Senkronize et” i tıklayın. Ayrıca chrome://settings/people yazıp Enter tuşuna basabilirsiniz.

Kişiler başlığı altında, Google hesabınızla senkronize edilen her şeyin tam listesini açmak için “Senk” seçeneğini tıklayın.

Bir sonraki ekranda, hesabınıza kaydedilen ve tüm cihazlarınız arasında senkronize edilen her şey aşağıda listelenmiştir. Varsayılan olarak, “Her şeyi Eşitle” etkindir. Hangi bilgilerin Chrome ile senkronize edileceğini manuel olarak değiştirmek için önce “Her şeyi Senkronize Et” seçeneğini kapatmanız ve ardından geçiş yapmayı değiştirerek “Google Pay Kullanarak Ödeme Yöntemleri ve Adresleri” ni devre dışı bırakmanız gerekir.

Kredi Kartı Bilgilerini Silme

Önceden kaydedilmiş herhangi bir kredi kartınız varsa, ortadan kaldırmak istediğiniz, her bir girişi aşağıdaki listeden kaldırarak başlayın. Üç noktayı tıklayın, ardından “Kaldır” ı tıklayın.

Bu kart silindikten sonra, tüm ödeme yöntemlerini Google’ın belleğinden silmekten bir adım daha uzaktasınız.

Chrome'da ödeme yöntemleri için senkronizasyonu açtıysanız ve çevrimiçi bir şey satın aldıysanız, Chrome, Google Ödemenize bir kredi kartı kaydetmek isteyip istemediğinizi sormuş olabilir. Kabul ettiyseniz, kartınız Google Pay’e kaydedilmiş olabilir. İşte Google Pay'den nasıl kaldırılacağı.

Google Pay’a gidin ve soldaki hamburger menüsünü tıklayın, ardından “Ödeme Yöntemleri” seçeneğini tıklayın.

Bir sonraki sayfada, ortadan kaldırmak istediğiniz ödeme yöntemini bulun ve “Kaldır” ı tıklayın.

Bir pencere açılacak ve silme üzerine, bu ödeme yöntemini tekrar eklemeden kullanamayacağınız konusunda sizi uyaracaktır. “Kaldır” ı tıklayın.

Bu kadar. Artık, kredi kartı bilgilerini içeren bir formu doldurduğunuzda, Chrome, ödeme bilgilerini doldururken gelecekte kullanmak üzere bu kişisel bilgileri kaydetmenizi istemez.