Chrome Now (Sırala) Sesi Otomatik Oynatma Videoları

Chrome 66, bugün, web üzerindeki en sinir bozucu şeylerden birini engelliyor: sesle otomatik oynatılan videolar.

Bir şeyler okumaya çalışırken çok sayıda web sitesi köşede video oynatmaya başlıyor. Bu nedenle, Eylül ayından bu yana Safari’nin otomatik oynatılan videoları kapatması neden oluyor. Ancak Safari’nin özelliği tahtada çalışırken, Chrome’lar testlerimizde en iyi tutarsızdır.

Sorun: Bu yeni Chrome özelliği, yalnızca işitme engellemek yerine reklamları duymak isteyip istemediğinizi belirlemek için web sitenizdeki davranışınızı izler. İşte, Venture Beat için yazdığı Emil Protalinski:

Bu tutarsızlık, Chrome’un her bir web sitesini sizin için nasıl sıraladığıyla ilgilidir. Masaüstünde, Chrome’da, ziyaret ettiğiniz her site için medya tüketme eğilimini ölçen bir Medya Etkileşim Dizini (MEI) vardır. Her site için MEI’nizi kontrol edebilirsiniz: chrome: // media-angaje dahili sayfasına gidin.

Bu etkileşim ölçümünün yukarıdaki ekran görüntüsünde nasıl göründüğünü görebilirsiniz. Bunun zaman içinde işe yarayacağını düşünüyoruz, ancak yardımcı olamıyoruz, ancak Google’ın Safari’yi neden kopyaladığını ve tahtada otomatik oynatılan sesi engellemediğini merak etmiyoruz. İstediğiniz şey buysa, burada varsayılan olarak Chrome’da yeni sekmeleri nasıl kapatabilirsiniz. Sadece duymak istediğiniz sitelerin sesini açmanız gerektiğini bilmeniz yeterli.