Chrome OS Parçalanıyor (Ve Bu Kez Google'ın Hatası)

Cameron Summerson

Android “parçalanma” uzun zamandır OS hakkında bir konuşma noktası olmuştur. Ancak daha önce de söylediğim gibi, üreticiler bunun için suçlanıyor. Ama şimdi Chrome OS'nin aynı yoldan gittiğinden korkuyorum – ve bu sefer Google'ın suçu.

Chrome OS Güncellemelerinin Android'den Farkı Ne?

Buraya Android ile Chrome OS arasında bazı bağlantılar kuracağım, çünkü bu yalnızca bir başlangıç noktasıdır. İkisi arasındaki en büyük fark, Android'in tüm üreticilerin değiştirmesi ve yeniden dağıtması için açık ve hazır olmasıdır; Chrome OS, aksine, Google tarafından tamamen yönetilir.

Android'de, cihaz üreticileri güncellemeleri yavaşlatmaktan sorumludur. Örneğin, yeni bir Android sürümü çıktığında, üretici serbest bırakmadan önce kaynak kodunu gereksinimlerine uyacak şekilde değiştirmelidir. Örneğin, Samsung, uyumlu Galaxy aygıtları için Android Pie güncellemesini yayınlayabilmesi için önce One UI özelliklerinin tümünü eklemek zorunda kaldı.

Öte yandan Google, Pixel cihazları için tüm güncellemeleri yönetmektedir. Bu, büyük bir Android sürümü kullanıma hazır olur olmaz Google’ın kapıdan çıkarabileceği anlamına gelir. İşte tam da bu nedenle her Android gazetecinin (kendim dahil) zamanında güncellemeleri önemsiyorsanız, Pixel cihazıyla gitmenizi söylemesinin nedeni budur.

Peki bunun Chrome OS ile ne ilgisi var? Chrome OS'yi, Pixel telefonlarının Android sürümlerinde yaptığınız gibi düşünebilirsiniz. Temel fark, Pixel’in Google tarafından tasarlanan ve yönetilen tek bir telefon hattı olmasına rağmen, Chrome OS’in onlarca üreticiden şaşırtıcı sayıda cihazda mevcut olması. Fakat en basit ifadeyle, farketmez; Chrome OS güncellemelerinin, uygulandığı cihaz veya üreticiden bağımsız olarak Google tarafından yapıldığını bilmeniz yeterlidir.

Şimdi, tüm Chrome OS cihazlarının güncellemeleri aynı anda aldıkları söylenemez. Her bir yapı, her bir Chrome cihazının kendine özgü donanımıyla çalışmak için hala ince ayarlanmış olmalıdır. Sonuç olarak, bir Chromebook hazır olur olmaz güncellenebilir, bir başkası birkaç hafta beklemek zorunda kalır. Fakat mesele şu ki, hepsi hala aynı güncellemenin ne olması gerektiğini anlıyor.

Ancak, özellikle Linux ve Android uygulaması desteği gibi sanallaştırma gerektiren yeni özellikler ortaya çıktıkça, Chrome OS cihazları arasında bir özellik açığı artmaya başlıyor ve bu da sıkıntılı bir durum.

Chrome OS Özellik Boşluğu Kaplaması

Google, Android uygulamalarını Chrome OS'ye getireceğini ilk duyurduğunda Chrome OS kullanıcıları heyecanlandı. Bu hamle ile Google, “sadece bir web tarayıcısı” olduğu için uzun süredir cezalandırılan bir işletim sistemine çok sayıda kullanışlı özellik, uygulama, oyun, araç ve daha fazlasını getirmeyi başardı.

Android uygulamalarının cihazlara çarpması beklenenden çok daha uzun sürdü. Önemli değil; Biz sadece doğru anlamaları için istedik. Sonra kötü haber geldi: Her cihaz Android uygulamaları için destek alamazdı. Liste, özelliğin ne zaman geleceğine ilişkin beklenen bir zaman çizelgesiyle birlikte kandırmaya başladı ve her Chromebook sahibi cihazlarının kesinti yapıp yapmadığını görmek için çarptı. Birçok hayal kırıklığına uğramış kullanıcı vardı. En kötüsü, bazı cihazların neden Android uygulamaları aldıklarının ve diğerlerinin neden almadıklarının açık olmadığıdır – yalnızca yonga seti desteği ile ilgisi olduğunu söyleyebiliriz, ancak kesin olarak söylemek zor (özellikle de nedenlere göre değişebildiği için) -device bazında).

Aynı şey daha sonra Linux uygulama desteğinde de oldu, ancak ilk başta daha az cihaz bile bu özelliği kullanacaktı. Linux desteği belirli bir çekirdek sürümü gerektirir ve o sırada Chromebook'ların çoğu kesinti yapmazdı ve Google, büyük olasılıkla kapalı kaynaklı sürücüler nedeniyle onları kolayca güncelleyemedi.

Bu yüzden, iki mükemmel özellik, yalnızca geçitten seçilen birkaç Chromebook'ta mevcuttu. Ancak tünelin sonunda bir ışık var: yeterince uzun bir zaman çizelgesinde, tüm Chrome OS cihazlarının her ikisini de desteklemesi gerekir. Temel olarak, tüm yeni Chromebook'lar Android uygulamalarını destekliyor ve aynı şeylerin Linux uygulamaları için de geçerli olacağını hissediyorum.

Ancak hala bir sorun var ve hepsi Android uygulamaları etrafında dönüyor.

Chrome OS Android Parçalanma Sorunu Var

İleriye doğru giden tüm Chrome OS cihazları Android uygulamalarını desteklese de (veya en azından onlar gerekir ), Chrome OS 73 ahırının son sürümü Chrome OS parçalanmasının hala bir sorun olduğunu gösteriyor. Niye ya? Çünkü farklı Chrome OS cihazları Android'in farklı sürümlerini çalıştırıyor. Bu, aynı zamanda farklı bir dizi mevcut özelliğe sahip oldukları anlamına gelir.

Örneğin, Chrome OS 73 Android uygulaması ses odağını getirir. Bu, bir Android uygulaması ses çalarken, diğer tüm ses kaynaklarının sesini kısacağı anlamına gelir (örneğin, Chrome gibi). Dolayısıyla, Chrome'da müzik dinliyorsanız ve bir Android uygulaması bir bildirim gönderirse, bildirim öncelikli olur. Ancak, bu özellik yalnızca Android Pie çalıştıran Chrome OS cihazlarında kullanılabilir. Nuga ya da altında çalışmaz.

Bu bir sorun çünkü çoğu Chrome OS cihazı hala Nougat’ı kullanıyor. Chrome OS 72, Pie'yi bazı cihazlara getirdi, ancak hepsine değil, çoğuna bile. Bu, hem mevcut kullanıcılar hem de yeni kullanıcılar için sinir bozucu. Bazı cihazların neden Pie ile güncellendiğine, diğerlerinin ise neden olmadığı belli değil; Ayrıca bu güncellemelerin gelecekte nasıl çalışacağı belli değil. Ve Google her şey hakkında oldukça sıkışık.

Chrome OS'de belirli bir Android özelliği arıyorsanız, sürümler arasındaki boşluk nedeniyle oldukça etkilenir ve özlenir. Daha da kötüsü için, Pie'nin daha fazla Chrome OS cihazına çarpması için net bir zaman çizelgesi yok, bu nedenle cihazınızın güncellemeyi ne zaman görebileceğini bile bulamıyorsunuz.

Yani, şu anda, bu bir crapshoot. Bir noktada, bu, Chrome OS'de Android uygulama desteğinin daha geniş kapsamlı bir parçası olarak kolayca reddedilebilirdi. Ancak, Android uygulamalarının ilk kez Chrome OS'ye girmeye başladığı andan itibaren iki yıllık yaklaşıma yaklaşıyoruz; bu türden sapkınlıklar çözülmüş olmalı.

Bu noktada, Chrome OS'de Android desteği, parçalanmış bir karmaşadır. Yavaş yavaş başladığı gerçeği rahatsız edici oldu, ancak cihazlar arasındaki özellik farkı şimdi gerçek bir endişe kaynağı. Mevcut cihazlar hiç Android Pie için destek alacak mı? Gelecekteki cihazların da aynı sorunları olacak mı? Şu anda Pie özelliğini destekleyen cihazlar Android O için destek alacak mı?

En sert gerçek şu ki bu soruların hiçbiri için cevap yok. Chrome OS, Android uygulama desteğinin başlatılmasından bu yana parçalandı ve bu yakında yakın zamanda değişmiyor gibi görünüyor.

Ve bu sefer düzeltmek için sadece Google'a kalmış. Chrome OS'in geleceği uğruna, gerçekte gerçekleşeceğini umuyorum. Özellik paritesi, özellikle bir işletim sistemi tek bir satıcı tarafından kullanıldığında önemlidir.