Chrome Tarayıcınızın Videosu Nasıl Kaydedilir

Google

Ekran görüntüsü almak basittir, ancak Chrome'un veya kullandığınız başka bir uygulamanın videosunu kaydetmek daha karmaşık olabilir. İşte telefonunuzu monitörünüze işaret etmek yerine yapmanız gerekenler.

Windows PC: Oyun Çubuğunu Kullan

Windows Oyun Çubuğu, PC oyunlarını kaydetmeye yöneliktir ancak herhangi bir uygulamada çalışacaktır. Windows Ayarları uygulamasında arayarak ve “Oyun çubuğunu, ekran görüntülerini ve Oyun çubuğunu kullanarak yayınla” seçeneğinin açık olduğundan emin olarak etkinleştirildiğinden emin olun.

Artık Google Chrome'dan veya kaydetmek istediğiniz diğer herhangi bir uygulamadan, Windows + G tuşlarına basarak Oyun Çubuğunu açabilirsiniz. Bu uygulamayı kaydetmeye başlamak için kırmızı düğmeye tıklayın.

Varsayılan olarak, kayıtlarınız “Yakala” adı verilen başka bir klasörün altındaki Videolar klasörüne kaydedilir.

İLGİLİ: Windows 10 Oyun DVR ve Oyun Çubuğu ile Nasıl PC Oynanışı

Mac: Ekran Görüntüsü Aracını kullanın

MacOS'ta video kaydı için seçeneklerin bulunduğu yerleşik bir ekran görüntüsü aracı olduğundan, bu bir Mac'te daha da kolaydır. Bu, Chrome'da veya Safari dahil herhangi bir web tarayıcısında çalışacaktır. Aslında, Mac'inizdeki herhangi bir uygulamada çalışacaktır.

Command + Shift + 5 ile ekrana getirin, kaydetmek istediğiniz alanı veya uygulamayı seçin ve menünün sağ tarafındaki “Seçilmiş Bölümü Kaydet” seçeneğini tıklayarak kayıt moduna geçin.

Video çekmeye başlamak için kayıt düğmesine tıklayın. İşiniz bittiğinde, menüyü tekrar Command + Shift + 5 ile açın ve “Kaydı Durdur” düğmesine basın. Video masaüstünüze yeni bir “Filmler” klasörü altında kaydedilecektir.

İLGİLİ: Nasıl MacOS Mojave'da Ekran Çekimi ve Ekranınızı Kaydetme

Krom uzatma: tezgah

Normalde casus yazılım haline gelebildiklerinden birçok Chrome uzantısını yüklemeyi tavsiye ederiz, ancak Loom, bahsetmeyi hak ettiği kadar kullanışlıdır.

Loom kendisini Chrome'un araç çubuğuna ekler ve siz kayıt penceresini açmak için buna tıklayın. Web kameranızı ve mikrofonunuzu kaydetme seçeneğine sahiptir ve tüm masaüstünüzü Chrome'dan bile kaydedebilir. Sadece “Kaydı Başlat” düğmesine tıklayın ve ardından kaydı bitirmek için sol alt kısımdaki yeşil düğmeye basın.

Loom'un en yararlı kısmı, kayıt tamamlandıktan sonra, klibinizin Loom'un barındırma hizmetine otomatik olarak yükleneceği ve size insanlarla paylaşabileceğiniz bir bağlantı vereceğidir. Bu tür bir işlevsellik arıyorsanız, ancak Loom'u kullanmak istemiyorsanız, sürükle ve bırak video barındıran Streamable uygulamasını deneyebilirsiniz.

Üçüncü Parti Araçları: OBS

Kayıtlarınızda biraz daha işlevsellik istiyorsanız, Açık Yayıncı Yazılımını (OBS) nasıl kullanacağınızı bulmakta fayda olabilir. OBS genellikle Twitch ve YouTube gibi sitelerde canlı yayın için kullanılır, ancak diske kaydederken de çalışır. Windows, macOS ve Linux üzerinde çalışan çapraz platform.

OBS çok güçlü ve oldukça karmaşık. Canlı akış sırasında aralarında geçiş yapıyorsanız faydalı, ancak çevrimdışı kayıtlar için tamamen kullanışsızsanız, farklı ayarlara sahip birden fazla “Sahneye” sahip olabilirsiniz. Her sahnede, ses ve video çeken ve bunları birbirine karıştıran “Kaynaklar” vardır.

Varsayılan olarak, varsayılan mikrofonunuzu kullanmak ve ekranınızı yakalamak için OBS ayarlanmış olmalıdır, ancak boş pencereye sağ tıklayarak yeni kaynaklar ekleyebilirsiniz:

Yapılandırma ve düzenden memnun kaldıktan sonra, “Kaydı Başlat” düğmesine ve ardından “İşiniz bittiğinde Kaydı Durdur” düğmesine basın.

“Çıktı” altında bulabileceğiniz OBS'nin kayıtlarınızı kaydettiği Ayarları kontrol etmek isteyeceksiniz.

Ayrıca, video çözünürlüğünü ve kare hızını buradan ayarlayabilir, ayrıca her şey için kısayol tuşları ayarlayabilirsiniz.