Chrome, Yerleşik bir Kötü Amaçlı Yazılım Tarayıcısına Sahiptir, İşte Nasıl Kullanılır?

Kötü amaçlı yazılımların çoğu tarayıcınızı kapatmaya çalışır, ancak Google Chrome savunmasız değildir; Windows'da, Cleanup adlı yerleşik bir tarayıcı vardır.

Bu yazılım arka planda düzenli aralıklarla çalışır, ancak tarayıcınızdaki URL chrome://settings/cleanup giderek veya Ayarlar> Sıfırla ve temizle> Bilgisayarı temizle seçeneğine giderek bir taramayı manuel olarak çalıştırabilirsiniz. Özellikle de tarayıcınız durgun görünüyorsa, bir şans verin.

İLGİLİ: Tarayıcı Yavaş? Google Chrome'u Hızlı Nasıl Yeniden Oluşturulur?

Bu, genel amaçlı bir kötü amaçlı yazılım tarayıcısı değildir: Chrome'u etkileyen şeylere odaklanır. Ekim 2017’de yazılımı bildiren bir blog yayınından:

Algılama motorlarını Chrome'un kum havuzu teknolojisiyle birleştirmek için BT güvenlik şirketi ESET ile birlikte çalıştık. Artık daha önce hiç olmadığı kadar çok istenmeyen yazılımları tespit edip kaldırabiliyoruz, bu da daha fazla insanın Chrome Temizleme'den yararlanabileceği anlamına geliyor. Bu yeni korumalı motorun genel amaçlı bir antivirüs olmadığını unutmayın; yalnızca istenmeyen yazılım politikamıza uymayan yazılımları kaldırır.

Tarayıcınızı savunan bir aracınız olduğunu bilmek çok güzel ve Chrome yavaş çalıştığı zaman denemek iyi bir şey. Bleeping Computer'daki Lawrence Abrams'a teşekkürlerimizi iletti.