Chromebook'ta Dosyaları Nasıl Sıkıştırıp Açabilirsiniz

Bir e-postada bir sürü dosya göndermek mi istiyorsunuz, yoksa Chromebook'unuzda ek olarak sıkıştırılmış bir ZIP dosyası aldınız mı? Dosyaları sıkıştırmak veya açmak istiyorsanız, Chrome OS herhangi bir ek uygulama olmadan yapmayı çok kolaylaştırır.

İLGİLİ: Zip Dosyaları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Nasıl Zip Dosyaları

Başlamak için, Dosyalar uygulamasını açın ve sıkıştırmak istediğiniz dosyaların bulunduğu klasöre gidin.

Burada bir kez eklemek istediğiniz tüm dosyaları tıklatırken Ctrl tuşunu basılı tutarak eklemek istediğiniz tüm dosyaları vurgulayın. Ardından seçilen dosyalara sağ tıklayın ve beliren bağlam menüsünden “Zip Selected” kısmına tıklayın.

Dosyalar sıkıştırılır ve geçerli dizindeki “Archive.zip” adlı bir dosyaya eklenir. Bu ad varsayılan olarak “Arşiv” dir, ancak oluşturulduktan sonra istediğiniz şekilde değiştirilebilir.

Artık dosyalarınızı sıkıştırdığınıza göre, e-postaya ek olarak yüklenmeye ve arkadaşlarınıza ve ailenize eklemeye hazırsınız.

Dosyaları Açma

Bir arkadaşınıza veya aile üyenize ek olarak bir ZIP dosyası gönderildiyse, onu Chromebook'unuzda açmak, sıkıştırmak kadar kolaydır. RAR bile yerel olarak dosyalar yapar!

Bir dosyayı açmak söz konusu olduğunda Chrome OS, PC veya Mac'ten geliyorsanız, alışkın olduğunuzdan biraz farklı şeyler yapar. Chrome OS, içeriği görmek için dosyayı açmak yerine, dosyayı Dosyalar uygulamasında harici bir sürücüymiş gibi bağlar.

Dosyayı e-posta yoluyla aldıysanız, indirin ve Dosyalar uygulamasında dosyaya gidin. Yüklemeler genellikle “Yüklemeler” klasöründe bulunur.

ZIP dosyasını açmak için çift tıklayın ve dosyanın içeriği görüntülenir.

Dosyayı açtığınızda, pencerenin sol tarafına harici bir sürücü olarak monte edildiğine dikkat edin.

Artık dosyayı açtığınıza göre, Ctrl tuşunu kullanarak ve her bir öğeyi tıklatarak istediğiniz dosyaları seçerek, ardından bir dosyayı sağ tıklayıp "Kopyala" yı tıklayarak içeriği Chromebook'unuzdaki bir klasöre taşıyalım.

Sonra, bu dosyaları saklamak istediğiniz hedef klasöre gidin, sağ tıklayın ve içerik menüsünden “Yapıştır” ı seçin.

Hepsi bu kadar. Dosyaları çıkarmayı tamamladıktan sonra, ZIP dosyasını Dosyalar uygulamasından çıkarmak için çıkart simgesini tıklatın ve şimdi Chromebook'unuzdan güvenle silebilirsiniz.