Chromebook'unuz Ömrünün Sonuna Ulaştığında Ne Yapmalı

Chromebook'lar, bunları kullanan herkes için harikadır: anında açılır, pil ömrünün uzaması ve güncellenmesi çok kolaydır. Ancak, Chromebook'unuzun Google’dan güncellemeleri almayı bıraktığı gün gelecek. O zaman ne yapacaksın?

Google, güncelleme politikasında açıktır: bir Chromebook veya Chromebox’un güncelleme almayı durduracağı ay ve yılı görebilirsiniz. Chromebook'ların çoğu hala önlerinde uzun bir ömre sahip, ancak Google zaten en eski modellerden bazılarını kesmeye başladı. Eski Chromebook'lardan birine sahipseniz, güncellemeler durduğunda ne yapacağınızı düşünmeye başlamanız gerekir.

Seçenek Bir: Yeni Bir Chromebook Satın Al

Bu biraz açık, ancak belirtmeye değer: şu anki Chromebook'unuz güncelleme almayı bıraktığında, yapabileceğiniz en iyi şey daha yeni bir cihaz satın almak. Önümüzdeki birkaç yıl için güvenlik güncellemeleri almanın yanı sıra, yeni Chromebook'unuzun kullanımının daha eğlenceli olacağı anlamına gelen işlem gücü, hafıza ve batarya ömrü konusunda da büyük bir adım atıyorsunuz.

Son iki yılda yapılan Chromebook'lar, Google Play Store üzerinden Android uygulamalarına ve Linux uygulamalarına da erişebiliyor. Elbette, yeni Chromebook'u basit bir web tarayıcısı olarak kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak daha yeni modeller size daha fazla verimlilik seçeneği sunar. İşte favori Chromebook'larımız.

İLGİLİ: Satın Alabileceğiniz En İyi Chromebook, 2018 Sürümü

İkinci Seçenek: Diğer Linux Dağıtımlarını Kur

Chrome OS, Linux çekirdeğinin üzerine kuruludur, bu nedenle yeni modeller Linux uygulamaları yükleyebilir. Ayrıca, kullanıcıların Ubuntu ve diğer Linux dağıtımlarını yükleyebilecekleri anlamına gelir. Diğer Linux sürümlerini kurarken karşılaşabileceğiniz birkaç sorun var, ancak genel olarak, Chromebook'unuza yeni bir hayat vermek için harika bir yol.

İLGİLİ: Crouton ile Chromebook'unuza Ubuntu Linux Nasıl Yüklenir

Seçenek Üç: CloudReady'yi Neverware ile Kurun

CloudReady, Neverware tarafından geliştirilen bir işletim sistemidir ve çoğunlukla eski Windows bilgisayarlarda Chromium OS'yi çalıştırmak için kullanılır. Ancak, Chromebook'larda da kullanabilirsiniz. Daha da iyisi, güvenlik güncellemeleri ve bazı yeni özellikler alırken aynı zamanda Chrome OS gibi görünecek ve hissedecektir.

Dikkate alınması gereken önemli bir husus, CloudReady İşletim Sistemini bir USB sürücüsüne yazmadan önce açmak için Chromebook'unuzda en az 8 GB boş alana ihtiyaç duyacağınızdır. Eski Chromebook'unuzda yalnızca 16 GB depolama alanı varsa, USB kurulum sürücüsünü yapmak için başka bir makineyi ödünç almanız gerekir.

İLGİLİ: Chrome OS'yi bir USB Sürücüden Kurma ve Herhangi Bir PC'de Çalıştırma

Dördüncü Seçenek: Normalde Kullanmaya Devam Et

Bunun uzun vadeli bir çözüm olmadığını unutmayın. Bilgilerinizi güvende tutmak için güvenlik güncelleştirmeleri alan bir cihaz kullanmak isteyeceksiniz ve favori web siteleriniz Chromebook'unuzun kullandığı Chrome tarayıcısının eski sürümünü desteklemeyi bırakabilir.

Ancak Chromebook'unuzu değiştirmek veya yazılımını değiştirmek için bu saniye doğru bir karar vermek zorunda hissetmeyin. Hala çalışır, bu nedenle yeni modelleri karşılaştırmak veya hangi Linux işletim sistemine geçmek istediğinize karar vermek için kendinize birkaç hafta sürebilirsiniz.