Chrome'da Kayıtlı Şifreleri Yönetme

Google Chrome, yerleşik bir şifre yöneticisi ile birlikte gelir. Oturum açmanız istendiğinde tarayıcınızın farklı siteler için şifreleri kaydetmesini ve doldurmasını sağlayabilirsiniz. Chrome'da kayıtlı tüm şifrelerinizi nasıl yöneteceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

İLGİLİ: Chrome 73'te Yenilikler, 12 Mart'a Varış

Bir Şifreyi Chrome'a Kaydetme

Kayıtlı şifrelerinizi yönetmek için ihtiyacınız olan ilk şey, şifreler menüsünden yapılan ve şifrenin kaydedilmesinin etkin olduğundan emin olmaktır. Profil resminizi sağ üst köşede tıklayın ve ardından “Şifreler” i tıklayın. chrome://settings/passwords yazıp Enter tuşuna basabilirsiniz.

“Şifreleri Kaydetmeyi Öner” etiketli anahtarı açık konuma getirin (varsayılan olarak açık olmalıdır).

Şimdi, oturum açmanız, kimlik bilgilerinizi doldurmanız ve oturum açmanız gereken bir web sitesine gidin. Form gönderildikten sonra, Chrome şifrenizi kaydetmek isteyip istemediğinizi sorar. “Kaydet” e tıklayın. “Asla” yı tıklarsanız, site “Asla Kaydedilmemiş” şifreler listesine eklenir. Bir siteyi aşağıdaki “Asla Kaydedilmemiş” listesinden nasıl çıkaracağınızı göstereceğiz.

İLGİLİ: Chrome 69 Yeni Çevrimiçi Hesaplar İçin Güçlü Parolalar Oluşturuyor

Şifreyi kaydetmiş olduğunuzu varsayarsak, o sitenin giriş sayfasına bir sonraki girişinizde Chrome, giriş formunu otomatik olarak doldurur. Herhangi bir site için kayıtlı birden fazla kullanıcı adınız ve şifreniz varsa, alana tıklayın ve kullanmak istediğiniz oturum açma bilgisini seçin.

Bir Siteyi “Hiç Kaydedilmemiş” Listesinden Çıkarma

Eğer şifrenizi bir siteye kaydetmek isteyip istemediğinizi sorduğunda yanlışlıkla “Hiçbir zaman” seçeneğini tıkladıysanız, bu siteyi istisnalar listesinden nasıl kaldırabilirsiniz. Bir siteyi kaldırdığınızda, bir sonraki oturum açışınızda, şifrenizi kaydetme seçeneği sunulur.

Parolalar menüsünü sağ üst köşedeki profil resminizi tıklatarak açtıktan sonra tekrar “Parolalar” üzerine tıklayın. Ayrıca chrome://settings/passwords yazıp Enter tuşuna basabilirsiniz.

“Asla Kaydedilmedi” başlığını görene kadar aşağıya doğru kaydırın. Bu, Chrome'un kayıtlı şifreler listesinden kara listeye aldığınız tüm sitelerin tam bir kaydıdır.

Yanlışlıkla bu listeye gönderdiğiniz girişi bu listeye girinceye kadar siteler arasında gezinin, ardından URL'nin sağındaki X işaretini tıklayın.

Giriş kaybolur ve araf hayatından kurtarılır. Şimdi, o siteye tekrar giriş yaptığınızda Chrome, şifrenizi tekrar kaydetmek isteyip istemediğinizi sorar.

Kayıtlı Şifreleri Görüntüleme

Chrome'a kaydedilen tüm kullanıcı adlarının ve şifrelerin bir listesini görmek için, sağ üst köşedeki profil resminizi tıklatarak şifreler menüsünü açın, ardından “Şifreler” seçeneğini tekrar tıklayın. chrome://settings/passwords Omnibox ve Enter tuşuna basın.

Yeni sekmede, “Kayıtlı Şifreler” başlığına gidin; Chrome'a kaydedilen tüm kullanıcı adlarının ve şifrelerin bir listesini bulacaksınız.

Şifreyi düz metin olarak görüntülemek için göz simgesini tıklatın.

Bilgisayarınızı bir şifre ile kilitlerseniz, bu şifreyi görmeden önce kullanıcı adı ve şifreyi girmeniz gerekir.

Bilgisayarınızın kimlik bilgilerini başarıyla girdikten sonra, kaydedilen şifre kendini düz metin olarak gösterir.

Kayıtlı Şifreleri Verme

Herhangi bir nedenden ötürü kullanıcı adlarının ve şifrelerin tam listesini vermeniz gerekiyorsa, Chrome bunu da yapmanızı sağlar.

Ne yaptığınızı bilmiyorsanız veya gerçekten yapmak zorundaysanız, şifrelerinizin dışa aktarılmasını önermeyiz, çünkü dışa aktarılan her şey şifreli olmayan ve açıldığında düz metin olarak okunabilen bir CSV dosyasında saklanır .

İLGİLİ: CSV dosyası nedir ve nasıl açılır?

Chrome'un Şifreler menüsünden, “Kayıtlı Şifreler” in yanındaki ayarlar menüsünü ve ardından “Şifreleri Dışa Aktar” ı tıklayın.

Şifrenizin dışa aktarılmasını onaylamanız istenir, çünkü bu dosya tamamen insan tarafından okunabilir olması nedeniyle çok büyük bir güvenlik riskidir.

İLGİLİ: Şifrelerinizi Her Yerde Eşitlemek için Google'ın Şifre Yöneticisini Kullanma

Yine, hassas bilgilere erişirken, bu işlemi onaylamak için bilgisayarınızın kullanıcı adı ve şifresini girmeniz istenir.

Dosyanızı depolamak için güvenli bir yer seçin ve “Kaydet” i tıklayın.

Kayıtlı Şifreleri Kaldırma

Yanlışlıkla bir şifreye kaydet seçeneğini tıkladıysanız ancak bu hesaba artık sahip değilseniz veya yalnızca şifrenizin kaydedilmesini istemiyorsanız, onları kaydettiğiniz en kısa sürede Chrome'dan kaldırabilirsiniz.

Parola ayarları menüsünde, kaldırmak istediğiniz parolanın yanındaki ayarlar simgesini (üç nokta) ve ardından "Kaldır" ı tıklayın.

Seçilen şifre hemen siler. Bir açılır pencere değişikliği size bildirir ve yanlışlıkla kaldırırsanız, şifrenizi geri yüklemek için geri al'ı tıklayabilirsiniz.

Şifreler listenizdeki her girişi silmek için önce Chrome'un Ayarlar menüsüne atlamanız gerekir. Sağ üstteki üç noktaya tıklayın, ardından “Ayarlar” ı seçin. Ayrıca chrome://settings/passwords yazıp Enter tuşuna basabilirsiniz.

Ayarlar menüsünde, aşağıya doğru kaydırın ve “Gelişmiş” düğmesine tıklayın.

“Tarama Verilerini Temizle” görene kadar biraz daha aşağı kaydırın. Üzerine tıklayın.

Açılır pencerede “Gelişmiş” sekmesine tıklayın, Zaman Aralığı menüsünden “Tüm zamanlar” ı seçin, “Şifreler” i işaretleyin, ardından sonunda “Verileri Temizle” ye tıklayın. Bundan geri dönüş yok, bu yüzden istediğinizden emin olun daha fazla tıklamadan önce hepsini silin.

İstemleri takip edin ve Google Chrome'a kaydettiğiniz tüm şifreler tarayıcınızdan silinerek temizlenir. Bir siteye bir dahaki sefere gittiğinizde, şifrenizi hatırlamanız veya bir şifre yöneticiniz olması umuduyla, ya da oturum açtığınızda kendinizi “Şifrenizi mi unuttunuz?” Bağlantısını tıklayarak bulursunuz.