Chrome'da Uzantıları Yükleme ve Yönetme

Google Chrome ile ilgili en iyi şeylerden biri, işlevselliği, kullanılabilirliği, gizliliği ve üretkenliği geliştirmeye yardımcı olmak için sayısız uzantı ekleyerek yeteneklerini genişletme yeteneğidir. Google Chrome uzantılarınızı nasıl yükleyip yöneteceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Chrome Uzantıları Nasıl Yüklenir

Bildiğiniz veya güvendiğiniz kaynaklardan Chrome Web Mağazası'ndan resmi Chrome uzantılarını indirin. Küçük bir titizlik göstererek ve geliştiricinin web sitesini kontrol ederek (eğer varsa) derecelendirme yaparak ve hatta bu tür bir eğilime sahipseniz kaynak kodunu gözden geçirerek yüklemeden önce güvenli olduğundan emin olmalısınız.

İLGİLİ: Yüklemeden Önce Bir Chrome Uzantısının Güvenli Olmasını Sağlama

Uzantılar için Chrome Web mağazasına gidin ve sizin için doğru uzantıyı bulmak için arama çubuğunu kullanın veya kategoriye göre göz atın. Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, Google, mağazayı iyileştirme ve ön sayfada uzantıları önerme konusunda oldukça başarılıdır.

Bir uzantı bulduktan sonra eklemek istediğinize, sayfasına yönlendirilecek simgeyi tıklayın.

İLGİLİ: Gmail’i Daha İyi Hale Getirmek İçin En İyi Chrome Uzantıları

Uzantının sayfasına girdikten sonra, uzantıyı tarayıcınıza eklemek için “Chrome'a Ekle” yi tıklayın.

Bir pencere açılır ve uzantı için gereken izinleri ister. İzinleri dikkatlice okuyun ve bu uzantı erişimine izin vermek isteyip istemediğinize karar verin, ardından "Uzantı Ekle" yi tıklayın.

Uzantı yükleme işlemini tamamladıktan sonra, Chrome tarayıcınıza genellikle ayarlar simgesinin yanında, sağ üst köşede bir simge eklenir.

Daha fazla uzantı yüklediğinizde, bu alan darmadağın olmaya başlayabilir. Neyse ki, uzantının simgesine sağ tıklayıp menünün içine ve Chrome'un araç çubuğunun dışına taşımak için “Chrome menüsünde gizle” yi seçebilirsiniz.

Chrome Uzantıları Nasıl Yönetilir?

Uzantılar sayfanızı açmak için Chrome'un sağ üst köşesindeki menü simgesine (üç nokta) tıklayın, "Diğer Araçlar" 'a gelin ve ardından "Uzantılar" ı tıklayın. chrome://extensions/ Chrome'un Omnibox ve Enter'a bas.

Yönetmek istediğinizi bulmak için uzantılarınızı kaydırın ve ayarlarını değiştirmek için “Detaylar” düğmesine tıklayın.

Aksi takdirde, hangi uzantıyı değiştirmek istediğinizi biliyorsanız – ve zaten tarayıcınızla bağlantı kurduysa – uzantının simgesini Chrome rafındaki simgesine sağ tıklayabilir, ardından ana uzantıların açılış sayfasına gitmeyi engellemek için “Uzantıları Yönet” i tıklayabilirsiniz.

Ayarlar penceresinde, uzantıyı açabilir veya kapatabilir, Gizli Mod'da izin verebilir (çoğu uygulama varsayılan olarak devre dışı bırakılabilir), bir uzantının seçeneklerine erişebilir, uzantının web sitesini açabilir ve sitenin erişimine izin verebilirsiniz.

İLGİLİ: Bir Chrome Uzantısının İzinlerini Kontrol Etme

Site erişimi, bir uzantının, belirli sitelere site verilerine erişmek için izin vermesini sağlar. Bu, bir uzantının okuyabileceği ve değiştirebileceği veri türüne daha ayrıntılı bir yaklaşımla yaklaşmalarını sağlayan son güncellemedir. Üç seçenek arasından seçim yapabilirsiniz: uzantıya tıkladığınızda, belirli bir web sitesinde veya tüm web sitelerinde.

Hepsi bu kadar. Artık ihtiyaç duymadığınız uzantıları kaldırmak, hatalı çalışmaya başlamak veya yanlışlıkla kurulmak istiyorsanız, chrome://extensions/ 'e gidin, “Kaldır” ı tıklayın ve ardından açılan onay penceresinde tekrar “Kaldır” ı tıklayın. . Benzer şekilde, Chrome menüsündeki uzantıya sağ tıklayıp "Chrome'dan Kaldır" ı da seçebilirsiniz.