Cloudflare Yeni Bir Gizlilik Odaklı DNS Sunucusunu Başlatıyor, Ama Kullanmalı mı?

Çok uzun yıllar önce, geekslerin web'de gezinmelerini hızlandırmak için her zaman özel bir DNS sunucusu kullanması pek mümkün değildi. Şimdi Cloudflare bir tane var, ama kullanmalı mıyım?

Devam etmeden önce, başlatılmamış için: DNS, web tarayıcınızın, bağlanmaya çalıştığınız web sitelerinin IP adresini aramasını sağlayan bir telefon rehberi gibidir. Genellikle, Google DNS veya OpenDNS gibi üçüncü taraf bir DNS sunucusu kullanmak, göz atmanızı hızlandırabilir veya ebeveyn kontrolleri gibi ekstra bir özellik sunar.

Günümüzde çoğu DNS sunucusu oldukça hızlıdır, bu nedenle hız nedenleriyle üçüncü bir taraf kullanmak çok da önemli değildir – ancak daha büyük bir sorun vardır: gizlilik. Web sitelerini şifrelenmiş HTTPS kullanarak ziyaret ediyor olsanız bile, DNS araması, Cloudflare'nin duyuru yayınından bahsederken, belirli bir siteyi ziyaret ettiğiniz gerçeğini ortadan kaldırır:

Pek çok İnternet kullanıcısı, şifrelenmiş bir web sitesini ziyaret ediyor olsanız bile, tarayıcınızda küçük yeşil bir şifreye sahip olsa da, DNS çözümleyicinizin ziyaret ettiğiniz tüm sitelerin kimliğini bilmesini engellememesidir. Bu, varsayılan olarak, İSS'nize, bağlı olduğunuz her bir kablosuz ağa ve mobil şebeke sağlayıcınızın bunları kullanırken ziyaret ettiğiniz her sitenin bir listesine sahip olduğu anlamına gelir.

Cloudflare'nın çözümü PC'niz, akıllı telefonunuz veya yönlendiriciniz için tamamen ücretsiz, hızlı ve hızlı bir DNS çözümleyicisi. Ve verilerinizi satmamaya veya hatta 24 saatten fazla hata ayıklama günlüklerine sahip olmayacaklarına dair söz veriyorlar.

Normalde bir şey ücretsiz olduğunda, şirket verilerinizi satmaya çalışacak veya reklamları kullanacak ya da sonuçta iş dışı kalacaktır. Peki Cloudflare'nın oyunu burada ne arıyor? Özetle, Cloudflare işletmeler için (mükemmel) bir DNS hizmeti sunar ve bu hizmet bir çok tüketici zaten onları aramak için kullanıyorsa, bu şirketlere satmak daha caziptir. Temel olarak Sarı Sayfaların tüketicilere ücretsiz olarak verildiği gibi, çünkü işletmeler daha iyi bir liste almak için ödeme yapmak zorunda kaldı. En azından İnternet, Sarı Sayfaları öldürmeden önce.

Şimdi açıkladığımıza göre, Cloudflare’in yeni DNS sunucusunu kullanmalı mıyım? Kesinlikle test etmeye değer olduğunu söyleyebiliriz. Onlar internetteki en büyük şirketlerden biri ve bunu özgür tutmak için bir teşvikleri var. Ayrıca, iş DNS'si en hızlı çözüm olmasa bile en hızlı olanlardan biridir ve bu durum, yeni tüketici tekliflerinin hızlı bir şekilde yükseldiğini göstermektedir.

Cloudflare DNS'i kendiniz denemek isterseniz, DNS sunucunuzu 1.1.1.1 ve 1.0.0.1'de işaret etmek için kılavuzumuzu kullanın. Veya tam yükleme talimatları için ana sayfasını ziyaret edin:

https://1.1.1.1

[Kaynak: Verge]