Çoğu Kişinin Gözlemlediği Temel Ev Bakım Görevleri

Bir eve sahip olmak, her şeyin iyi çalışmasını sağlamak için çok fazla sorumluluk, özellikle düzenli bakım gerektirir. Bununla birlikte, unuttuğunuz bir sürü çok temel ev bakım görevi vardır.

Sıcak Su Isıtıcınızın Bakımı

Daha büyük ev aletlerinin düzenli bakım gerektirdiği oldukça açıktır, ancak su ısıtıcı genellikle insanların göz ardı ettiği bir özelliktir. Her yıl yapmanız gereken birkaç temel şey var (ya da en azından kontrol et).

Su ısıtıcı bakımının ilk biti, tankı boşaltır. Suyunuzdaki (veya bir kuyu) suyunuzdaki tüm tortu ve mineraller depoda birikebilir ve sonuçta azalan kapasiteye ve verimsiz ısınmaya yol açabilir. Tankı boşaltarak ve yılda bir kez tekrar doldurarak tüm bunları temizlemeniz iyi olur.

İLGİLİ: Evinizin Gereçleri Nasıl Bakım Yaparlar?

Birkaç yılda bir anot çubuğunu da değiştirmelisiniz. Bu, normalde su ısıtıcınızı korozyona uğratacak ve paslanacak çeşitli mineralleri çeken ve yakalayan magnezyum, alüminyum veya çinkodan yapılmış bir kurban metal çubuktur. Ancak, bu metal çubuk paslanma ile kendini feda eder, böylece su ısıtıcınızın zorunda kalmayacağı anlamına gelir. Bir süre sonra, tamamen parçalanacak ve bundan önce değiştirmelisiniz.

Son olarak, basınç tahliye vanasını bulun ve onu açıp kapatarak birkaç ayda bir iyi bir egzersiz yapın. Bu, aşırı seviyelere çıkacak olursa, tanktan gelen basıncı rahatlatan mekanik bir cihazdır. Zamanla, kaba ham su vanayı oluşturabilir ve gerektiğinde veya su ısıtıcınızı bir bombaya dönüştürdüğünde açılmasını engelleyebilir. Bunu önlemek için, valfi her seferinde kullanın ve ardından oluşan bu pürüzleri kırmak için.

Çatı ve Oluklarınızı Kontrol Edin

Çatı, dış elemanlarla temas eden ilk şeydir ve tam anlamıyla kafanızın üzerinde bir sığınak tutar. Yıllarca süren şiddetli hava koşullarından sonra oldukça dalabilir ve büyük sorunlarınız olmasını istediğiniz bir şey değildir. Ancak, birçok ev sahibinin düşünmediği bir şey.

Şiddetli bir fırtına, çatı zonalarını oldukça kolay bir şekilde kırabilir ve bu olduğunda su evinize sızabilir. Yani her iki ayda bir kaç dakikanızı ayırın ve zona eksik zona için tarayın. Genellikle bir dizi dürbünü alıp bahçenin kenarından evime bakıyorum, böylece eğimli çatının tamamını görebiliyorum. Bazı eksik zona görüyorsanız, bunları değiştirdiğinizden emin olun.

Oluklar da göz önünde bulundurmak için önemlidir. Suyun taşmasını önlemek için temizlendiklerinden emin olun. Eğer bu olursa, su çatının çıkıntısına ve tavan arasına geri çekilebilir. Üstelik taşan oluklar, giriş yollarının üzerinde yağmur yağarken sadece can sıkıcıdır. Ayrıca, tüm downspout'ların düzgün şekilde boşaldığını ve tıkanmadığını kontrol edin.

HVAC Filtrenizi Değiştirin

Belki de yapabileceğiniz en kolay ve en hızlı ev bakımı, filtreyi ısıtma ve klima ünitenize değiştirmektir. Ancak, hala bunu bilmeyen ev sahipleri hakkında duyuyorum.

İLGİLİ: A / C Üzerinden Tasarruf Sağlamak için Evinizin Hava Akışını Nasıl Optimize Edeceksiniz?

Bu filtre, HVAC ünitenizin içinin enkazdan uzak kalmasını sağladığından, verimli bir şekilde çalışabilmesinin yanı sıra evinizdeki havanın fazla toz parçacıklarından, alerjenlerden ve evcil hayvan tüyünden (filtreye bağlı olarak) uzak tutulması anlamına gelir. Kirlenmiş ve tıkanmış bir filtre, sisteminizin verimli çalışmamasına veya tamamen arızalanmasına neden olabilir.

Filtreyi en az birkaç ayda bir değiştirmelisiniz, ancak evinizdeki hava kalitesine ve ne kadar sıklıkla ısı veya klimayı çalıştırdığınıza bağlı olarak, daha sık değiştirmeniz gerekebilir.

Giysi Kurutucu Bakımı

Çoğu bakım rutinleri, küçük onarım gerektiren cihazların mümkün olduğunca uzun süre dayanmasını sağlar. Bununla birlikte, bazı bakım görevleri güvenlik açısından çok önemlidir ve çamaşır kurutma makinesi bunun geçerli olduğu tek bir cihazdır.

Özellikle, her yükten sonra kurutucunuzun tiftik filtresini temizlediğinizden emin olun. Kıyafet kurutucuları çok fazla ısı üretirler ve tiftikle kolayca yakabilirler. Büyük bir tiftik birikmesi riski daha da arttırabilir. Ayrıca, kurutucu verimli şekilde çalışmayacak ve kıyafetleriniz kurulamayacak.

İLGİLİ: Büyük Ev Aletleri Ne Zaman Değiştirmelisiniz?

Ayrıca, yılda yaklaşık bir kez, kurutucuyu duvardan dışarı çekin, kurutucu kanalını ayırın ve tiftik filtresini geçerek dışarıdan çıkan kanala yapışmış olabilecek herhangi bir tiftiği temizleyin. Bunu yapmanın en kolay yolu, özellikle görev için yapılmış bir kurutucu kanal fırçası ile. Bu Deflecto Kurutucu Kanal Temizleme Kiti, örneğin, yaklaşık 16,50 $ maliyet ve yaklaşık 12 ext kadar genişletmek için takılabilir bölümleri ile birlikte geliyor. İhtiyacınız varsa, daha uzun olan diğer modelleri bulabilirsiniz.

Su Sızıntılarını Kontrol Edin

Su hasarı, ev sahibinin en kötü kabusu. Evinizdeki su sızıntıları için periyodik olarak kontrol ederek, sadece mutfağınızda veya banyonuzda değil, evinizin her yerinde kendinizi çok fazla başağrı ve para biriktirebilirsiniz.

Ancak en azından, nemi kontrol etmek için lavaboların altını kontrol edin ve tüm bağlantıların üzerinde parmağınızı çalıştırın. Ve herhangi bir yerde renk değişikliği veya su lekeleri bulursanız, bu bir su sızıntısı olduğuna dair iyi bir işarettir.

İLGİLİ: Faydalı Faturalarınızda Tasarruf Etmenin Sekiz Kolay Yolu

Bağlantıları sızıntılardan kontrol ederken yapmaktan hoşlandığım şey de, kapalı vanaları egzersiz yapmaktan korumaktır. Ayrıca evden birkaç gün uzak kalacağımız zaman ana su vanasını kapatmak için bir alışkanlık yapıyorum.

Dahası, yağmurlu bir günde evinizin etrafında gezinin ve kapı ve pencerelerin etrafındaki su girişini kontrol edin. Ve eğer gerçekten üslerini kapsamak istiyorsan, sert bir sağanak sırasında tavan arasına girebilir ve herşeyi bir kez daha iyi verebilirsin.

Sonunda, çok önemli olan çok fazla bakım görevi var, ancak bunlar bazı hanelerde yeterince sık yapılmadığını hissettiğim bazı çok basit şeyler.

Ve gerçekleştirmek için çok fazla bakım ile, şeyleri önceliklendirmek için yardımcı olur. Şahsen, en çok tamir edecek ya da değiştirecek ve evdeki bakım kontrol listemdeki önceliğimi yapacak herhangi bir cihazı ya da armatürü düşünmek isterim. Tabii ki bu, evin etrafındaki diğer şeyleri ihmal etmek anlamına gelmez, ama eğer bir tane seçmek zorunda kalırsam, yol boyunca en fazla paraya mal olacak şeyler olurdu.