CSV Dosyası Nedir ve Nasıl Açarım?

Virgülle Ayrılmış Değerler (CSV) dosyası, bir veri listesi içeren düz metin dosyasıdır. Bu dosyalar genellikle farklı uygulamalar arasında veri alışverişinde kullanılır. Örneğin, veritabanları ve iletişim yöneticileri genellikle CSV dosyalarını destekler.

Bu dosyalar bazen Karakter Ayrılmış Değerler veya Virgülle Ayrılmış dosyalar olarak adlandırılabilir. Verileri ayırmak (veya sınırlamak) için çoğunlukla virgül karakterini kullanırlar, ancak bazen noktalı virgüller gibi diğer karakterleri kullanırlar. Fikir, karmaşık verileri bir uygulamadan bir CSV dosyasına aktarabilir ve daha sonra bu CSV dosyasındaki verileri başka bir uygulamaya aktarabilirsiniz.

CSV Dosyasının Yapısı

Bir CSV dosyasının oldukça basit bir yapısı vardır. Virgülle ayrılmış veri listesi. Örneğin, iletişim yöneticinizde birkaç kişiniz olduğunu ve bunları bir CSV dosyası olarak dışa aktardığınızı varsayalım. Böyle bir metin içeren bir dosya alırsınız:

İsim, E-posta, Telefon Numarası, Adres

Bob Smith, bob @ example.com, 123-456-7890,123 Sahte Sokak

Mike Jones, mike @ example.com, 098-765-4321,321 Sahte Bulvar

Bu gerçekten bir CSV dosyası. Bundan daha karmaşık olabilirler ve binlerce satır, her satırda daha fazla giriş veya uzun metin dizileri içerebilirler. Bazı CSV dosyaları üstbilgileri üstte bile olmayabilir ve bazıları her veri biti etrafını sarmak için tırnak işaretleri kullanabilir, ancak bu temel biçimdir.

Bu sadelik bir özelliktir. CSV dosyaları, verileri kolayca dışa aktarmanın ve diğer programlara aktarmanın bir yolu olacak şekilde tasarlanmıştır. Elde edilen veriler insan tarafından okunabilir ve Not Defteri gibi bir metin düzenleyicisi veya Microsoft Excel gibi bir elektronik tablo programı ile kolayca görüntülenebilir.

Bir Metin Düzenleyicisi'nde CSV Dosyası Nasıl Görüntülenir

Bir CSV dosyasının içeriğini Not Defteri'nde görüntülemek için, Dosya Gezgini'nde veya Windows Gezgini'nde sağ tıklayın ve ardından “Düzenle” komutunu seçin.

Not defteri çok büyükse CSV dosyasını açarken sorun yaşayabilir. Bu durumda, Notepad ++ gibi daha yetenekli bir düz metin dosyası düzenleyicisi kullanmanızı öneririz. Bir CSV dosyasını Notepad ++ 'da yükledikten sonra görüntülemek için CSV dosyasını sağ tıklayın ve “Notepad ++ ile Düzenle” komutunu seçin.

CSV dosyasındaki verilerin düz metin listesini göreceksiniz. Örneğin, CSV dosyası bir kişiler programından dışa aktarılmışsa, her bir kişi hakkında bilgileri göreceksiniz. Kişinin bilgileri yeni bir satıra ayrılıyor. LastPass gibi bir şifre yöneticisinden dışa aktarılırsa, kendi satırlarında farklı web sitesi giriş girişleri görürsünüz.

Not Defteri'nde, “Word Wrap” özelliği verilerin daha okunmasını sağlayabilir. Devre dışı bırakmak ve daha iyi okunabilirlik için her bir veri hattının kendi satırında kalmasını sağlamak için Format> Word Wrap'ı tıklayın. Tam satırları okumak için yatay olarak kaydırmanız gerekir.

Elektronik Tablo Programında CSV Dosyası Nasıl Açılır

Ayrıca, e-tablo programlarında CSV dosyalarını okuyabilmenizi kolaylaştırabilirsiniz. Örneğin, bilgisayarınızda Microsoft Excel yüklü ise, varsayılan olarak Excel'de açmak için bir .csv dosyasını çift tıklatabilirsiniz. Excel'de açılmazsa CSV dosyasını sağ tıklayıp Birlikte Aç> Excel'i seçebilirsiniz.

Excel'iniz yoksa dosyayı Google E-Tablolar gibi bir hizmete yükleyebilir veya görüntülemek için LibreOffice Calc gibi ücretsiz bir ofis paketi yükleyebilirsiniz.

Excel ve diğer elektronik tablo programları, bir .CSV dosyasının içeriğini bir e-tabloymış gibi sütunlar halinde sıralar.

Bir CSV Dosyasını Bir Uygulamaya Nasıl Aktarılır

Bir CSV dosyasının içeriğini görüntülemek veya e-tablo olarak çalışmak istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey budur. Bununla birlikte, birçok CSV dosyası diğer programlara içe aktarılmak üzere yapılır. Kişilerinizi Google Kişiler'den, kaydedilmiş şifrelerinizi LastPass'ten veya bir veritabanı programından büyük miktarda veri dışa aktarabilirsiniz. Sonuçta elde edilen CSV dosyaları daha sonra bu tür verileri destekleyen uygulamalara içe aktarılabilir.

Verileri dışa aktardığınız uygulamaya bağlı olarak, hedef uygulama için uygun bir CSV biçimini seçmeniz gerekebilir. Örneğin, Google Contacts, kişileri Google CSV (Google Kişiler için) veya Outlook CSV (Microsoft Outlook için) biçimlerinde dışa aktarabilir. Her iki durumda da verileri içeren bir CSV dosyası alırsınız, ancak biraz farklı bir şekilde düzenlenmiştir.

Uygun bir uygulamada, içe aktarılacak CSV dosyasını seçmenizi sağlayan "İçe Aktar" veya "İçe Aktar" seçeneğini arayın. Örneğin, Microsoft Outlook'ta, bir CSV dosyasından kişileri içe aktarmak için Dosya> Aç ve Ver> İçe / Dışa Aktar> Başka Bir Programdan İçe Aktar veya Dosya> Virgülle Ayrılmış Değerler'i tıklatabilirsiniz.

CSV dosyaları çoğu insanın uğraşmak zorunda kalmayacağı bir şeydir. Ancak, bir uygulamadan diğerine bilgi almanız gerekiyorsa, işte bu yüzden oradalar.