Dalgalanma Koruyucular ve Uzatma Kablolarını Birbirine Takabilirsiniz?

Her zaman yeterli miktarda priz bulunmadığı ve elektronik cihazların yeterince uzun bir kabloya sahip olmadığı, dalgalanma koruyucularının ve uzatma kablolarının kullanışlı olduğu zamanlar gibi görünüyor. Yine de birbirleriyle kullanılabilirler mi?

Dalgalanma Koruyucular ve Uzatma Kabloları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Başka şeylere tıkama nitty cesurluğuna girmeden önce, ilk önce dalga koruyucuları ve uzatma kabloları hakkında biraz bilgi sahibi olmak önemlidir. Aksi takdirde, papatya zincirleme dalgalanma koruyucularını birlikte çalıştırırsanız, talihsizlik dünyasına girebilirsiniz.

Aşırı gerilim koruyucuları, adından da anlaşılacağı gibi, elektroniği voltaj dalgalanmalarından ve ani yükselmelerden koruyarak ani voltaj yükselmelerine karşı korurlar. Bunlar yıldırım çarpması, elektrik kesintileri veya güç şebekesindeki rastgele bir arıza sırasında meydana gelebilir.

İLGİLİ: Gadget'larınızı Koruyun: Neden Bir Dalgalanma Koruyucusu Gerekir?

Bir borudaki su basıncı miktarı olarak voltajı düşünün. Elektronik, kaynağından gelen sürekli bir basınç akışı gibi, ancak ani bir basınç yükselmesiyle birlikte, elektroniği altüst edebilir ve hasara yol açabilir.

Ayrıca, tüm güç şeritlerinin de dalgalanma koruyucuları olmadığına dikkat etmelisiniz. Düzenli güç şeritleri sadece ekstra erişim ve çıkışlar sağlar.

Uzatma kablolarına gelince, bunlar daha basit ve hanelerde daha yaygındır. Ancak, hepsi eşit olarak yaratılmamışlardır ve sadece herhangi bir uzatma kablosuna takmadan önce cihazların gücünü kullanmanız için birkaç şeyden haberdar olmanız gerekir. Bunların en önemlileri kordun “göstergesi” dir. kablo).

İLGİLİ: Ne tür bir uzatma kablosu kullanmalıyım?

Tabii ki, sahip olabileceğiniz büyük bir soru, dalgalanma koruyucularının ve uzatma kablolarının barışçıl bir şekilde bir arada bulunup bulunamayacağıdır ve cevap: teknik olarak, evet, ama yapmamalısınız.

Bir Uzatma Koruyucuyu Uzatma Kablosuna Takabilirsiniz?

Kağıtta evet yapabilirsin. En büyük şey uzatma kablosunun, aşırı gerilim koruyucusu (veya daha fazlası) ile aynı miktarda yükü kaldırabilmesini sağlamaktır.

Örneğin, bu Belkin dalgalanma koruyucusunun 14 gauge kablosu vardır, bu nedenle uzatma kablosunuzun 14 gauge veya daha iyi olduğundan emin olmak istersiniz. Aksi halde, uzatma kablosuna fazla yük koyma ve kendiniz için bir yangın tehlikesi yaratma riski taşırsınız.

İLGİLİ: Neden (ve ne zaman) senin aşırı gerilim koruyucusu değiştirmeniz gerekir

Günün sonunda, aslında, uzatma kablosunu uzun süre kullanılmadığı ve tasarlanmadığı gözyaşı riskine maruz kaldığınız için geçici kullanımdan daha fazla bir şey için uzatma kablosu kullanılması önerilmez. Ayrıca, uzatma kablosuna taktığınız ekstra bağlantı, zamanla gevşeyip risk oluşturabilecek ek bir bağlantıdır. Ama en önemlisi, OSHA ve NEC düzenlemelerine aykırı.

Peki bunun yerine ne yapmalısınız? En yakın çıkışa ulaşmak için yeterince uzun bir kabloya sahip bir dalgalanma koruyucusu kullanın ya da ihtiyacınız olan yere daha yakın bir çıkış takın. Bu seçenekler en uygun değil, ama en güvenli olanları.

Uzatma kablolarını başka bir uzatma kablosuna takabilir misin?

Yine teknik olarak yapabilirsiniz, ancak yangın tehlikesi olduğu düşünüldüğünde tavsiye edilmez. Ayrıca, OSHA ve NEC düzenlemelerine de aykırı.

Uzatma kabloları sadece çok uzun olabileceğinden, kablo uzunluğu arttıkça, cihazlara verilebilecek elektrik miktarını azaltan daha fazla elektrik direncine sahip olur. Uzatma kablolarına eklemeye başladığınızda, çalışmayı çok uzun sürdürebilir ve cihazlarınızı güçlendirme riskiyle karşı karşıya kalırsınız – güvenli değildir.

Ayrıca, önceki bölümde de belirtildiği gibi, uzatma kablolarınızı birbirine taktığınız ekstra bağlantılar, öncelikle orada olmak zorunda olmayan hata noktaları eklenir.

Bu yüzden, uzantı kordonlarını birbirine bağlamak yerine, kendinize bir iyilik yapın ve ihtiyaçlarınız için sadece bir uzun uzatma kablosu kullanın.

Bir Dalgalanma Koruyucusunu Başka Bir Dalgalanma Koruyucusuna Takabilirsiniz?

Bu, belki de burada bahsedilen her şeyden en büyük no-no'dur ve eğer aşırı gerilim koruyucunuzda fişten kaçtığınız noktasındaysanız, büyük olasılıkla zaten takılı çok fazla şeyiniz olabilir. Yani başka bir dalgalanma koruyucunun üzerine eklenmesi, sadece mevcut olanın üstünde başka bir problem yaratacaktır.

Ayrıca, bir aşırı gerilim koruyucusunun (sadece normal bir güç şeridinin aksine) koruma özellikleri, başka bir akım koruyucuya takılırsa, muhtemelen herhangi bir aşırı gerilim koruyucunun işini etkili bir şekilde yapamayacağı noktaya müdahale edilebilir.

İLGİLİ: Bir Güç Şeridi ve bir Dalgalanma Koruyucusu Arasındaki Fark Nedir?

Bunların yanı sıra, çoğu dalgalanma koruyucu üreticisi bunları birlikte zincirlemeniz durumunda garantiyi geçersiz kılar. Oh, ve bunun OSHA ve NEC düzenlemelerine de aykırı olduğunu mu söyledik? Muhtemelen burada yinelenen bir tema fark ettiniz.

Sonunda, muhtemelen doğru önlemleri alırsanız (herhangi bir uzatma kablosu güç çıkışına, vb. Değdirildiğinden emin olursanız) herhangi bir şeye zarar vermeyeceksiniz, ama gerçekten de başkaları olduğu göz önünde bulundurulduğunda, dikkate değer bir risk değildir. ve daha iyi) faydalanmak için çözümler.