DHCP (Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü) Nedir?

Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü (DHCP) ağlara entegredir ve hangi IP adres cihazlarının internet üzerinden iletişim kurabileceklerini aldıklarını kontrol eder. Genellikle, IP ataması otomatiktir, ancak statik IP'lere ihtiyacınız varsa, DHCP'ye aşinalık önemlidir.

DHCP IP Atamalarıyla Başa Çıkabilir

Bir ağa bağlanan her cihazın bir IP adresine ihtiyacı vardır. Ağın ilk günlerinde, kullanıcılar kendilerini bir IP adresi olarak manuel olarak atadılar, ancak bu özellikle bir şirket ofisi gibi birçok aygıtın olduğu yerler için çok zor bir görev. DHCP, kısmen, cihazları ağa bağlamanın daha kolay olmasını sağlayan bu işlemi otomatikleştiriyor. DHCP sunucuları veya yönlendiricileri, bir dizi tanımlanmış kurala dayanarak bu işlemi gerçekleştirir. Çoğu yönlendirici, örneğin 192.168.0.x aralığını kullanacak şekilde ayarlanmıştır, bu nedenle ev ağlarında genellikle bunun gibi IP adreslerini görürsünüz.

Süreci oldukça ileri düz. Bir müşteri (bir bilgisayar, IOT cihazı, tablet, cep telefonu vb.) Ağa bağlandığında, DHCP sunucusuna (veya yönlendiricisine) bir sinyal (DHCPDISCOVER adı verilir) gönderir. Sunucu, ağ için tüm kural ve ayarlara ve kullanım için bir IP adresine yanıt verir (bir DHCPOFFER). Müşteri bilgileri onaylar ve atanan adresi kullanmak için izin ister (DHCPREQUEST mesajı). Son olarak, DHCP sunucusu isteği kabul eder ve istemci ağa bağlanmakta serbesttir.

DHCP IP Adreslerinin Aralığını Kontrol Eder

DHCP'yi, kullanılabilir IP adresleri aralığını kontrol etmek için yapılandırabilirsiniz. Eğer bu aralığı 192.168.0.1'de başlayıp 192.168.0.100'de bitiyorsa, mevcut tüm adresler bu aralığın içindeki bir yere düşecektir. 192.168.0.101 'e atanmış bir cihazı asla göremezsiniz. Ayrıca, başlangıç IP'sinin (bu örnekte 192.168.0.1) yönlendirici için ayrıldığını unutmayın. Bazı yönlendiriciler yalnızca bir başlangıç adresi listeler ve ardından en fazla kullanıcı için (bitiş adresini belirleyen) bir seçenek içerir.

Bunun yanı sıra, ağınıza aynı anda kaç cihazın bağlanacağını kontrol edebilirsiniz (bu örnekte 100'den fazla olamaz). Ancak olumsuz, aralığı çok küçük ayarlarsanız, istemeden yeni cihazların bağlanmasını önleyebilirsiniz. Daha düşük IP adresi aralığına izin vermek için, DHCP sunucuları yalnızca IP adreslerini cihazlara kiralar.

Dinamik Olarak Atanan Adresler Geçicidir

Bir DHCP sunucusu bir IP Adresi atadığında, bunu bir kiralama sistemi altında yapar. Makine bu IP adresini belirli günlerde tutar ve ardından IP adresini yenilemeyi deneyebilir. Herhangi bir yenileme sinyali gönderilmezse (kullanım dışı bir makine gibi), DHCP sunucusu başka bir cihaza atamak için IP adresini geri alır. Yenileme sinyali tespit edildiğinde, cihaz IP adresini başka günler için saklar. Bu nedenle, ipconfig seçeneğini sık kullanıyorsanız, IP adresiniz zaman zaman değişiyor gibi görünebilir.

İki cihazın, zamanının çoğunu çevrimdışı olarak harcayan bir VM makinesi gibi aynı IP ile bitmesi mümkündür. VM makinesi yenileme sinyalini gönderemez, bu yüzden IP adresi başka bir makineye verilir. VM geri getirildiğinde, hala eski IP adresinin bir kaydı vardır (özellikle anlık görüntüden geri yüklüyse), ancak alındığından bu IP adresini kullanamaz. Bu izin olmadan, yeni bir IP atanana kadar ağa bağlanamaz. Ancak dinamik IP adreslerini kullanmak bu tür senaryoları önlemelidir.

Statik IP Adresleri Bazı Cihazlar İçin Gereklidir

Ağa bağlı bir yazıcınız veya medya sunucunuz varsa (örneğin, NAS ünitesi veya Plex Server), IP adreslerinin değiştirilmeleri uygun olmaz. Sözleşmenin yenilenmesi bunu önleyebilse de, IP adresinin değişmesi hala mümkündür. Yönlendiriciniz, elektrik kesintisi nedeniyle veya sinir bozucu bir sorunu çözmeye çalıştığınız için yeniden başlatılırsa, Dinamik olarak oluşturulan tüm IP adresleri yeniden atanabilir. Bu senaryolarda, bir Statik IP adresi manuel olarak atanması sorunu çözecektir.

Bunun için, özellikle yönlendirici web arayüzleri aynı üretici tarafından yapılsa bile cihazdan cihaza değişebildiğinden, bu durum farklıdır. Eero Mesh Router kiti gibi bazı yönlendiricilerde buna IP rezervasyonu gibi başka bir terim denilebilir. Ancak, statik bir IP adresinin, varsa, herhangi bir aralık kuralına uyması gerekir. Statik bir IP'nin temeli olarak geçerli bir IP adresi kullanmak genellikle yapılması en kolay şeydir. Aygıta ve İşletim Sistemine bağlı olarak, yönlendirici veya DHCP sunucusu yerine aygıt ucunda statik bir IP ayarlamak mümkün olabilir. Bu, yönlendiricinin Statik IP'yi desteklememesi durumunda gerekli olabilir.