Dijital Oyunlarını Arkadaşının Xbox'ıyla Paylaşma

Xbox One'ınızın dijital oyunlarını arkadaşlarınızla nasıl paylaşacağınız konusunda tavsiye almış olabilirsiniz. Ancak Microsoft, orada olmadığınız zamanlarda oyun kütüphanenizi paylaşma niyetinde değildir. Bunu yapmak sizi riske sokar.

Xbox One'ın Kısa Bir Tarihi

Microsoft, Xbox One'ı ilk kez duyurduğunda, gelecek nesil özelliklerin vaadi ile geldi ve konsolun her 24 saatte bir eve telefon etmesini sağlayan özel bir internet bağlantısı gerektiriyordu. Buna karşılık Microsoft, diski yerleştirmeden oyun oynayabileceğinizi (ilk defadan sonra) ve dijital oyun kütüphanenizi arkadaşlarınızla paylaşabileceğinizi söyledi.

24 saat check-in, bu özelliklerin ortaya çıkması için gerekli bir kötüydü; özellikle diski Xbox'a koymadan satın aldığınız diskleri oynamanız mümkün. Diski vermiş veya satmış olsaydınız, Xbox'ınız sonunda artık oyunun size ait olmadığını bilecek ve artık dijital kopyayı çalmanıza izin vermeyecekti.

Ne yazık ki, Microsoft pazarlamayı engelledi ve hasar kontrolünde güçlü bir şekilde başarısız oldu. Oyuncular gerekli bir internet bağlantısından memnun değillerdi ve Microsoft bu oyuncular hoşnutsuzluğunu yüksek sesle biliniyorsa iyi idare edemiyorlardı. Sony, diğer taraftan, başka bir şirketin yanlışlarına yatırım yapmak için bir masterclass koydu.

Sonunda, Microsoft, internet telefonunun ev gereksinimini tamamen ele aldı ve iptal etti. Ancak, bu imtiyaz ile, diğer büyük vaatleri de ortadan kaldırdı. Oyuncular disk yerleştirmek zorunda kalacaktı ve dijital kütüphanelerini paylaşamıyorlardı. Etkili bir şekilde, Xbox One artık oyun satın almak, satmak ve kullanmak söz konusu olduğunda tam olarak Xbox 360 gibi çalışıyor.

Arkadaşınızın Xbox'ını Evinizdeki Xbox Olarak İşaretleme

Kütüphanenizi paylaşmak için en yaygın tavsiye oldukça açıktır. Arkadaşınızın evine gidin, Microsoft hesabınızı Xbox'larına ekleyin ve bu Xbox'ı ev Xbox'ınız olarak işaretleyin. Adil olmak gerekirse, bu işe yarar ve arkadaşınıza dijital kitaplığınıza kalıcı erişim sağlar. Ancak olumsuz ve riskler faydalardan ağır basmaktadır.

İşte en kötü bölüm: Microsoft hesabınızı arkadaşınızın Xbox'ına giriş yapmış olarak bırakmak zorundasın. Bu, kredi kartınıza erişebilecekleri ve paranızla adınıza oyun ve eklentiler satın alabilecekleri anlamına gelir. Satın alma sorununu azaltmak için, Xbox'larında otomatik oturum açmayı devre dışı bırakabilir ve alışveriş yapmak için bir PIN isteyebilirsiniz. Ancak bu tek sorun değil.

Arkadaşınız sadece oyunlarınıza erişemez; tüm "home Xbox" avantajlarınızı kontrol edeceklerdir. Xbox Live Gold'unuz varsa, bunu ev Xbox'ınıza giriş yapan herhangi biriyle paylaşabilirsiniz. Ancak, arkadaşınızın Xbox'ı ev Xbox'ınız olarak işaretlendiğinden, evinizde Xbox'a giriş yapan hiç kimse Xbox Live Gold'a sahip olmaz. Sizinle yaşayan arkadaşlarınız ve aileniz varsa, kendileri için Altın almak zorunda kalacaklar.

Dijital oyunlarınızı yalnızca bir Xbox ile paylaşabilirsiniz. Bu nedenle, arkadaşınız dijital kitaplığınıza Xbox'larından istediğiniz zaman erişebilir, ancak Xbox'ınızdaki oyunlara erişmek için oturum açmış olmanız gerekir. Xbox'ınıza giriş yapan herhangi bir arkadaş veya aile ya sizin olarak oturum açmalı ya da sahip olduğunuz oyunların kendi kopyasını satın almalıdır. Aslında dijital paylaşım avantajlarınızı evinizde olmayan bir Xbox'a verdiniz.

Gerektiğinde “Ev Xbox” ı olan kişiyi değiştireceğinizi düşünebilirsiniz, ancak Microsoft yılda yalnızca beş değişikliğe izin verir. Bir Xbox ölürse ve yenisini alırsanız sizi desteklemek için fazlasıyla yeterli, ancak oyun oynamaya sıklıkla geçmenize izin verecek kadar değil.

Lütfen Microsoft Kimlik Bilgilerinizi Vermeyin

Entries like Privacy and Payment & Billing should scream “don’t give access to this.”

Yukarıdaki tüm uyarılara bakabilir ve özellikle otomatik oturum açmayı ve satın almayı engelleme azaltma tekniği ile arkadaşınıza güvenilebileceğine karar verebilirsiniz. Ancak bazı web sitelerinin önerdiği başka bir öneri daha var – ve bu daha da kötü.

Bu siteler, yalnızca bir Xbox’a giriş yapma eyleminin geçici olarak dijital kitaplığınıza da giriş yapan başkalarına erişim sağlayacağına işaret eder. Bu yüzden onların çözümü: arkadaşınıza şifreniz de dahil olmak üzere Microsoft hesap bilgilerinizi verin. Xbox'ınızı Home Xbox'ınız olarak ayarlayabilir ve arkadaşınız kütüphanenizde bir oyun oynamak istediklerinde oturum açabilir.

Lütfen bunu asla yapma.

Microsoft hesapları yalnızca Xbox için değildir. Tüm bilgilerinizle arkadaşınız Microsoft e-postanıza, Onedrive bulut depolamanıza, Skype hesabınıza, Microsoft hesabınıza bağlı herhangi bir Windows 10 cihazına ve ödeme bilgilerinize erişebilir. Yukarıdaki yöntemden farklı olarak, arkadaşınızın Xbox oyunları, Microsoft Store PC oyunları veya hesabınızla uygulama satın almasını engellemek için azaltma yapılmaz.

Ve yine, arkadaşınızın şüphe duymadığına güvenseniz bile, bu yöntemin önemli bir dezavantajı vardır. Microsoft, bir seferde yalnızca tek bir Xbox'ta oturum açmanıza izin verir. Eğer Xbox'ınızdaki bir oyunun ortasındaysanız ve arkadaşınız hesabınızla Xbox'ına giriş yaparsa, kovulacaksınız ve oyununuz hemen sona erecek. Umarım son zamanlarda otomatik olarak kaydetmişsindir.

Oyun Paylaşımı Arkadaşlarınızla Olduğunuzda

Dijital oyun kütüphanenizi ne zaman arkadaşlarınızla paylaşabileceğinizi merak ediyorsanız, cevap oldukça basit. Arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Microsoft yukarıdaki özellikleri başkalarının evinde Xbox ile oyun paylaşmak için kalıcı yöntemler olarak kullanmak niyetinde değildi. Home Xbox özelliğinin amacı, oyunlarınızı evinizde en çok kullanılan Xbox konsolunda rahatça paylaşmaktır. Microsoft'un “Arkadaşınızın Xbox'ı” değil “Ana Sayfa Xbox” olarak adlandırmasının bir nedeni var.

Oyunları arkadaşlarınızla paylaşmak için onlarla birlikte olmanız yeterli. Her ikisi de arkadaşınızın Xbox'ında oynuyorsanız, Microsoft hesabınızla oturum açın ve dijital kitaplığınıza erişebilecekler. Oynama bittiğinde, oturumu kapat ve oyunların da seninle gelecek. Microsoft’un amaçladığı ve başka bir rotayı denemenin amacı, evde oyun kitaplığınıza erişme sorunlarına ya da daha da kötüsü bir arkadaşlığın kaybedilen parayla sonuçlanmasına neden olacaktır. Bu riski alma – buna değmez.