Dizüstü Bilgisayarınızı, Telefonunuzu veya Tabletinizi En İyi Dolara Nasıl Satırsınız?

dugwy39/Shutterstock

Yani, eski elektronik parçalarını nakde çevirmeye karar verdiniz. Ancak emekli bir telefonu veya dizüstü bilgisayarı büyük paralara dönüştürmeye çalışıyorsanız, bir miktar dirsek yağı koymak zorunda kalacaksınız.

Para İstiyorsan Kendin Sat

Eski bir telefon veya dizüstü bilgisayar için en yüksek doları almak istiyorsanız, o zaman kendiniz satmak zorundasınız. Bu, biraz fazla çaba sarf edeceğiniz anlamına gelir. Evet, sizin için işi yapabilen Gazelle gibi siteler var, ancak bu süreçte kazancınızı büyük oranda artırıyorlar.

Eski cihazınızı satmak için pek çok yer var, ancak hepsi aynı şekilde çalışıyor. Ürününüzü fotoğraf, açıklama ve fiyat ile listeler. Bu web sitelerinin bazıları ülke çapında veya global bir giriş yapmanızı sağlar, ancak çoğu yerel listelere odaklanır. Genel olarak, yerel listeler sunan web sitelerinin kullanımı ve yerine getirilmesi çok kolaydır, ancak karı maksimize etmek için her zaman iyi değildirler.

 • eBay – Ülke çapında veya global. Kullanımı kolay.
 • Swappa – eBay gibi, ancak kullanımı daha kolay.
 • Amazon – Ülke çapında. Yeni ürünler için en iyisi.
 • Craigslist – Yerel
 • LetGo – Yerel
 • Facebook Pazarı – Yerel
 • Teklif-Yerel

Ancak bir ürün için az çaba harcayan bir listeye giremez ve bir sürü para kazanmayı bekleyemezsiniz. Girişinizi mümkün olduğunca temiz, ayrıntılı ve profesyonel tutmanız gerekir. Bu şekilde, potansiyel alıcılar tereddüt veya endişe bir ipucu olmadan eski telefonunuza veya dizüstü bilgisayarınıza para harcayacaklar.

Bunu şu şekilde düşünün: Satıcı sizsiniz, bu nedenle cihazınızı satmak sizin işiniz. Alıcının işi satın almaktır ve bu rolü ikinci bir özellikmiş gibi doldurmaları gerekir. Bir alıcının listenizle ilgili herhangi bir sorunuz veya çekincesi varsa, o zaman ürününüzü satmak için iyi bir iş çıkarmazsınız.

Ürününüzün fotoğraflarının, açıklamasının ve fiyatının potansiyel alıcıları temyiz edebileceğini ve bilgilendirebileceğinden emin olmanız gerekir. Bu zor ve zaman alıcı olabilir, ancak adım adım size ilerleyeceğiz.

Verilerinizi Biçimlendirin ve Bir Şeylerin Kırılıp Kırılmadığını Kontrol Edin

Kişisel fotoğraflar ve Google giriş bilgileri ile dolu bir telefon veya dizüstü bilgisayar satmayın. Bu aptalca bir fikir. Telefonunuzu, dizüstü bilgisayarınızı veya tabletinizi satmadan önce biçimlendirmek için bir dakikanızı ayırın. Bu kolay bir adımdır ve size cihazın hala çalışıp çalışmadığını görme fırsatı verir.

Bozuk bir cihazı hala makul miktarda paraya satabilirsiniz, ancak çalışan bir cihaz size daima daha fazla para kazandıracaktır. Ekranda yanlış bir şey olmadığını, pilin hala şarj olacağını ve tüm düğmelerin çalıştığını kontrol edin. Bir sorunu gidermek veya tamir etmek için bir tamirciye gidebilirsiniz. Bazı insanlar kırık elektronikler satın alacak.

Bozuk bir cihazı biçimlendirmek zor olabilir, ancak yine de önemli bir adımdır. Telefonunuzun ekranı arızalıysa, onarı almayı ve ardından cihazı biçimlendirmeyi düşünün. Onarım, telefonunuzun değerini artıracak ve verilerinizi silebileceksiniz. Alternatif olarak, kırık telefonunuzu bir bilgisayardan biçimlendirmek için LockWiper gibi bir yazılım kullanabilirsiniz.

Ürününüzü mümkün olduğunca yeni görünmesini sağlayın

Hiç kimse kullanılmış görünen elektronik cihazlar için üst dolar ödemek istemiyor, bu yüzden satmadan önce eski telefonunuzu veya dizüstü bilgisayarınızı temizlemek için biraz zaman ayırın. Küçük bir izopropil alkol çok yol alabilir (sabun ve su kullanmayın, bundan daha iyisini biliyorsunuz). Eski iPhone hala yeni gibi çalışıyor olsa da, görünüm her şeydir.

Jonas Sjoblom/Shutterstock

Cihazdan çıkartma aldığınızdan emin olun ve artıkları alkol ile temizleyin. Çıkartmaları çıkarmak için bir bıçak kullanmak cazip gelebilir, ancak önce elinizle yapmayı deneyin, bu yüzden çizilmez.

Bu yapıldıktan sonra, düğmeler ve kırışıklıklar gibi detayları temizleyin. Dizüstü bilgisayarlarda, klavyeyi temizlemek biraz zaman alabilir. Muhtemelen birkaç yıl soda, Cheeto tozu ve ölü deri kalmış. Klavye temizliğinin eğlenceli olduğunu iddia etmeyeceğiz, ama hey, taşlaşmış yiyecekler ve biyolojik tozlarla dolu bir dizüstü bilgisayar alır mısın? Öyle düşünmedim.

Hasar görmüş elektronik ürünleri satmaya çalışıyorsanız, temizleme aşamasını atlamak cazip gelebilir. Atlama onu. Kırık elektronik satın alan insanlar kirli kanalizasyon yaratıkları değil (pek çoğu değil) ve temiz görünen bir cihaz için daha fazla para ödeyecekler.

İyi, Ayrıntılı Fotoğraflar Çekin

Eski telefonunuzu veya tabletinizi eBay, Facebook Marketplace veya LetGo gibi bir web sitesinde listeliyorsanız, iyi fotoğraflar koymak istersiniz. Bu, satış sürecinde en korkutucu adım olabilir, ancak en önemlisi. Alıcılar açıklamalara bakmadan önce resimlere bakarlar ve insanlar profesyonel olarak listelenen bir ürün için en yüksek doları öderler.

İyi fotoğraflar çekmek için süslü bir kameraya ihtiyacınız yoktur; telefonunuz iyi çalışacak. Çok fazla ışıkla temiz bir yüzeyde fotoğraf çekmeye çalışın. İdeal olarak, ürün listeniz kirli bir mutfaktaki bazı garipler tarafından değil, bir işletme tarafından yapılmış gibi görünecektir.

Milyonlarca farklı fotoğraf çekmenize gerek yok; sadece tüm üslerin kapalı olduğundan emin ol. Cihazın ekranını açın (çalışıyorsa) ve geniş çekim ve yakın çekimler için iyi bir karışım elde edin. Çizilmiş veya hasar görmüş bölgelerin fotoğraflarını çekin ve ürünün telefon kılıfı gibi bir şey tarafından gizlenmediğinden emin olun. Unutmayın, potansiyel alıcıların size herhangi bir soru sorması gerekmemelidir.

Eğer listelediğiniz telefon, tablet veya dizüstü bilgisayarla birlikte fazladan bir şey varsa, resimlerde göstermek istersiniz. Bu ekstra ürünler sattığınız her şeye bir miktar değer katacaktır ve alıcıların ne aldıklarını görmeleri gerekir. Kablolar dahil edilmişse, kabloları gösterin. Perakende ambalaj dahilse, ambalajı gösterin.

İyi, Kısa Bir Açıklama Yazın

Ürününüz için bir kompozisyon yazmanıza gerek yoktur. Bir şey varsa, kısa, organize bir açıklama en iyisidir. Bu yolla, alıcılar şaşkın veya şaşkın olmadan atlayabilir. Unutmayın, alıcılar zamanlarını düşünerek harcamamalı; zamanlarını satın alarak harcamalılar.

Telefonlar ve tabletler için genellikle model numarasını, depolama alanını ve koşulunu listelemek istersiniz. Dizüstü bilgisayarlar için, tam model numarasını (genellikle dizüstü bilgisayarın altında bulunur) ve RAM, dahili depolama ve işlem gücü gibi özellikleri eklemeyi deneyin.

Gorlov-KV/Shutterstock

Sadece kozmetik olsalar bile, kusurlardan bahsettiğinizden emin olun. Ve şarj kabloları gibi, cihazla birlikte gelen ekstra şeyler hakkında bilgi ekleyin.

Arızalı bir cihazı satıyorsanız, sizden kimin alacağını düşünmek için bir saniye ayırın. Belki birileri onu parçalar için kullanır, ya da tamir etmeye çalışır. Bu alıcılar için önemli olabilecek ek bilgileri eklemeniz gerekir. Herhangi bir şey eksikse, cihaz herhangi bir ses çıkarırsa veya açılırsa ayrıntı.

Bazı cazip, satıcı esque detayları ekleyebilirsiniz, ancak kısa ve tatlı tutun. Örnek olarak: “Bu hafifçe kullanılan dizüstü bilgisayar çok hızlı ve oyun oynamaya ya da ofis çalışmalarına hazır.”

Şimdi, her şeyden önce, satıcıların altın kuralına uymanız gerekir. Yalan söyleme ve tahmin etme. Eski elektroniklerinizin teknik ayrıntılarını bulamazsanız, açıklamada kabul etmeniz gerekir. Eski dizüstü bilgisayarınızda hiç oyun oynamadıysanız, "Fortnite hazır" deme.

İyi Bir Fiyat Bulun

Bu eğlenceli kısmı. Ürününüz için iyi bir fiyat bulmanın iki yolu vardır. Perakende satış fiyatına göre bir rakam belirleyebilir veya başkalarının aynı üründen ne kadar para kazandığını kontrol edebilirsiniz.

Kolay rotadan aşağı inmek isterseniz, satış fiyatınızı perakende fiyatına göre belirleyebilirsiniz. Bu yöntem mükemmel değildir ve yalnızca yeni bir dizüstü bilgisayar veya tablet gibi piyasada bulunan elektronik aksamlarda çalışır. Mevcut perakende satış fiyatını alın ve 100 veya 200 $ 'ı kesin. İşte, bu iyi bir satış fiyatı. Elbette, herhangi bir sorun veya kusur varsa, fiyatı daha da düşürmek isteyeceksiniz.

Diğer fiyat belirleme yöntemi biraz daha yoğun, ancak gerçekçi bir fiyat belirlemenize yardımcı olacak ve karı en üst seviyeye çıkaracak. Sattığınız ürün için insanların genellikle ne kadar para ödediğini bulmanız gerekir. eBay'in gelişmiş arama aracı bunu süper kolaylaştırıyor. Ürününüzün adını girin ve “Satılan Listeler” kutusunu tıklayın. Boom, şimdi bir önceki listeye göre fiyat ayarlayabilirsiniz.

Sattığınız telefon veya dizüstü bilgisayarda bazı lekeler varsa, benzer sorunları olan satılan listeleri aramak için bir saniye ayırın. Bu şekilde, hasarlı ürününüz için ne kadar alıcı istediği konusunda daha iyi bir fikir edinebilirsiniz.

Teklif Vermek, Takas Yapmak veya Güçlü Kalmak mı?

Ürününüzü eBay'deki teklifler için teklif etmek veya LetGo'daki alıcılarla pazarlık etmek cazip gelebilir. Ne de olsa, teklifleri karşılayan bir ürün daha hızlı satılıyor ve takas etmeye çalışan bir alıcı muhtemelen biraz para harcamakla ilgileniyor.

Syda Productions/Shutterstock

Kârınızı en üst seviyeye çıkarmaya çalışıyorsanız, güçlü durup sabit bir fiyat teklif etmek en iyisidir. Ancak, üstesinden gelmek isterseniz, ürününüzü tekliflere veya pazarlıklara açabilirsiniz. Sadece profesyonelce listelenen bir ürünün, teklif vermeleri veya takaslar yapsalar bile potansiyel alıcılar için her zaman daha değerli görüneceğini unutmayın.

Ya da Daha Az Parayla Kolay Rotayı Seçin

Tüm bu işler cehenneme benziyorsa, kolay rotayı da kullanabilirsiniz. Hayır, eski telefonunuzu veya dizüstü bilgisayarınızı çöpe atmamalısınız, bir satıcı web sitesi kullanmalı veya geri alım programına katılmalısınız.

Gazelle gibi satıcılar, eski cihazlar için uygun miktarda para ödemeye isteklidir. Bu web sitelerinin kullanımı çok kolaydır; Yazma ya da arama yapma söz konusu değil. Cihazınızla ilgili bazı bilgileri ekler ve anında fiyat teklifi alırsınız. Teklifi beğendiyseniz, cihazı satıcıya gönderir ve ödeme alırsınız.

Şu an itibariyle, Gazelle “adil” durumda 256 GB iPhone 7 için 125 $ ödeyecek. Burada baktığımız ödeme türü bu. (Referans uğruna, aynı iPhone'u kötü kırılmış bir ekran ile eBay'de 235 dolara satabilirsiniz).

İşte bazı popüler satıcı web siteleri:

 • ceylân
 • Nextworth
 • Cellcashier

Bir satıcıyla uğraşmakla ilgilenmiyorsanız, bir geri alım veya alım satım programına katılabilirsiniz. Bu programlar genellikle bir telefon yükseltme gibi size mağaza kredisi veya yeni alışverişlerde indirim sağlar. Bazen size bozuk cihazlar için bile para ödüyorlar.

İşte bazı popüler geri alım ve takas programları:

 • Amazon
 • En iyi satın alım
 • elma
 • EPA'nın sağlam bir geri alım ve takas programları listesi vardır.