Dolby Atmos Nedir?

Apple TV 4K, TVOS 12'de Dolby Atmos surround ses desteği alıyor. Roku Ultra, Amazon Fire TV, 4K, Xbox One ve hatta Windows 10 PC'ler de dahil olmak üzere diğer cihazlar Dolby Atmos'yi destekliyor. Ama Atmos nedir?

Diğer cihazlar Dolby Atmos sesini desteklerken, Apple TV 4K, hem Dolby Atmos surround ses hem de Dolby Vision HDR video için destek sağlayan tek akışlı oynatıcı olacak.

Geleneksel Surround Ses Nasıl Çalışır?

Geleneksel 7.1 surround ses, yedi hoparlör ve bir subwoofer içerir. Bu hoparlörler odanıza yerleştirilir: ön sol, ön orta, sağ ön, subwoofer, sol, sağ, arka sol ve arka sağ. 5.1 surround ses benzerdir, ancak sol ve sağ hoparlörleri çıkarır ve sadece ön ve arka hoparlörleri kullanır.

Bir videoyu veya 7.1 surround ses sesini destekleyen başka bir içerik kaynağını çalarken, aslında ses sisteminize gönderilen sekiz ses kanalı vardır. Bu kanalların her biri farklı bir hoparlörden çalınır. Çevrenizdeki farklı hoparlörlerden gelen farklı sesler, surround ses deneyimini üretir.

Başka bir deyişle, 7.1 surround ses içeriği sadece sekiz ayrı ses kanalı içerir. Her kanal ayrı bir konuşmacıya gönderilir.

A 7.1 surround sound system.

Dolby Atmos Ne Fark Yaratıyor?

Dolby Atmos, daha gelişmiş bir surround ses türüdür. Dolby Atmosfere bağlı ses kaynakları, yalnızca hoparlörlerinize gönderilen altı veya sekiz ses kanalı içermez. Bunun yerine, sesler 3B alanda sanal konumlarla eşlenir. Örneğin, bir ses sizin üzerinizde haritalanabilir.

Bu uzamsal veriler, bu sesleri dinleme alanınıza yerleştirmek için özel olarak ayarlanmış hoparlörler kullanan Dolby Atmosfere sahip bir alıcıya gönderilir. Örneğin, başınızın üzerine yerleştirilen sükdnet, yukarı doğru bakan hoparlörlerle tavanınızı sektirebilir. Bazı Dolby Atmos sistemleri bunun yerine tavana monte hoparlörleri kullanabilir.

Başka bir deyişle, Dolby Atmos sesi sadece birkaç ses kanalı çalmayı içermez. Özel hoparlörler ile özel bir alıcı kullanır ve çalınan ses 3 boyutlu olarak konumlandırılır ve hoparlörlerinize ve odanızdaki akustiğe göre dikkatli bir şekilde kalibre edilir. Bu daha çevreci bir surround ses deneyimi ile sonuçlanır.

Bu sadece ev kullanımı için değil. Dolby ayrıca sinemalarda geliştirilmiş surround ses için sinema salonlarında Dolby Atmos seslendiriyor.

Dolby Atmos, bu tür surround sesler için tek seçenek değildir. DTS'nin Dolby Digital ses ile rekabet ettiği gibi DTS: X, Dolby Atmos'ya alternatif bir standarttır.

İLGİLİ: Dolby Digital ve DTS Arasındaki Fark Nedir ve Bakmalı mıyım?

Dolby Atmos, Özel Donanım ve İçerik gerektirir

Tüm bu fantezi özellikler bedavaya gelmez. Bundan yararlanmak için Dolby Atmos uyumlu içerik ve donanıma ihtiyacınız var. Öncelikle, Dolby Atmos özellikli ses içeren bir içerik kaynağına ihtiyacınız var.

İçeriği bulduktan sonra, Dolby Atmos sesini Apple TV 4K, Xbox One, 4K özellikli Roku veya Fire TV 4K aygıtı gibi ses sisteminize aktarabilen bir oynatma aygıtına ihtiyacınız vardır.

Ses sisteminizin sıkı çalışmayı yapmak için Dolby Atmosfere sahip bir alıcıya ihtiyacı vardır ve alıcının kullanabileceği Dolby Atmosfere sahip hoparlörlere ihtiyaç duyar. Tüm hoparlörlerinizin Dolby Atmos özellikli olması gerekmez, ancak paketi tamamlamak için ya yukarıya doğru çalışan hoparlörlere ya da tavana monte hoparlörlere ihtiyacınız vardır.

Bu yukarı bakan veya tavana monte hoparlörler anahtardır. Bir Dolby Atmos sisteminde, 5.1.2 sistemi beş adet nornal hoparlör, bir subwoofer ve iki adet yukarıya dönük hoparlör bulunan bir ses sistemidir. 7.1.4 sistem, yedi normal hoparlör, bir subwoofer ve dört adet yukarıya bakan hoparlörden oluşur.

A 5.1.2 Dolby Atmos system.

Bununla birlikte, Dolby Atmos'dan yararlanmak için mutlaka bir surround ses sistemine ihtiyacınız yoktur. Tavandan ses çıkaran Dolby Atmosfable ses çubuğu satın alabilirsiniz. Bu, tam surround ses hoparlör kurulumu ile aynı deneyimi üretmez, ancak Dolby Atmos hilelerinden bazılarını kullanır.

A Dolby Atmos-enabled sound bar.

İçerik Nedir?

Dolby, Dolby Atmos özellikli ses ve Dolby Vision HDR ile yayınlanan filmlerin bir listesini sağlar. Bu listede sadece filmler var, ancak diğer içerik türleri de Atmos'yi destekliyor. Örneğin, Game of Thrones'in Blu-ray sürümü, Dolby Atmos sesini içeren ilk televizyon şovudur. Bir avuç video oyunu da Dolby Atmos sesini destekliyor.

Vudu film akışı servisi, 4K UHD filmlerini Dolby Atmos ile birlikte sunarken, Netflix, Ultra HD'de akış için ödeme yaparsanız Dolby Atmos sesinin “belirli başlıklar” da kullanılabileceğini söylüyor.

Diğer bir deyişle, Dolby Atmos-etkin içeriği bulmak için yolunuza çıkmak zorunda kalacaksınız. Bununla birlikte, Dolby Atmosfable ses sistemi, tipik bir surround ses sistemi olarak çalışabilir ve normal surround ses sesini de çalabilir.

Kulaklıklar için Dolby Atmos Nedir?

Dolby ayrıca Kulaklıklar için Dolby Atmos adlı bir teknoloji geliştiriyor. Standart Dolby Atmos sesinin aksine, Dolby Atmos for Kulaklıklar, herhangi bir çift stereo kulaklıkla çalışır. Kulaklıklar için Dolby Atmos, kulaklıklar için bir sanal surround ses biçimidir.

Blizzard's Overwatch , Kulaklıklar için Dolby Atmos desteği içerir. Ayrıca Windows 10'a dahil edilmiştir, böylece herhangi bir PC oyununda kullanabilirsiniz, ancak bu özelliğin kilidini açmak için 15 $ ödemeniz gerekir.

Dolby, Atmos'nin geliştirilmiş sanal surround ses sağladığını ve Overwatch'da seslerin nereden geldiğini, bunların sizin ya da üstünüzde olup olmadığını tespit etmeyi kolaylaştıracağını söyledi.

İLGİLİ: Windows 10'da Dolby Atmos Surround Ses Nasıl Kullanılır

Ev sineması dünyasında, her zaman yeni bir standart var, daha iyi bir ses ya da daha iyi bir görüntü istiyorsanız, ekstra para harcamanız gereken bir şey var. Dolby Atmos, ses deneyiminizi iyileştirmek için en yeni ve en iyi yollardan biridir – paraya yatırım yapmak istiyorsanız.

Resim Kredisi: Zern Liew / Shutterstock.com, Dolby