Dolby Dimension Kulaklık Nedir?

Dolby, seste güvenilir bir isimdir, ancak en son ürünü biraz farklıdır. “Dolby Dimension Kulaklık”, 5.1 Surround veya Dolby Atmos gibi bir ses standardı değildir, ancak satın alabileceğiniz yeni bir kablosuz kulaklık setidir.

Dolby, hem lisanslı (ürünlerinde kullanılmak üzere diğer üreticilere satılan teknoloji) hem de bu nadir donanım sürümüne özel ses teknolojisiyle dolu Boyut Kulaklıklarını tıka basa doldurdu. İşler bu şekilde kalabilir ya da olmayabilir: pop 600'de, Dolby'nin bu yeni teknolojinin bir kısmını lisanslamayı düşünmeyecek kadar çok Boyutlu Kulaklık satması pek mümkün değil. Durum böyle olunca, neyle ilgili olduğunu parçalamaya değer.

Çılgın Güçlü Donanım

Boyut Kulaklıklar standart Bluetooth kablosuz kullanır, ancak piyasada bulunan diğer tüm kutulardan daha fazla içeridedirler. İçerideki elektronik parçalar, içinde sıkışan tüm ses sihirbazlarını çalıştırmak için (genellikle Android akıllı telefonlarda görülen tür) bir Qualcomm Snapdragon işlemci içerir. Bu set, Bluetooth 4.2 ve Düşük Enerji profillerini ve beş mikrofon, APTX yüksek kaliteli ses ve 100 metrelik bir çalışma aralığını standart akıllı telefon görüşmeleriyle destekliyor.

Dolby

Audiophiles, setin pazarın bu lüks bölümünde oldukça standart olan 20-20.000 Hz frekans aralığına sahip 40 mm etli sığır eti içerdiğini duymaktan mutluluk duyacaktır. Kulaklıklı mikrofon setini, telefon, dizüstü bilgisayar ve ev sinema sistemi gibi aynı anda üç farklı kaynakla eşleştirebilirsiniz; aralarında atlamak için hızlı bir geçiş düğmesi bile vardır. Dokunmatik kontroller, ses seviyesi ve izleme için telefon stili kaydırma imkanı sunar.

Seti bir MicroUSB kablosu ile her zamanki gibi şarj edebilirsiniz, ancak Dobly ayrıca kutuda havalı bir manyetik şarj beşiği içerir.

Dolby LifeMix Gelişmiş Gürültü Önleme

Boyut Kulaklıklar, sürekli düşük frekanslı sesleri iptal etmek için mikrofonlar ve ses işleme kullanan elektronik bir sistem olan aktif gürültü engelleme özelliğine sahiptir. Bu yeni bir özellik değil; aktif gürültü iptali on yıllardır sürmektedir. Ancak LifeMix, Boyutlu Kulaklıklarda yeni bir numara ve özelliğe yeni bir yaklaşım.

Dolby

LifeMix, gürültü azaltma seviyesini tamamen kapalıdan 11'de “artırmaya” (eski Spinal Tap şakasının tam tersi) değiştirmenize izin verir. Ancak, çevrenizdeki sesleri engellemenin yanı sıra, LifeMix bunun yerine dış sesleri vurgulayabilir. Bu, insanların bir bebek monitörü veya kapı zili gibi harici sesleri dinlerken dikkatle müzik veya film sesine odaklanmalarını sağlar. Gelişmiş ses algoritmaları, belirli sesler için insan seslerinin frekansını izole eder.

Kulaklıklardaki dokunmatik yüzeyi kullanarak LifeMix özelliğini kontrol edebilir veya eşleştirilmiş Dimension akıllı telefon uygulamasını kullanarak ince ayar yapabilirsiniz. Bundan bahsetmek…

Telefonunuzla Kontrollü Çok Aygıtlı Eşleştirme

Dolby

Bu kulaklıklar aynı anda üç bağlantıyı idare edebilir, ancak üzerlerine 600 dolar düşürmek isteyen herkes muhtemelen bağlamak istedikleri daha fazla donanıma sahiptir. Dimension akıllı telefon uygulaması, beş adet bağlantıyı kaldırabilir ve kulaklıkları kendileri eşleştirmeden ve yeniden eşleştirmeden kutuların tek dokunuşla fiziksel kontrollerini değiştirir. Android veya iPhone'unuzun her zaman bağlanmak istediğiniz cihazlardan biri olması şartıyla (ve güvenli bir bahis gibi görünüyor) kullanışlı bir özelliktir.

Kafa Takibi Her Zaman Dik Açılıdır

Dimension kulaklık bir kafa izleme özelliği içerir. Niye ya? Cevap, en azından VR aleminin dışında, biraz alışılmadık bir cevap. Sistem, video oyunları için yalnızca iki sürücünün “sanal” surround sesini çalıştıran aynı teknoloji olan yönelimli ses sanallaştırmasını, TV gibi tek yönlü bir kaynaktan gelen sesi taklit etmek için kullanır.

En yeni Blu-ray ev video yayınlarında ve ev stereo alıcılarında etkinleştirilen sanal Dolby Atmos çevresiyle bir araya gelen kafa izleme bileşeni, TV'nizden gelen filmin sesi ile tutarlı bir profil oluşturur. kafa aslında sivridir. Bu yüzden, aniden sağa döndüğünüzde, LifeMix aracılığıyla duyduğunuz bir ortam gürültüsü için bir bebek monitörü – orta surround kanalda olması amaçlanan bir ses, çoğunlukla soldaki kulaklık sürücüsünden, her ikisinden de eşit olarak gelecektir.

Dolby

Düzgün bir numara ve Dolby yazılımı ve her iki uçta da çalışan oldukça karmaşık bir donanım olmadan mümkün olmaz. Ancak, standart bir kulaklık dinleme deneyimi bekliyorsanız, biraz isteğe bağlı gelebilir, bu yüzden isteğe bağlı olması iyi bir şey.

Diğer Kulaklıklar Bu Özellikleri Alacak mı?

Belirsiz. Dolby tipik olarak donanımlarını doğrudan tüketicilere satmaz, yazılım ve hizmetlerini elektronik üreticilerinden stadyumlara ve sinema salonlarına kadar her şeye lisanslamayı tercih eder. Şirketin yönündeki köklü bir değişimi engelleyen Dolby'nin Sony, Bose ve Sennheiser gibi rakiplerle rekabet etmeye istekli olduğu görülüyor.

Bu durumda, Boyutlar Kulaklıklarındaki özel teknolojinin bazılarını diğer kulaklık üreticilerine, özellikle de evde kullanımda seyahat etmekten veya spor yapmaktan daha yüksek seviyedeki setlerde görmemiz bizi şaşırtmaz. Dolby markalı setini, ortaklarının gelecekteki ürünlere dahil etmeleri için daha fazla standart geliştirdiği için bu özelliklerin bazılarını test etmek için kullanıyor olabilir.

Ya da Dolby beklentilerimizi yerine getirebilir ve Dimensions'ı kendi tüketici ses ürünleri hattı haline getirebilir. Garip şeyler oldu. Büyük olasılıkla 2019 yılının sonlarında veya 2020'nin başlarında, Dolby Dimensions Kulaklıklarının yeni bir setinin takılacağı veya Dolby'nin ortaklarından benzer ürünlerin ortaya çıkmaya başlayacağını göreceğiz.