Dondur veya Bulanıklaştır? Fotoğrafta Hareketi Yakalamanın İki Yolu

Bir fotoğraf sadece bir anı gösterir, bu yüzden hareketli bir nesnenin iyi bir görüntüsünü yakalamak ve aslında hareket halinde gibi görünmek istiyorsanız, bir şeylere biraz düşünmeniz gerekir. Fotoğraflarınızdaki hareketi nasıl yakalayacağınıza bakalım.

Hareketli konuların fotoğraflarını çekerken bulabileceğiniz iki temel sorun var. İçinde yaşayacağınız ilk konu, deklanşör hızınızın çok yavaş olduğu ve öznenin bulanık göründüğü zamandır — portre, New Orleans'daki bir vapurda dans eden bir adamdan aldığım gibi. Bu sadece kullanılamaz.

İkinci sorun, obtüratör hızınız çok hızlı olduğunda. Bu fotoğrafa, JP Valery tarafından Unsplash'tan aldım. Teknik açıdan mükemmel bir görüntü, ancak deklanşör hızı saniyenin 1 / 1600'ü olduğu için, Formula 1 araçlarının inanılmaz derecede hızlı hareket ettiğini söylemek imkansız. Kötü bir fotoğraf değil, ama hareketi hissedemezsin.

Öyleyse, bu tuzaklardan birine düşmekten nasıl kaçınılacağız. Obtüratör hızının ne olduğunu ve kameranızda nasıl kontrol edeceğinizi oldukça iyi anladığınızı varsayacağım. Yapmıyorsanız, devam etmeden önce kılavuzlarımızı kameranızın en önemli ayarlarına ve manuel çekim modlarına nasıl gideceğinize göz atın.

Eylemi Dondurun (Ama Başka Yollarda Gösterin)

İlk seçenek, deklanşör hızınızı arttırmak ve hareketi dondurmaktır. Biliyorum, bunun bir sorun olabileceğine işaret ettim, ama hilesi harekete geçmek için başka yollar bulmak. Bu resmi al, arkadaşımdan vuruldum Raydan atlayacağım. Sondaki karın hareket hissini nasıl verdiğini görün?

Bu benzer görüntü ile aynı şey. Will'in kayaklarının arkasına bir duman bombası bağladık ve hava yolundan geçtiğini görebilirsiniz.

Ve bu ipucu sadece kayakçılara uygulanmıyor. Spordan vahşi yaşama kadar her şey için çalışır. İşte karışık yetenek rugby oyununda çektiğim bir atış. Eylem donmuş ama bir oyuncunun onunla uğraşacak adamı nasıl teslim ettiği konusunda gerçek bir hareket hissi alıyorsun.

Buradaki taksit, en basit seçenekle gidip hızlı bir enstantaneyi kullanacak olursanız, başka bir şeyin dramatik bir şey olduğunu nasıl göstereceğinizi düşünmeniz gerektiğidir. Göz önünde bulundurabileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

  • Gerçekten dinamik vücut pozisyonları.
  • Ter veya saçma yüz ifadeleri gibi gözle görülür belirtiler.
  • Firar giysileri.
  • Midair içinde baş aşağı bir kayakçı veya motorsiklet gibi ait olmayan şeyler.

Hareketli Şeyler

İkinci seçenek tamamen zıt yöne gitmek ve tüm hareketlerin bulanıklaşmasını sağlayan yavaş deklanşör hızı kullanmaktır. Bu teknik normalde manzara fotoğrafçıları tarafından kullanılır, ancak başka şeyler için de kullanabilirsiniz.

İrlanda'da yaşadığım yere yaklaştığım bu fotoğraftaki dalgalara bak. Dalgaları keskin piklerden pürüzsüz, beyaz bir köpüğe çevirmek için 30 saniyelik bir enstantane hızı kullandım. Hala bir hareket duygusu alırsınız, ancak bu, bölünmüş bir saniyede eylemden ziyade zaman içinde hareket eder.

Santa Monica İskelesi'nin bu çekimiyle aynı şeyi yaptım. Bu resimde aslında iki hareketli unsur var: deniz ve iskeledeki insanlar. Her ikisi de hareketsiz iskele ile kontrast oluşturan bulanık hareket yollarına indirgeniyor.

Hareketi bulanıklaştırmak için uzun bir deklanşör hızı kullanacaksanız, görüntüyü dengelemek için görüntüde statik bir şeye ihtiyacınız vardır, bu yüzden normalde manzara fotoğrafçıları tarafından kullanılan bir tekniktir. Bulanıklığı olan bir fotoğrafın iyi görünmesi çok nadirdir. Ayrıca kameranın titremesi için sabit bir tripoda ihtiyacınız olacak.

Eylemi Dondur ve Dinlenme Bulanıklığı

Son seçenek, iki yaklaşımı birleştirmektir. Görüntünün bazı öğelerini dondurun, ancak deklanşör hızınızın bazı şeylerin bulanıklaşmasına yetecek kadar yavaş kalmasını sağlayın. Bu görüntüyü Chuttersnap adlı bir fotoğrafçı tarafından Unsplash'tan alın. Araba keskin, ama saniyenin 1 / 100'ünde bir deklanşör hızı kullandıkları için, tekerlekler ve arka plan bulanık.

Bu, hareketi yakalamanın en zor yoludur, ancak ortaya çıkan resimler genellikle en iyisidir. Aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var.

  • Enstantane hızınızı dikkatlice seçin ve manuel olarak ayarlayın. Bir Formula 1 otomobilini dondurmak için gereken deklanşör hızı, bir insanı dondurmaktan çok daha hızlıdır.
  • Konuyu kameranızla hareket ettikçe izlemeniz gerekir. Bu nedenle, fotoğraflamak istediğiniz her şeyden yana olmak en iyisidir.
  • Deklanşör düğmesine bastıktan sonra konuyu takip etmeye devam edin; Eğer yapmazsanız, çerçeve dışına taşacak ve tamamen bulanık bir fotoğrafla sonuçlanacaksınız.
  • Kameranızı seri çekim moduna geçirin ve çekim yapabildiğiniz kadar devam edin. Sadece iyi bir görüntüye ihtiyacın var.
  • Benzer şekilde, ilk denemeniz başarısız olursa tekrar deneyin. Normalde doğru deklanşör hızını ve kaydırma hızını çevirmek için biraz deneme ve hata alır.

Eğer çekerseniz, öznenin keskin kaldığı, ancak arkaplan ve bazı hızlı hareket eden öğelerin bulanıklaştığı bir görüntü ile sonuçlanırsınız. Yoksa, tekrar deneyin veya diğer yöntemlerden birini kullanın.

Fotoğrafçılığın en büyük zorluklarından biri, hareketsiz görüntülerde eylemin nasıl gösterileceğidir. Şimdi ona nasıl yaklaşacağınız konusunda daha iyi bir fikre sahip olmalısınız.