DSLR veya Aynasız Fotoğraf Makinenizle Hızlandırılmış Nasıl Çekim Yapılır

Hızlandırılmış slow-mo'nun tam tersi: hızlı hareket eden faaliyetleri yavaşlatmak yerine yavaş olanları hızlandırır. Bulutların, kalabalığın, trafiğin ve benzerlerinin hareketini göstermek için mükemmeldirler. Çiçek açan çiçekler gibi yavaş hareket eden şeyleri göstermek için bile kullanabilirsiniz.

Zaman aşımlarının en güzel yanı, fotoğrafçıların çekimleri için çok kolay olmaları. Her kare tek bir hareketsiz görüntüdür. Birini vurmanın temellerine bir göz atalım.

Başlamadan önce

İPhone'unuzla hızlandırılmış çekim yapmak mümkün olsa da, bu yazı için DSLR veya aynasız kamera kullanmaya göz atacağız. Size en fazla kontrolü veriyorlar.

İLGİLİ: Tripod Nasıl Seçilir ve Kullanılır

Kameranızın yanı sıra, her şeyin aynı konumda kalmasını sağlamak için bir tripoda ihtiyacınız var. Ayrıca bir aralık ölçere ihtiyacınız vardır, böylece aynı aralıkta fotoğraf çekebilirsiniz; bazı kameralarda dahili bir kamera bulunur, ancak sizinki değilse, düzgün bir uzaktan deklanşör serbest bırakılır.

İLGİLİ: Kameranızı Uzaktan Kontrol Etme

Başlamadan önce yapmanız gereken son şey, kaç tane resim çekmeniz gerektiğidir. Yardımcı olabilecek hesap makineleri var, ancak matematiği kendiniz yapmaya değdiğini düşünüyorum.

Ç standart video oynatma hızı saniyede 24 kare (fps), 25 fps ve 30 fps'dir. Çevrimiçi videolar için, 30 fps ile gitmeyi tavsiye ederim, ancak her şeyi yapacak; sadece matematiği biraz değiştirir.

Bu makale için 30 fps ile çalışalım; bu, final videonun her saniyesinde 30 fotoğrafa ihtiyacımız olduğu anlamına gelir. 15 saniyelik kısa bir sürede çekim yapmak istiyorsak, bu 450 fotoğraftır (15 × 30 = 450).

Şimdi oynayacağımız 450 karemiz olduğunu biliyoruz, her biri arasındaki aralığın ne olması gerektiğine karar verme zamanı. Güneş ayarını 30 dakikadan daha fazla çekmeye çalıştığımızı varsayalım. Otuz dakika 1800 saniyedir, yani her 4 saniyede bir fotoğraf çekersek (1800/450 = 4) saniyede 30 kare hızda yarım saat 15 saniyeye 15 saniyeye sıkıştıracağız. Basit!

Hızlandırılmış işlemleriniz için aynı işlem boyunca çalışın ve ihtiyacınız olan aralığı hesaplayın. Çoğu zaman, yaklaşık 1 ila 20 saniye arasında bir şey isteyeceksiniz – daha uzun sürecek her şey çekecek ve her şey çok büyük bir hızla artacaktır.

Hızlandırılmış Çekim

Çekiminizi yapın ve kamerayı tripodunuza kilitleyin. Pozlamanızı doğru yapmak için birkaç deneme çekimi yapın. Hangi ayarları kullanmak istediğinizi belirledikten sonra, kameranızı Manuel moda ayarlayın ve onları çevirin.

Benzer şekilde, odağınızı doğru yapmak için birkaç dakikanızı ayırın ve ardından merceklerinizi manuel odağa çevirin. Çekimler arasında hiçbir şey değişmesini istemiyorsunuz.

Aralığı ve mümkünse, aralık sayacınızla çekim sayısını ayarlayın. Her cihaz farklıdır, bu yüzden burada ayrıntılı talimatlar veremiyorum; Eğer zorluk yaşıyorsanız kılavuzu kontrol edin.

Ayrıca RAW veya JPEG çekim arasında seçim yapmanız gerekir. Sadece birkaç yüz kare yapıyorsanız, RAW tavsiye ederim. Birkaç bin çekiyorsanız, JPEG'i düşünebilirsiniz.

Her şey hazır olduğunda, aralık ölçerdeki deklanşöre basın ve geri adım atın. Fotoğraf makineniz şimdi birkaç saniyede bir fotoğraf çekerken bir sonrakini geçirmeli.

Çerçeveleri Hazırlama

Tüm kareler çekildiğinde, onları gerçek bir zaman atlamalı olarak birleştirmenin zamanı geldi. Adobe Premier gibi bir video düzenleyiciye aşina iseniz, devam edin ve kullanın. Ancak fotoğrafçılar için en basit seçenek Adobe Lightroom'u kullanmak.

İLGİLİ: Fotoğraf Makinenizden Işık Odasına Nasıl Aktarılır

Test çekimleriniz hariç tüm fotoğrafları Lightroom'a aktarın. Devam edin ve her şeyin yolunda gittiğinden ve fotoğrafların eksik olmadığından emin olun.

Her şeyin iyi olduğundan emin olduktan sonra, Geliştir modülüne gidin ve ilk resmi seçin. İstediğiniz düzenlemeleri yapın. Yapmamı önerdiğim bir şey, mahsulü 16: 9 olarak değiştirmektir; Geleneksel geniş ekran video en boy oranıdır.

Ardından, Düzen> Tümünü Seç ve ardından Ayarlar> Ayarları Senk. Her şeyin seçildiğinden emin olun ve “Senkronize Et” i tıklayın.

Bu, aynı düzenlemeleri tüm çerçevelerinize uygulayacağından, her şeyi tek tek yapmanız gerekmez.

Video Oluşturma

Tüm kareler gitmeye hazır durumdayken, hızlandırılmış videoyu oluşturma zamanı. Bunu Sean McCormack'ın hazırladığı çok kullanışlı bir Lightroom Slayt Gösterisi şablonu ile yapacağız. Şablonun bu sürümü sadece 29.97 fps hızında video aktarıyor; Sean ayrıca 24, 25 ve 30 fps yapan daha eski ön ayarlara sahiptir, ancak kullanırsanız bazı eserler görebilirsiniz.

Hazır ayarı Sean'ın sitesinden indirin ve bunları Lightroom Slayt Gösterisi Şablonları klasörünüze ekleyin. Bunun nasıl yapılacağına dair tüm talimatlar için Lightroom'a ön ayar eklemek için rehberimize göz atın. Basit seçenek, Slayt Gösterisi modülüne gitmek, Şablon Tarayıcıya sağ tıklayın, “İçe Aktar” ı seçin ve sonra indirilen şablon dosyasına gidin.

Şablon eklendiğinde, Slayt gösterisi modülüne gidin. Şablon Tarayıcıdan seçin.

Sonra, ekranın sol alt köşesinde “Videoyu Dışarı Aktar” ı tıklayın.

Hızlandırılmış adınızı belirtin ve “Video Preset” açılır menüsünden 1080p veya 720p'yi seçin. “Dışa Aktar” ı tıklayın; hızlandırılmış dosya kaydedilecektir.

Git kontrol et ve her şeyin iyi göründüğünden emin ol. Tebrikler! İlk temel hızlandırmayı yaptın.

Dikkate Alınacak Bazı Şeyler

Zaman aşımları popülerlik ve karmaşıklıkta büyüyor. Yukarıda, çok basit bir zaman atlamalı oluşturmaya çalıştık. Bir şeyleri daha ileri götürebilmenin birçok yolu var.

Kameralar mükemmel değil. Deklanşöre her bastığınızda aynı fotoğrafı çekmezler. Genellikle küçük farklılıklar vardır. Zaman atlamalı, biraz titriyorsa, neredeyse kesinlikle bundan. Daha fazla kontrol ve varyasyonları yumuşatmanın bir yolu istiyorsanız, LRTimelapse'a göz atın – yaklaşık 120 dolara pahalı, ancak zaman aşımına uğramak için en iyi araç.

Benzer şekilde, çekimlerinizle yaratıcı olabilirsiniz. Daha gelişmiş aralık ölçerler, enstantane hızını çerçeveler arasında değiştirmenize izin verir (genellikle ampul rampa veya “bramping” olarak adlandırılır), böylece gece gündüz veya ışık seviyelerinin değiştiği diğer durumlar arasında geçiş yapabilirsiniz. Çekimlerinize hareket eklemek için motorlu tripod kafalarını da kullanabilirsiniz.

Zaman aşımları konusunda ciddiysen, video düzenlemeyi öğrenmeye değer. Bu şekilde farklı çekimleri birleştirebilir, müzik ekleyebilir ve daha ilginç videolar çekebilirsiniz.

Zaman aşımları fotoğrafçılık ve videografinin kesişim noktasındadır. Doğru oynamak zaman alıcı olsa da oyun oynamaktan zevk alıyorlar. Şimdi temelleri biliyorsun.