En İyi Çevrimiçi Yedekleme Hizmeti Nedir?

Bilgisayarınızı yedeklemek için bir çevrimiçi yedekleme servisi kullanmak sadece uygun değildir, verilerinizi hırsızlık, yangın ve doğal afet gibi büyük olaylara karşı korur. Orada bir sürü yedek servis var, ama Backblaze ve IDrive'ı en çok beğendik.

CrashPlan çok popülerdi, ancak 2017'de ev kullanıcıları için yedekleme hizmetini durdurdu. Bulut dosya senkronizasyon hizmetleri farklı olduğundan ve aynı düzeyde teklif vermediğinden Dropbox, Google Drive ve OneDrive gibi araçlardan bahsetmiyoruz. korumanın gerçek bir yedekle elde edersiniz.

Çoğu İnsan İçin En İyi Yedekleme Hizmeti: Backblaze

Tek bir bilgisayarı yedeklemek istiyorsanız Backblaze'nin en iyi bulut yedekleme seçeneği olduğunu düşünüyoruz. Yedeklemek istediğiniz her bir PC veya Mac için yılda 50 $ (veya aylık olarak ödemek isterseniz ayda 5 dolar) maliyeti vardır. Bu fiyat için, yedekleriniz için sınırsız çevrimiçi depolama alanı elde edersiniz. Backblaze, varsayılan olarak kullanıcı verilerinizi otomatik olarak yedekler, ancak bağlı harici sürücülerden gelen veriler de dahil olmak üzere, yedeklemede de PC'nize başka herhangi bir şey ekleyebilirsiniz. Dosya boyutu sınırı yoktur, bu nedenle Backblaze otomatik olarak büyük dosyaları yedekler. Tabii ki, dosyaları hariç tutabilir ve isterseniz dosya boyutu sınırlarını belirleyebilirsiniz.

İLGİLİ: Bilgisayarımı Yedeklemenin En İyi Yolu Nedir?

Backblaze ayrıca kendi güvenli şifrenizi ekleyerek yedeklerinizi şifrelemenize izin verir. Bu, Backblaze çalışanlarının bile verilerinizi sunucularında göremeyeceği anlamına gelir.

Tabii ki Backblaze hesabınızda oturum açabilir ve yedeklerinizi İnternet üzerinden indirebilirsiniz, ancak yedeklenmiş çok fazla veriye sahip olmak çok zaman alabilir. Bu konuda yardımcı olmak için Backblaze, bir USB flash sürücüde veya FedEx aracılığıyla sabit diskinizde yedeklerinizi size gönderdikleri bir “postayla geri yükleme” özelliği de sunuyor. Bu, geri yüklemeleri hızlandırabilir ve size çok sayıda indirme bant genişliği kazandırabilir. Bu sürücüdeki yedekleme dosyalarınız güvenliğiniz için şifrelenebilir. Sürücüyü onlardan satın almanız gerekir, ancak sürücüyü 30 gün içinde Backblaze'ye döndürdüğünüzde, bunun için size geri ödeme yaparlar – bu, posta hizmetiyle geri yükleme işleminin ücretsiz hale geldiği anlamına gelir.

Aklında tutmanız gereken tek bir şey var. Backblaze, dosyaları ve dosyaların önceki sürümlerini silmiş halde tutarken, 30 gün sonra bunları sunucularından kaldırır. Dolayısıyla, bir dosyayı PC'nizden silerseniz, Backblaze onu silmeden önce yedeklemenizden geri yüklemek için yalnızca 30 gününüz vardır. Bu sınırsız depolama alanı için yaptığınız bir zorunluluktur.

Dosyaları yerel bir sabit diske yedeklemek isterseniz, Backblaze'i Windows'ta Dosya Geçmişi veya Mac'te Time Machine gibi yerel bir yedekleme aracıyla birleştirebilirsiniz.

Backblaze, 15 günlük ücretsiz deneme sunuyor, böylece test edebilirsiniz.

Daha Fazla Bilgisayar veya Silinen Dosyaların Daha Uzun Saklanması için: IDrive

IDrive başka iyi bir seçenektir. IDrive, 2 TB için yılda 70 $ veya 5 TB için yıllık 100 ABD Dolarıdır. Ancak, Backblaze'den farklı olarak IDrive, sınırsız sayıda bilgisayarı, ödediğiniz depolama alanına yedeklemenizi sağlar.

Tek bir bilgisayarı yedeklemek istiyorsanız, Backblaze sınırsız miktarda depolama için yılda 50 dolardan daha iyi bir anlaşmadır. Ancak, bir tane daha PC veya Mac ekledikten sonra IDrive daha ucuz olur. Elbette, IDrive gerçekten sınırsız depolama alanı sunmuyor, ancak 2 TB veya 5 TB sınır değeri çok yüksek ve çok fazla veri barındırıyor. Ancak, 10 GB'ın üzerinde boyutlardaysa, büyük dosyaları yedekleyemezsiniz.

IDrive ayrıca, dosyalarınızı şifrelemek ve IDrive'ın sunucularında saklanırken bile onları gizli tutmak için kullanılacak bir şifreleme anahtarı ayarlamanıza izin verir.

Bu hizmet ayrıca, verilerinizi posta yoluyla size gönderilecek bir sürücü isteyerek verilerinizi daha hızlı bir şekilde geri yüklemenizi sağlar. Ancak, IDrive bu hizmet için 100 $ ücret talep ediyor. IDrive ayrıca dosyalarınızı sürücü üzerinde güvenli bir şekilde şifrelemenizi sağlar.

Backblaze'den farklı olarak IDrive, tüm yedeklenen dosyaları el ile silene kadar saklar. Dosyaları bilgisayarınızdan silseniz bile, IDrive bulutunda süresiz olarak depolanırlar. Yani, bir yedekleme hizmeti istiyorsanız, dosyaları bilgisayarınızdan sildikten birkaç ay sonra geri yüklemek için kullanabilirsiniz, IDrive faturaya uyar ve Backblaze yapmaz.

IDrive uygulaması harici sabit sürücüler veya ağ sürücülerinde yerel yedeklemeler oluşturabilir, böylece hem yerel hem de bulut yedeklerini aynı araçla yapabilirsiniz. Bu da uygun.

IDrive, oynamak için 5 GB bulut depolama alanına sahip ücretsiz bir sürüm sunuyor. Tüm önemli dosyalarınız için ciddi bir yedekleme aracı olarak kullanmak yeterli değildir, ancak en azından servisle oynayabilir ve sizin için nasıl çalıştığını görebilirsiniz.

İyi Değil: Karbonit

Karbonit oldukça popüler görünüyor. Aslında, CrashPlan aslında ev kullanıcıları için hizmetini kapattığında Carbonite ile ortaklık kurdu. Ama Backblaze ve IDrive'ın daha iyi olduğunu düşünüyoruz.

Backblaze ve Carbonite oldukça benzer. Örneğin, her ikisi de sınırsız depolama sağlar. Ancak, Carbonite bilgisayar başına yılda 72 $ 'dan başlıyor, bu da Backblaze'den daha pahalı. Carbonite, herhangi bir boyuttaki dosyaları yüklemenizi sağlar, ancak dosyaları 4 GB boyutunda elle seçmeniz gerekir; bu nedenle, bu sınırsız veriden yararlanmak daha zordur.

Carbonite, kendi şifreleme parolanızı ayarlamanıza izin verir – sadece Windows'ta. Mac için Carbonite kullanıyorsanız, yedeklerinizi şifrelemeyle koruyamazsınız. Bu, Carbonite'i bir Mac bile olan insanlar için çok zayıf bir seçenek haline getiriyor.

Backblaze ve IDrive gibi, Carbonite, yedeklerinizi geri yüklemek için size bir e-posta gönderecekleri bir kurye hizmeti sunuyor. Backblaze ve IDrive'dan farklı olarak, yedek dosyalarınız size postalandıklarında sürücüde şifrelenemez. Bu hizmeti her kullandığınızda karbonit 99 $ ücret. Sizi 30 gün içinde postaladıkları herşeyi iade ettiğinizi varsayar. Sürücüyü ve USB kablosunu iade etmezseniz, 140 dolar daha ücretlendirilirsiniz. Bir kez daha Backblaze sadece daha iyi bir anlaşma.

Bu hizmet Backblaze için benzer bir dosya silme politikasına sahiptir. Bir dosyayı silerseniz, 30 gün sonra Carbonite sunucularından silinir.

Carbonite 15 günlük ücretsiz deneme sunuyor.

Güçlü Yerel Yedeklemeler İçin: Acronis True Image 2018

Acronis True Image, geleneksel olarak kendi yerel sabit sürücülerinize dosyaları yedeklemek ve tam sistem görüntüsü yedeklemeleri oluşturmak için güçlü bir masaüstü yedekleme programı olmuştur. Ancak, Acronis True Image 2018 ayrıca Acronis tarafından sağlanan bulut yedekleme özelliklerini ve çevrimiçi depolamayı içerir.

Yedek depolamayı almak için, Gelişmiş veya Premium aboneliğe ihtiyacınız olacak. Fiyatlandırma, bir PC veya Mac için yılda 50 $ 'dan başlar ve 250 GB depolama alanı içerir. Bu Backblaze ile aynı fiyat, ancak sınırlı depolama alanıyla. Ancak, daha fazla bilgisayarla, daha iyi bir anlaşma olabilir. Örneğin, toplam 250 GB depolama alanına sahip beş bilgisayar için yılda 100 dolar ödersiniz. Yalnızca 250 GB alana ihtiyacınız varsa Backblaze'den daha ucuzdur, ancak IDrive'ın 5 TB'lık boyutu aynı fiyata sekiz kat daha fazladır. Çok sayıda PC için iyi bir değer arıyorsanız IDrive ile çalışın.

Hem Backblaze hem de IDrive gibi, Acronis True Image da Acronis'in sunucularında saklanırken yedek dosyalarınızı korumak için kendi şifreleme anahtarınızı ayarlamanıza izin verir.

Ve IDrive gibi, Acronis True Image yedekleme dosyalarınızı süresiz olarak saklar – en azından depolama için ödeme yaptığınız sürece. Backblaze ve Carbonite gibi, 30 gün sonra silinmiş dosyaların yedeklerini kaldırmaz.

Burada çevrimiçi yedeklemeye odaklanırken, Acronis True Image birçok yerel yedekleme özelliğine sahip güçlü bir masaüstü yedekleme programıdır. Tüm bu özellikleri aboneliğinizle birlikte alırsınız. Zaten bir Acronis kullanıcısıysanız veya daha güçlü bir masaüstü yedekleme programı ile birlikte bazı çevrimiçi depolama alanı istiyorsanız, Acronis True Image iyi bir seçim olabilir.

Acronis 30 günlük ücretsiz deneme sunuyor.

Görüntü Kredisi: ST22Studio / Shutterstock.com.