En İyi Görünümlü Instagram Resimleri Nasıl Yüklenir

Instagram muhtemelen How-To Geek'teki en sevdiğimiz sosyal ağ. Fotoğraflarımızın daima en iyi şekilde görünmesini istiyoruz, bu yüzden araştırmayı yaptım. İşte, resimlerinizin Instagram'da olabildiğince iyi görünmesini sağlamanın yolu.

İLGİLİ: Facebook Fotoğraflarınız Neden Bu Kadar Kötü Görünüyor?

Instagram gibi, Facebook gibi, resimlerinizi kendi kurallarına uyacak şekilde yeniden boyutlandırır ve sıkıştırır. Algoritmalar Facebook'tan daha az agresif görünse de (Instagram çünkü öncelikle bir fotoğraf paylaşım ağı olduğu için mantıklı), yine de kendin için olabildiğince yeniden boyutlandırma ve kırpma yapmak daha iyidir;

Instagram 1080px genişliğe ve 566px ile 1350 piksel uzunluğa sahip görüntüleri destekler. Yani, 1.91: 1 (geniş peyzaj mahsulü) ve 4: 5 (kare-kare portre mahsulü) arasındaki mahsul oranları.

Bu iki oran arasındaki herhangi bir şey de iyidir – sadece maksimum değerlerdir. Görüntünüz daha genişse, 1080px genişliğe sığacak şekilde yeniden boyutlandırılır. Benzer şekilde, ürün 2: 3 portre görüntüsünde olduğu gibi, kabul edilen oranların dışına çıkarsa, onu 4: 5 oranında kırpmak zorunda kalırsınız.

Instagram herhangi bir dosya boyutu yönergesi yayınlamıyor, ancak etrafta oynadıktan sonra fotoğraflarımın çoğunun 150 kb ve 190 kb arasında JPEG’lere sıkıştırıldığını gördüm. Yine, bu tür mantıklı: 200 kb altında web kullanımı için oldukça standart bir dosya boyutudur.

Bunu akılda tutarak, en Instagram resimlerinizi en iyi görünmesini sağlama hakkında konuşalım.

Fotoğraflarınızı Düzenleyin

Dosya boyutları ve ürün oranlarını bile düşünmeden önce, Instagram'da yayınlamayı planladığınız herhangi bir resmi düzenlemelisiniz. Bu, biraz elle kullanılan görüntü manipülasyonu olmak zorunda değildir, ama en azından düşünmelisin:

  • Toz lekeleri, lekeler veya diğer hususları temizleme.
  • Parlaklığı ve kontrastı ayarlama.
  • Doygunluğu ve renkleri arttırma.
  • Beyaz dengesi sorunlarının giderilmesi.
  • Renk tonu gibi yaratıcı bir şey yapmak, onu siyah beyaza dönüştürmek veya bir filtre uygulaması kullanmak.

İLGİLİ: Otomatik Geliştirme Olmadan Herhangi Bir Dijital Fotoğraf (Neredeyse) Nasıl Geliştirilir

Instagram'ın düzenleme araçları artık oldukça sağlam, bu nedenle isterseniz bunları kullanabilirsiniz. Dışarıda birçok harika fotoğrafçılık uygulaması da var ve elbette, bilgisayarınızı kullanıyorsanız, her zaman Lightroom ve Photoshop var – gerçekten, en iyi seçenekler.

Resimlerinizi Kırpın ve Yeniden Boyutlandırın

Fotoğrafınızı hazır hale getirdikten sonra, Instagram hazır hale getirmenin zamanı geldi. Daha önce konuştuğumuz gibi, fotoğrafınızı 1080px genişliğinde ve 566px ila 1350 piksel uzunluğunda kırpmanız ve yeniden boyutlandırmanız gerekir. Ayrıca, dosya boyutunu 200 kb'den daha az olanı denemek ve almak istiyorsunuz.

Photoshop, Lightroom veya başka bir bilgisayar editörüyle, basittir. Sadece kaydetme veya verme ayarlarını doğru boyutlara ayarlayın. Dosya boyutunu kontrol etmek için kalite ayarını kullanabilirsiniz.

Akıllı telefonlarda, ayrı bir uygulama kullanmanız gerektiğinden işler biraz daha garip. İOS için Image Size ve Android için Photo & Picture Resizer'a bayılırım. Hangi uygulamayı kullanırsanız kullanın, ardından kırpın ve doğru boyutlara göre yeniden boyutlandırın. Kalite ayarlarını, bir masaüstü uygulamasıyla yaptığınız gibi dosya boyutunu kontrol etmek için de kullanabilirsiniz.

Unutulmaması gereken son bir şey Instagram'ın resimlerinizi JPEG'e dönüştürmesidir – bir ekran görüntüsü, logo dosyası veya PNG olan başka bir şey yüklüyorsanız, bazı eserler farkedebilirsiniz. Bu genel olarak JPEG'lerde bir sorun.

Resimlerinizi gönderin

Resimleriniz düzenlenmiş ve doğru boyutlandırılmış durumdayken, devam edin ve bunları Instagram hesabınıza gönderin. Yukarıdaki yönergeleri takip ettiyseniz, Instagram algoritmaları onlara çok fazla şey yapmamalı, bu yüzden yüklediğiniz herkesin göreceği şey.

Bir şeyleri Instagram'ın ellerine bırakırsanız, fotoğraflarınız muhtemelen iyi görünecek, ancak görüntü kalitesini en üst düzeye çıkarmak için elinizden gelen her şeyi yaptığınızı bilmek güzel. Neden bir sosyal medya şirketinden ayrılmaları gerektiğine karar vermek için harika fotoğraflar çekmek için çaba harcıyorsunuz?