En İyi Ücretsiz Dropbox Alternatifleri (3'ten Fazla Cihaz İçin)

Nopparat Khokthong/Shutterstock.com

Dropbox artık ücretsiz kullanıcıları bir seferde en fazla üç senkronizasyon cihazıyla sınırlandırıyor. Daha fazla cihaza ihtiyacınız varsa ve cüzdanınızı açmak istemiyorsanız, Google, Microsoft ve hatta Apple bile Dropbox’tan daha üstündür.

Bu, uygulamaya konulan Evernote'a benzer bir kısıtlamadır. Evernote'un ücretsiz hesabı notlarınızı yalnızca iki cihazla senkronize etmenize izin verir. Her iki hizmet de daha fazla ücretsiz kullanıcıyı ödeme yapan müşterilere dönüştürmeye çalışıyor.

Google Drive – 15 GB Ücretsiz

Google

Google Drive harika bir depolama hizmetidir. Gmail hesabınızla paylaşılmasına rağmen, 15 GB ücretsiz depolama alanı sunar ve sınırsız sayıda cihaza senkronize edebilir. Bu kesinlikle Dropbox'ın 2 GB ve üç cihazını geçiyor.

Google’ın Yedekleme ve Senkronizasyon yazılımı, bilgisayarınızdaki diğer klasörleri Google Drive klasörü dışında kolayca yedeklemenizi ve senkronize etmenizi sağlar. Kendi Michael Criderimiz Review Geek'te “etrafındaki en iyi yedekleme seçeneklerinden biri” olarak nitelendirdi. Hem Windows hem de macOS için kullanılabilir.

Elbette, Google Drive Google Dokümanlar ile entegredir; böylece belgelerinizi kolayca oluşturabilir ve çalışabilirsiniz. Google, Android, iPhone ve iPad üzerinden dosyalarınıza erişebilmeniz için mobil uygulamalar sunar. Ve bir tarayıcıda herhangi bir yerdeki dosyalarınıza erişebilirsiniz.

İLGİLİ: Google Drive, Sessizce Çevresindeki En İyi Yedekleme Seçeneklerinden Biri Oldu

Microsoft OneDrive – 5 GB Ücretsiz

Microsoft

Microsoft'un OneDrive hizmeti, Google’ın 15 GB’i kadar olmasa da kesinlikle Dropbox’ın 2 GB’sinden fazla olan 5 GB’lık ücretsiz depolama alanı sunuyor. Google Drive gibi, OneDrive kaç cihazla eşitleyebileceğinizi sınırlamaz. İhtiyacınız olan sayıda PC, Mac, telefon ve tablete sahip olabilirsiniz.

OneDrive özellikle Windows 10'da yerleşik olduğundan özellikle kullanışlıdır. Ayrıca, dosyalarınızı PC'nizdeki Dosya Gezgini'nde gösterirken bulutta depolayacak bir “İsteğe Bağlı Dosya” sistemi kullanır. Açmak için çift tıkladığınızda indirilirler. Bu isteğe bağlı, elbette – bunu devre dışı bırakabilirsiniz ve OneDrive, isterseniz Dropbox gibi çalışacaktır.

OneDrive, Windows 10 ile entegre olmasına rağmen, mevcut olduğu tek platform bu değil. Microsoft ayrıca macOS, Android, iPhone ve iPad için OneDrive istemcileri de sunar. Dosyalarınıza OneDrive web sitesinden de bir tarayıcıda erişebilirsiniz.

İLGİLİ: Windows 10'un Düşme Yaratıcıları Güncellemesinde OneDrive'ın İsteğe Bağlı Dosyaları Nasıl Kullanılır?

Apple iCloud Drive – 5 GB Ücretsiz

Apple

Apple'ın iCloud Drive'ı cimridir, tüm cihaz yedekleriniz, fotoğraflarınız ve dosyalarınız için yalnızca 5 GB depolama alanı sunar. Ancak, Dropbox'ın 2 GB'sinden daha fazla alan sunsa da dosyalarınıza erişebileceğiniz aygıtları sınırlamaz.

Bir Mac kullanıcısıysanız, iCloud Drive işletim sisteminizde yerleşik olduğundan ve 5 GB ücretsiz (iPhone yedeklemeleri ve iCloud fotoğraf kitaplığı ile paylaşıldığında) sunduğundan, bu iyi bir seçenek olabilir. Apple'a daha fazla iCloud depolama için ödeme yapıyorsanız, Dosyalarınızı iCloud Drive ile senkronize etmek için bu depolamayı kullanabilirsiniz. Ve hiçbir cihaz sınırı yoktur.

İCloud Drive macOS'ta yerleşikken, Apple ayrıca Windows için iCloud Drive sunar ve dosyalarınıza iCloud.com adresindeki bir web tarayıcısından erişebilirsiniz. Bununla birlikte, Android için resmi bir iCloud Drive uygulaması yoktur.

Siz de Ödemeyi İsterseniz Dropbox'tan Daha Ucuzlar

Dropbox ödemek istemeseniz bile pek iyi değil. Dropbox, 1 TB saklama alanı için yılda 99 ABD doları talep eder.

Google Drive, yalnızca biraz fazladan depolama alanı gerektiriyorsa, aylık 100 MB için 1.99 ABD Doları tutarında ücret alırken, yıllık 99.99 ABD doları size 2 TB sağlar. Ve bu, Google'da konuşabileceğiniz bir “uzmanlar ekibine” erişmenizi sağlayan Google One'ın bir parçasıdır.

Microsoft OneDrive, size Office'in yanı sıra 1 TB depolama alanı sağlayan Office 365 Kişisel için de yıllık 69,99 ABD doları tutarında ücret talep eder. 99,99 dolara, altı kişinin Office uygulamalarını ve her birinin 1 TB aldığı, yani toplam 6 TB depolama alanlı bir Office 365 Ev ailesi planı alabilirsiniz. Ya da sadece biraz depolama alanı gerekiyorsa, 50 GB ve Office olmadan ayda 1,99 ABD doları ödeyebilirsiniz.

Apple'ın cimri iCloud Drive'ı bile daha iyi bir anlaşma. Apple, 50 GB depolama için ayda yalnızca 0,99 ABD doları, aylık 9,99 ABD doları 2 TB alır.

Bu seçenekleri seviyoruz, çünkü güvenilir şirketlerden geliyorlar, ücretsiz depolama sunma geçmişleri var ve bunu sürdürmeye teşvik ediyorlar. Şimdi Dropbox'la oldukça iyi rekabet eden bazı küçük depolama sağlayıcıları bulabilirsiniz, ancak kişisel dosyalarınızla daha az bilinen bir sağlayıcıya güvenmeden önce bazı incelemelere göz attığınızdan emin olun.