Erken evlat edinen ağrı gerçektir, fakat ilerleme için buna ihtiyacımız var

Hadrian/Shutterstock 

Yeni teknoloji ürünleri genellikle pahalıdır, yarı işe yaramaz ve buggydir. Birinci nesil teknoloji hissini tarif ederken, belli bir ifade akla geliyor. Hayır, “alıcılar pişman değil” değil, “erken evlatlık acı”.

Erken evlat edinmek için acıyı tarif etmek zordur, ancak teknolojik ve sosyal ilerleme için gereklidir. Kumarın aceleyle karıştırdığı uzun bir dönemden sonra gelen acı gibi. Kumar oynamak gibi erken evlat edinme ağrıları da pahalıdır.

Ancak birini erken evlat edinen nedir ve erken evlat edinen ağrı ilerleme için nasıl gereklidir?

Teknolojinin Benimsenmesinin Beş Aşaması

“Erken benimseyenleri” için yapılan basit bir Google araştırması, bir kavram olarak, erken benimseyenlerin işletmeler için çok önemli olduğunu göstermektedir. Aslında, pratikte bir ürünün başarısı için karar verici faktörlerdir. New Mexico Üniversitesi'ndeki iletişim çalışmaları profesörü Everett Rogers'a göre, bir pazarlama zili eğrisi oluşturan teknolojinin benimsenmesinin beş aşaması var. Rogers, Yenilik Diffüzyonları adlı kitabında, erken benimseyenlerin çok küçük bir pazar payı oluşturmasına rağmen, ilk evlat edinicilerin bir ürünün yaşam döngüsünün ilk ve en önemli aşaması olduğunu pratikte anlatıyor.

Rogers'ın teknolojinin benimsenmesine ilişkin 5 aşamasına göre, yenilikçiler en küçük pazar payını oluştursalar bile, yeni bir üründeki mutlak ilk yatırımcılardır. Bu yenilikçiler çok fazla finansal kaynağa sahip olma eğilimindedir, bu nedenle yarı pişmiş olsalar veya başarısız olmalarına rağmen, yeni ürünlere çok para düşürebilirler. Ancak yenilikçilerin halk üzerinde çok fazla etkisi yoktur; onlar sadece şapka damlasındaki yeni fikirlere yatırım yapan zengin insanlar.

Groups of Consumers Adopting New Tech (Blue), Market Share (Yellow) Rogers Everett – Diffusion of innovations (1962)

İlk evlat ediniciler, Rogers'ın evlat edinme eğrisinin ikinci aşaması ve onlar en çok ilgilendiğimiz insanlar. Rogers’a göre, ilk evlat edinenler genç, modaya uygun ve iyi şeyler yapma eğilimindedir. İlk evlat edinenler (teknoloji alanında), genellikle ortalama tüketiciler üzerinde çok fazla etkiye sahip olan gazeteciler veya YouTubers olurlar ve genellikle tüketicilerin yeni bilgiler bulduğu ilk yerlerdir.

Tahmin edebileceğiniz gibi, erken benimseyenlerin güvenilirliğini korumak için yeni ürünler için kritik olmaları gerekir. En sevdiğin inek YouTuber aptal yeni bir ürünün etrafında sallanmaya başlarsa ve teknolojinin geleceği olduğunu iddia ederse, umarım onların fikirlerine daha az güvenirsin. Sonuç olarak, üreticiler yeni ürünleri lüks hale getirerek, ürünün potansiyelini seslendirerek veya bir ürünün yaşam döngüsünün başlangıcındaki erken benimseyen fikirlerine adapte ederek erken kabul edenlere hitap etmektedir.

Bir ürün Erken Çoğunluk veya Geç Çoğunluğa ulaştığında, başarılı kabul edilir. Bu kategoriler, ortalama tüketicilerin ürünü benimsemeye başladığını ve muhtemelen toplumun çoğuna nüfuz ettiğini göstermektedir. Bir ürün erken veya geç çoğunluğun benimsemesine ulaşmaya başladığında, üreticiler ürünü “kullanımı kolay” veya “evrensel” olarak pazarlamaya başlar. Masaüstü bilgisayarlar buna iyi bir örnektir. Ortalama insanlar masaüstü satın almaya başladıklarında, işletmeler bilgisayar faresi ve temiz GUI gibi araçlar geliştirmeye başladı ve işleri daha çekici hale getirdi.

Laggonlar bir ürünü benimseyen son insanlar ve küçük bir pazar payını temsil ediyorlar. Güncel olmayan veya daha yaşlı olan insanlar genellikle bu kategoriye girer ve işletmeler (örneğin akıllı telefon üreticileri) genellikle ürünleri daha sonradan gecikmelere doğru yönlendirir.

Hepimiz Tecrübeli Erken Evlat Edinen Ağrı

Erken evlat edinenlerin ne olduğunu biliyoruz, fakat erken evlat edinenlerin ağrıları nedir? Temel olarak, erken evlat edinici ağrı, yaşam döngüsünün başında bir ürünle birlikte gelen can sıkıcı saçmalıkların hepsidir. Büyük harcama yapan bir teknoloji meraklısı olmasanız bile, muhtemelen bir noktada erken evlat edinmek için acı çekiyorsunuz. TV şovları, müzik, kitaplar, arabalar veya ayakkabılar olsun, hepimiz bir alandaki erken evlatçılarız. Ve elbette, Kickstarter gibi web siteleri erken evlat edinmeyi çok daha uygun ve evrensel hale getirdi.

Nukeaf/Shutterstock

Muhtemelen, potansiyelini gördüğünüz için bazı kusurları olan bir ürünü (hatta bir sanatçı veya müzisyeni) onayladınız. Desteğinizi göstermek için biraz acı çekiyorsunuz ve muhtemelen her türlü hıçkırık ve hayal kırıklığıyla karşılaştınız, ancak bir ürünün potansiyeli karşılandığında ortalama tüketici tarafından benimsendi.

Daha iyisi veya kötüsü için, çoğunluk her zaman bir ürünü benimsemez. Bazen bir ürünün potansiyeline ulaşılamıyor ya da ortalama tüketici için çok uygun. Yeni bir ürünü onayladığınızda, özellikle ilgi veya desteğinizi göstermek için para ödüyorsanız, biraz kumar oynarsınız. Erken evlat edinen acının laneti bu; her zaman işe yaramaz.

Erken evlat edinme acısının bir başka ilginç yanı var. Bazen bir üründe çok fazla potansiyel görüyorsunuz ve gelecekte nasıl kullanılacağını hayal ediyorsunuz. Ancak yanlış nedenlerden dolayı başarılı görünüyor. İlerleme caddeleri ezildi, tıpkı böyle. Buna güzel bir örnek, bir sanatçının veya müzisyenin çoğunluk evlat edinme uğruna "sattığı" veya hayal kırıklığı yaratan bir yöne gittiği durumudur. Aynı şey teknikte de olur. Akıllı telefonların taşınabilir bilgisayarlar yerine çocuklar için oyuncaklar haline geldiğini ve tüm yetişkinlerin flip telefonlara takılıp takılmadığını düşünün. Hey, asla bilemezsin.

İPad'i veya Apple Watch'u düşünün

Elma erken evlat edinmek için en iyi acı örneği olabilir. Apple'ın ürünleri kötü olduğu için değil (harikalar), ancak Apple inovasyon için çaba sarfettiği için. İnsanlar yeni bir Apple ürününün ilk neslini satın aldıklarında, erken evlat edinmek için acı çekmek zorunda kalıyorlar. Yeni ürünler pahalı olabilir, kullanışlı özelliklerden mahrum ve biraz paralı olabilirler.

Her şeyi farklı hatırlayabilirsiniz, ancak ilk nesil iPad mükemmel değildi. Kameraları, çoklu görev özellikleri ve işletmeler veya oyuncular için neredeyse hiç uygulaması yoktu. Kullanıcılar, ilk iPad'in aşırı ısınacağını ve garip hataların ve aksaklıkların uygulamaları ve menüleri erişilemez hale getireceğini bildirdi.

Temel olarak, ilk iPad dev bir lüks iPod touch gibiydi ve çoğu kişi bunu sadece yatmadan gezinmek ve internet üzerinden izlemek için kullandı. Ancak ilk uygulayıcılar iPad'de çok fazla potansiyel gördü ve şimdi tabletler dünya genelinde bir milyardan fazla tablet kullanıcısı.

Düşünülmesi gereken bir diğer ürün de Apple Watch. İlk Apple Watch, temelde bir arama veya kısa mesaj geldiğinde titreyen bir saat oldu. Ancak ilk evlat ediniciler ürünü sevdi ve gelecekteki kullanım için çok fazla potansiyel gördü. Şimdi, Apple Apple Watch Series 4'ü herkesin faydalanabileceği bir sağlık ve zindelik olarak pazarlamaktadır. EKG bile yapabilir.

Bazen, Ürünler Erken Evlat Sahiplerini Geçmiyor

İlk evlat ediniciler, yeni ürünleri popülerleştirmek ve üreticilere ilerlemeye doğru ilerlemek için ilham vermek için mükemmeldir, ancak yarı pişmiş ve prematüre ürünleri raflardan uzak tutmak için de iyidir.

Google Glass'ı hatırladın mı? İlk evlat edinenler akıllı gözlüklerde çok fazla potansiyel gördü, ancak bir şey çok çabuk belli oldu. Google Glass hala çok garip, pahalı ve çoğunluk ürünü olamayacak kadar az gelişmiş.

Hattanas/Shutterstock

Şimdi, Google Glass’ın erken bir evlat edinme aşamasını geçmeden önce akıllı teknolojinin gülme stoğu haline geldiğini iddia edebilirsiniz. Ancak şu anda depolarda ve fabrikalarda niş uygulamalar için kullanılıyor, bu da bazen bir ürünün hayatlarımızı şiddetle kontrol edebilmesi için bir amaca ihtiyacı olduğunu kanıtlıyor.

İLGİLİ: Google Glass Ölü Değil; Endüstrinin Geleceği

Katlanabilir Telefonlar İçin Geriye Doğru Bükme

Samsung'un "devrim niteliğinde" yeni katlanabilir telefonuna baktığınızda, şüpheci olmak sorun değil. Hemen bir tane satın almak zorunda değilsiniz ve çoğu insan yapamıyor. 1980 $ fiyat etiketi ortalama tüketiciyi hedeflemiyor. Yenilikçiler ve erken evlat edinmek isteyenlere yöneliktir.

Bu ilk evlat edinenler yenilikle (veya durum sembolleriyle) ilgileniyorlar ve katlanabilir telefon pazarını sizin için test edecekler. Üreticilere bu yeni cihazların potansiyelini gösterecekler ve yepyeni bir pazardaki ilerlemenin ilerlemesine yardımcı olacaklar. Oh, ve tüm erken evlat edinme acılarıyla başa çıkacaklar. Bu katlanabilir telefonlar hızla dağılırsa veya tamamen emilirse, bununla uğraşmak zorunda kalmazsınız.

İPad'lerde ve Apple Watches'da olan aynı şey (umarım) katlanabilir telefonlarda da olur. Clunky, pahalı ve yarı işe yaramaz bir şekilde başlayacaklar, ancak yavaş yavaş işe yarayacak ve ortalama tüketicilerin eline geçecekler.

İLGİLİ: MWC'de Açıklanan Tüm Katlanabilir Telefonlar

Kaynaklar: BEME News, Dijital Pazarlama Üzerine