Eski bir Android Telefon Nasıl Güvenlik Kamerasına Dönüştürülür?

Etrafta yatan eski bir telefonunuz varsa, bir mobil güvenlik kamerasına çevirerek kolayca rahatlıkla kullanabilirsiniz. Edward Snowden tarafından bir uygulama yardımı ile, süper basittir. İşte nasıl.

Telefonunuzda “gerçek” güvenlik kamerasının (kamera lensi ve Internet bağlantısı) bileşenleri vardır. Bunu yıllardır bir Android telefonla yapabildiniz, ancak daha da güvenli olan daha yeni bir yol var.

NSA'dan Edward Snowden tarafından geliştirilen Haven adlı bir uygulamayı kullanacağız. Uygulamayı çekmecenizdeki eski yedekinizden WalMart'tan ucuz bir 50 $ 'lık telefona kadar hemen hemen tüm Android telefonlarda veya tabletlerde kullanabilirsiniz. Cihazınızda çalışan bir kamera ve mikrofon olduğu sürece, bir güvenlik kamerası olarak kullanabilirsiniz. Haven beta sürümünü Google Play Store'dan kurabilir veya Github deposundan kendiniz derleyebilirsiniz.

Haven, telefonunuzun Wi-Fi'ye veya bir USB-Ethernet adaptörü ile bağlı olup olmadığını çalışacaktır. Kablolu İnternet yoluna giderseniz, gücü de taşıyan bir adaptör aldığınızdan emin olun. Haven uygulamasının kendisi yalnızca Android cihazlarda çalışır, ancak iPhone'unuzu uyarması için ayarlayabilirsiniz.

Eski Telefonunuzda Cenneti Kurma

Haven uygulamasını kurmadan önce, ideal mekanınızın, telefonunuzun monte edilmesi, gç kazanması ve bir Ethernet kablosunu çalıştırabileceğiniz veya Wi-Fi alabileceğiniz bir yer olmasına dikkat edin. Yerleştikten sonra, Haven uygulamasını açın. İlk birkaç ekran boyunca kaydırın, ardından “Yapılandır” ı seçin.

Fotoğraf çekmek ve video kaydetmek ve fotoğraf, medya ve dosya erişimi için izin istemlerinde “İzin Ver” e dokunun.

Fotoğraf çekmek ve video kaydetmek için bir sonraki izin isteminde “İzin Ver” e tıklayın.

Bir sonraki ekran canlı kamera feed'iniz olacaktır. Ön ve arka kameralar arasında geçiş yapmak için sol alt köşedeki simgeye dokunun ve hareket algılamanın ne kadar hassas olmasını istediğinizi ayarlamak için ekranın altındaki kaydırıcıyı kullanın. Ortamınıza daha iyi uyması için her zaman geri dönüp hareket hassasiyetini artırabilir veya azaltabilirsiniz. Daha fazla seçenek görmek için sol üst kısımdaki “Geri” düğmesine dokunun.

Ardından, ses kaydı için izin istemini kabul edin; böylece kameranın çevresindeki ortamı duyabilirsiniz. Yine, algılama hassasiyetini ayarlamak için ekranın altındaki kaydırıcıyı kullanın. Sol üstteki “Geri” düğmesine tekrar basın.

Ardından, hareket algılamayı ayarlamak için telefonu sallayın veya altındaki kaydırıcıyı kullanın. Bu, telefonun fiziksel olarak hareket etmesi durumunda, davetsiz misafirinizin evinizin yanına vurmaya başlaması gibi, kameranızın kayda başlamasına izin verecektir. Sol üstteki “Geri” düğmesine bir kez daha dokunun.

Giriş ekranlarının geri kalanını kaydırın. Birincil telefonunuza SMS uyarıları gönderilmesini istiyorsanız, SMS mesajları göndermek ve görüntülemek için izin verin, sonra telefon numaranızı girin. SMS mesajları göndermek için kurulu bir aktif SIM kartınızın olması gerekir veya sadece İnternet bağlantısı kullanıyorsanız, uygulama ayarlarında (bir an için daha fazla) uyarılar için Sinyal'i yapılandırabilirsiniz.

Bir ekran daha kaydırın ve ardından “Son” a dokunun.

Tamamlandıktan sonra, ortamınızı izlemeye başlamak için “Şimdi Başlat” a basın. Kamerayı, sesi ve hareket hassasiyetini ayarlamak, SMS veya Sinyal mesajlaşma ayarlarınızı değiştirmek ve daha fazlasını yapmak için sağ alt kısımdaki Ayarlar dişli kutusuna dokunun.

Haven'in Video İzlemesini Ayarlama

Hareket ve ses algılama harika, ancak Haven ayrıca belirli bir süre için video kaydetmenize de izin veriyor. Ana ekranın sağ alt köşesindeki Ayarlar dişli kutusuna dokunun, ardından “Video İzleme” geçişini açın.

Haven'ın çevreyi ne kadar kaydedeceğini seçmek için “Video İzleme Uzunluğunu Ayarla” düğmesine dokunun.

Bununla ucuz ve güvenilir bir güvenlik kameranız var! Fotoğraflarınız ve seslerinizle dolu etkinlikleriniz otomatik olarak SMS veya Sinyal ile gönderilir ve eski telefonun kendisinden gelen olayları her zaman iyi görüntüleyebilir ve görüntüleyebilirsiniz. Çıkmadan önce izlemeyi manuel olarak tetiklemeniz gerektiğini ve tekrar el ile kapatana kadar açık kalacağını unutmayın. Bu küçük sınırlamalarla bile, eski bir telefonu yeniden kullanmanın harika bir yolu!