Ethereum Nedir ve Akıllı Sözleşmeler Nedir?

Ethereum, merkezi olmayan bir hesaplama platformudur. Eter olarak bilinen bir crytocurrency belirteci oluşturur. Programcılar Ethereum blockchain'de “akıllı sözleşmeler” yazabilir ve bu sözleşmeler kodlarına göre otomatik olarak yürütülür.

Eteryum nedir?

Eteryum genellikle Bitcoin ile aynı nefeste bahsedilir, ancak oldukça farklıdır. Bitcoin, Bitcoin jetonlarının kullanıcılar arasında aktarılmasına izin veren bir kripto para birimi ve merkezi olmayan ödeme ağıdır.

İLGİLİ: Bitcoin Nedir ve Nasıl Çalışır?

Ethereum projesinin daha büyük hedefleri var. Ethereum web sitesinin belirttiği gibi, “Ethereum akıllı sözleşmeler yürüten merkezi olmayan bir platformdur.” Bu sözleşmeler, Ethereum düğümlerini çalıştıran tüm cihazlardan oluşan dağıtılmış bir bilgi işlem ağı olan “Ethereum Virtual Machine” üzerinde çalışır.

“Merkezi olmayan platform” kısmı, herkesin bir Bitcoin düğümü çalıştırabileceği ve çalıştırdığı anlamına gelir; Düğümlerde “akıllı sözleşme” yapmak isteyen herkes, Ethereum'a bağlı bir cryptocurrency jetonu olan Ether'deki bu düğümlerin operatörlerine ödeme yapmak zorundadır. Böylece, Ether düğümlerini çalıştıran insanlar, bilgisayar gücü sağlarlar ve Bitcoin düğümlerini çalıştıran insanların nasıl bir güç sağladığına ve Bitcoin'de nasıl ödeme yaptıklarına benzer şekilde, Ether'de ödenir.

Diğer bir deyişle, Bitcoin sadece bir blockchain ve ödeme ağı iken, Ethereum diğer birçok şey için kullanılabilecek bir blockchain'e sahip dağıtılmış bir bilgisayar ağıdır. Ayrıntılı bilgi Ethereum beyaz kağıdında mevcuttur.

Eter nedir?

Eter, Ethereum blockchain ile ilişkili dijital belirteçtir (veya kripto para birimi). Diğer bir deyişle, Ether sikke ve Ethereum platformdur. Ancak, insanlar artık bu terimleri sıklıkla birbirinin yerine kullanıyor. Örneğin, Coinbase, Ethereum'u satın almanızı sağlar; bu, Ether token anlamına gelir.

Bu teknik olarak "altcoin" dir, bu sadece Bitcoin olmayan bir kripto para birimi anlamına gelir. Bitcoin gibi, Ether merkezi olmayan bir blockchain tarafından desteklenir – bu durumda, Ethereum blockchain.

Ethereum blockchain'de uygulamalar oluşturmak isteyen geliştiriciler veya Ethereum blockchain'de Ether-token'a ihtiyaç duyarken, Ethereum tabanlı uygulamaların kullanıcıları bu uygulamalarda hizmet için ödeme yapmak için Ether'e ihtiyaç duyabilirler. İnsanlar ayrıca, Ethereum ağı dışında da hizmet satabilir ve Ether'de ödemeleri kabul edebilir, ya da Ether tokenleri, tıpkı Bitcoin gibi bir değişim karşılığında nakit olarak satılabilir.

Merkezi Olmayan Uygulamalar Neden İlginçtir?

Bitcoin blockchain, Bitcoin işlemlerinin geçmişini saklar ve işte budur. Ethereum blockchain, Ether tokenlerini insanların cüzdanlarında saklar, ancak her akıllı sözleşmenin ve her akıllı sözleşmenin kodunun en son durumunu da depolar.

Bir blockchain, birden fazla yerde saklanan dağıtılmış bir defterdir, bu nedenle akıllı sözleşme verilerinin, bu Ethereum düğümleri tarafından saklandığı anlamına gelir. Blok zinciri üzerinde “uygulama olarak bilinen” bir “akıllı sözleşme” oluşturursanız, depolanır ve merkezi olmayan bir şekilde çalışır.

Karşılaştırmak için bugün kullandığımız birçok uygulamayı düşünün. Buna Gmail gibi e-posta uygulamaları, Microsoft OneNote gibi not alma uygulamaları ve bir uygulamayı kullandığınız ve verilerinizi bir şirketin sunucularında sakladığınız diğer şeyler de dahildir. Verilerinizi saklayan şirket hesaplarınızı yasaklarsa uygulamayı kapatır veya işiniz biterse, çevrimdışı bir yedek kopyanız olmadıkça söz konusu uygulamada bulunan tüm verileri kaybedersiniz.

Ethereum üzerine kurulu bir uygulama kullanıyor olsaydınız, hem uygulamayı oluşturan kod (akıllı sözleşme kodu) hem de kişisel veriler (akıllı sözleşmenin durumu) blok zincirde saklanırdı. Bir uygulamayı kullandığınızda ve verilerinizi değiştirdiğinizde, tüm Ethereum düğümleri akıllı sözleşmenin durumunu günceller. Bu, verilere erişiminizi kaldırabileceğiniz veya kullandığınız uygulamayı kapatan merkezi bir “hata noktası” bulunmadığı anlamına gelir. Verileriniz ve uygulamanın kodu dünyanın her yerine yedeklenecek ve hiç kimse bu notları çevrimdışı olarak kabul edemedi. Tabii ki, verileriniz blockchain tarafından şifrelenecek, böylece başka kimse okuyamayacaktı.

Akıllı Sözleşmeler Nedir?

Akıllı sözleşmeler, Ethereum Sanal Makine üzerinde çalışan uygulamalardır. Bu, bilgisayar gücünün tüm bu Ethereum düğümleri tarafından sağlandığı merkezi olmayan bir “dünya bilgisayarı” dır. Eternet belirteçleri için bu kaynak için hesaplama gücü sağlayan tüm düğümler ödenir.

Akıllı sözleşmeler olarak adlandırılırlar çünkü gereksinimler karşılandığında otomatik olarak yürütülen “sözleşmeleri” yazabilirsiniz.

Örneğin, Ethereum'un tepesinde Kickstarter benzeri bir kitle fonlama hizmeti oluşturmayı hayal edin. Birisi, başka birine gönderilmek üzere para biriktirecek bir Ethereum akıllı sözleşmesi oluşturabilir. Akıllı sözleşme, havuza 100.000 dolarlık para eklendiğinde, alıcının kendisine gönderileceğini söylemek için yazılabilir. Veya 100.000 dolar eşiği bir ay içinde karşılanmadıysa, tüm para birimi para biriminin orijinal sahiplerine geri gönderilir. Tabii ki, bu ABD doları yerine Ether tokenleri kullanırdı.

Tüm bunlar, işlemlerin otomatik olarak yapılmasını ve işlemin yapılmasını güvenceye almak için güvenilir bir üçüncü tarafa ihtiyaç duymadan işlemi otomatik olarak gerçekleştiren akıllı sözleşme koduna göre gerçekleşir. Örneğin, Kickstarter,% 3 ile% 5 arasında bir ödeme işlem ücretinin üstüne% 5 oranında bir ücret alır. Bu, 100.000 $ 'lık bir kitle fonlaması projesinde 8000 ile 10000 $ arasında ücret anlamına gelir. Akıllı bir sözleşme, Kickstarter gibi üçüncü taraflara ücret ödemek zorunda kalmazdı.

Akıllı sözleşmeler birçok farklı şey için kullanılabilir. Geliştiriciler, yazılım kitaplıklarının çalışmasına benzer şekilde diğer akıllı sözleşmelere özellik sağlayan akıllı sözleşmeler oluşturabilir. Veya akıllı sözleşmeler sadece Ethereum blockchain hakkında bilgi depolamak için bir uygulama olarak kullanılabilir.

Akıllı sözleşme kodunu gerçekte yerine getirmek için, birisinin işlem ücreti olarak yeterli miktarda Eter göndermesi gerekir – gerekli bilgi işlem kaynaklarına ne kadar bağlıdır. Bu, Ethereum düğümlerini bilgisayar güçlerine katılmaları ve vermeleri için öder.

CryptoKitties Akıllı Sözleşmeleri Kullanın

Ethereum ağında akıllı sözleşmeler kullanılarak yapılan en iyi bilinen uygulamalardan biri, “dünyaların blok zincirleme teknolojisine dayanan ilk oyunlarından biri” olarak adlandırılan CryptoKitties.

Esasen, CryptoKitties, Ethereum blockchain'de saklanan bir dijital "toplanabilir" formudur. CryptoKitties, Ethereum ağındaki dijital öğelerin depolanması ve değiştirilmesi yeteneğinin iyi bir şekilde gösterilmesini sağlar.

Yeni CryptoKitties “üreme” ile üretilir. Bu, akıllı bir sözleşme yürütmek için iki temel CryptoKitties'i seçmeyi ve Ether tokenlerini harcamayı içerir. Sözleşmeler, yeni bir CryptoKitty oluşturmak için seçilen iki kediyi kullanır. Bu kitties ve üreme sürecinin detayları Ethereum blockchain'in kamusal defterinde saklanır.

Ethereum blockchain defterinde saklanan CryptoKitties'i “sahip” edebilirsiniz. Onları başkalarına satabilir veya ticaret yapabilir veya satın alabilirsiniz. Bu, kedileri satın almanıza, ticarete ve üretsenize izin veren bir akıllı telefon uygulaması kullanmaktan farklıdır. Bunlar genellikle uygulamanın kendi sunucularında saklanır ve şirket uygulamayı kapatırsa veya hesabınızı yasakladıysa değerli dijital evcil hayvanlarınızı kaybedebilirsiniz. Ancak, CryptoKitties blok zincirinde saklandığından, bu olamaz. Kimse kittiesinizi senden uzak tutamaz.

Aralık 2017'de, tesadüfen, Bitcoin'in tüm zamanların en yüksek fiyatlarına göre, insanlar, CryptoKitties'te 12 milyon dolardan fazla Ether eşdeğerini harcadılar ve en pahalı CryptoKitty, 120.000 dolara satıldı.

Eter, Bitcoin ve pahalı resimler gibi CryptoKitties de insanlar için para ödemeye hazır olan her şeye değer.

İmaj Kredisi: Alekseyvanov / Shutterstock.com, Ethereum, CryptoKitties.