Evinizde Nem Seviyeleri Nasıl İzlenir?

Yüksek nem eğlence değildir ve düşük nem oranıdır – ikisi arasında iyi bir denge istersiniz. Evinizdeki nemi nasıl izleyeceğiniz, böylece doğru ayarları yapabilmeniz için.

İLGİLİ: A / C Üzerinden Tasarruf Sağlamak için Evinizin Hava Akışını Nasıl Optimize Edeceksiniz?

Evinizdeki nem oranı% 30 ile% 60 arasında olmalıdır (% 40 -% 50 ideal). Daha yüksek ve küf gelişimi riski vardır ve herhangi bir alt düzey aşırı kuruluk ile sonuçlanabilir. Ayrıca, bu aralığın dışındaki herhangi bir şey rahatsız edici olabilir.

Evinizde nem seviyesinin ne olduğundan emin değilseniz, bunu öğrenmenin zamanı geldi. İşte dikkate almanız gereken bazı çözümler.

Bazı Ucuz Nem Sensörleri Satın Alın

Bazı basit nem sensörleri almak ve bunları evinizin etrafına yerleştirmek için bunun en ucuz yolu.

Bazılarını 10 $ 'dan daha azına ayırabilirsin ve bir çiftin tüm evini kaplayacak kadar yeterli olması gerekir. Bunların çoğu aynı zamanda sıcaklığı gösterir ve hatta hem nem hem de sıcaklık için tüm zamanların yüksek ve alçaklarını bile gösterirler.

Kendi evimde bunlardan birkaçı var ve yüksek doğruluk için çok iyi bilinmese de, en azından nemin içte neye benzediğine dair bana bir fikir veren bir ballpark figürü sağlıyorlar.

Mevcut Smarthome'ınıza Z-Dalga Nem Sensörleri ekleyin

Bir düzeye çıkmak istiyorsanız ve evinizde zaten bir smarthome hub'ına sahipseniz, bazı Z-Wave nem sensörleri alabilir ve bunları hub'ınıza bağlayabilirsiniz.

Amazon, “dumbhome” nem sensörünün maliyetinden biraz daha fazla bir miktar bunun için biraz daha fazla satıyor, ancak uyarı almak veya nem seviyelerine bağlı olarak diğer cihazları otomatikleştirmek gibi şeyleri yapabiliyordunuz. Sadece son bulduğunuz sensörün özel smarthome hub'ınızla çalıştığından emin olun.

Termostatınızın Nem Bilgileri Sağlıyorsa Kontrol Edin

Ne tür bir termostatın olduğuna bağlı olarak, nem sensörlerini hiç satın almanız gerekmeyebilir. Termostatınızın bir tane yerleşik olabilir.

Yuva ve Ecobee3 dahil her akıllı termostatta bir tane vardır, ancak normal programlanabilir termostatınız da bir nem sensörüne sahip olabilir.

İLGİLİ: Yuva Termostatınızdan En İyi Şekilde Yararlanma

Akıllı termostatlar ile ilgili iyi bir şey de olsa, nemi herhangi bir noktaya ulaştığında, hatta A / C'nizi kontrol etmenizi sağlayacak ve böylece nemi temel alarak evinizi soğutacağınız konusunda uyarılar ayarlayabilmenizdir. seviyeleri ve sadece sıcaklık değil. Bazı sistemlerde, istediğiniz nem seviyesini termostatta ayarlayabilmeniz için nem gidericiler de bulunmaktadır.

Evinizdeki Nemi Ayarlama

Evinizin içindeki nem çizelgelerden uzaksa, tamamen şansınız kalmaz ve en azından nemi makul seviyelerde tutmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

Belki de evinizdeki nemi ayarlamak için mutlak en iyi yol, tüm ev nemlendiricisi ve nem giderici kullanmaktır. Bununla birlikte, buradaki sorun, evinizin zaten böyle bir şeye sahip olmadığı (ki bu da daha yeni sistemlerin çoğu) için inanılmaz derecede pahalı olabilir.

İLGİLİ: Yüksek Nem Hasarı Elektronik Cihazlar Olabilir mi?

En iyi bahsiniz, birkaç taşınabilir birim elde etmektir. Örneğin, nemlendiricilerin (özellikle bu), kışın her ikisinde de evin nemini makul bir seviyede tutmak için üst katta ve alt katta var. Yaz mevsiminde, klima belli bir dereceye kadar doğal bir nem gidericidir ve bunun özel bir nem alma ünitesine ihtiyaç duymayacak kadar iyi çalıştığını görüyorum. Ancak, daha fazlasına ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, taşınabilir ünitelerin nemlendiricilerinden daha pahalı olabileceğini unutmayın.

Sonunda, kendi vücudumun evimdeki nem seviyeleri hakkında genel bir fikir verebileceğini anladım – eğer bunaltıcı ve her şey birbirine yapışmış hissediyorsa, o zaman nem muhtemelen çok yüksek seviyelerde. Boğazımı, gözümüzü veya cildimi çok fazla kuruduğumu fark edersem, o zaman nem muhtemelen çok düşüktür. Bununla birlikte, evinizdeki nem seviyeleri hakkında daha iyi bir fikir edinmeye dayanacak resmi bir kaynağa sahip olmak asla acıtmaz.