Excel Verileri ile PowerPoint Kuruluş Şeması Oluşturma

Excel'de bir organizasyon şeması oluşturmak mantıklıdır çünkü diğer Excel dokümanları veya Outlook gibi kaynaklardan veri çekmek kolaydır. Bu grafiği gösterme zamanı geldiğinde, muhtemelen PowerPoint kullanmak isteyeceksiniz. Neyse ki, Excel grafiğini PowerPoint'e getirmek oldukça basittir.

Excel'de Organizasyon Şeması Oluşturma

İlk önce, yeni bir Excel sayfası açın. “Ekle” sekmesine gidin ve “SmartArt” seçeneğini seçin.

“Bir SmartArt Grafiği Seç” penceresi görünecektir. Sol taraftaki bölmede, “Hiyerarşi” yi seçin. Sağda birkaç farklı grafik stilinin göründüğünü göreceksiniz. İhtiyaçlarınıza en uygun olanı seçin. Bu örnekte, “Ad ve Unvan Organizasyon Şeması” seçeneğini seçeceğiz.

Grafik stilinizi seçtikten sonra, grafiğin önizlemesi ve grafiğin açıklaması pencerenin sağ tarafında görünecektir. Hazır olduğunuzda “Tamam” ı seçin.

Grafiğiniz şimdi Excel sayfasında görünecek. Ekip üyelerinizle ilgili bilgileri grafikte doldurun (veya verileri diğer kaynaklardan çekin). İşiniz bittiğinde, buna benzeyen bir şeye sahip olmalısınız.

Grafiğimiz ekip üyelerini ve pozisyonlarını içermektedir. Bilgilerin doğru olduğundan emin olmak için iki kez kontrol edin, Excel dosyasını kaydedin, ardından çıkın.

Kuruluş Şeması PowerPoint'te Ekleme

Şimdi PowerPoint'te çalışma zamanı. Sunumunuzu açın ve kuruluş şemasını istediğiniz slayta gidin. “Ekle” sekmesine gidin ve “Nesne” yi seçin.

“Nesne Ekle” penceresi görünecektir. Burada, “Dosyadan oluştur” seçeneğini seçin ve “Göz At” ı seçin.

Kuruluş şemasını içeren Excel dosyasının konumuna gidin, onu seçin ve ardından “Tamam” ı tıklayın.

Dosya yolunun doğru olduğundan emin olduktan sonra “Tamam” ı tıklayın.

Excel'den kuruluş şemanız artık PowerPoint sunumunuzda görünmektedir! Grafikteki herhangi bir içeriği düzenlemeniz gerekirse, grafiğe çift tıklamak ve içeriği düzenlemek kadar basittir. Bunu yaptığınızda Excel araçlarına tam erişime sahip olacaksınız.

Hücreleri arka planda birleştirmek de oldukça dikkat dağıtıcı olabileceğinden iyi bir fikir olabilir. Bunu yapmak için, tabloya çift tıklayın ve ardından beliren tüm hücreleri seçin.

O “Giriş” sekmesinde, “Birleştirme ve Merkez” seçeneğini seçin.

Artık PowerPoint sunumunuzda güzel, temiz bir organizasyon şeması olacak. İyi şanslar!