Excel'deki Değerler Arasındaki Fark Yüzdesi Nasıl Bulunur?

İki değer arasındaki değişimin yüzdesini hızlı bir şekilde hesaplamak için Excel'i kullanabilirsiniz. Basit örneğimizde, gaz fiyatının bir gecede ne kadar değiştiği veya bir hisse senedi fiyatının yükselme veya düşme yüzdesi gibi şeyleri hesaplayabilmek için bilmeniz gerekenleri gösteririz.

Değişim Yüzdesi Nasıl Çalışır?

Bir orijinal ile yeni değer arasındaki değişimin yüzdesi, orijinal değer ile yeni değer arasındaki fark olarak, orijinal değere bölünerek tanımlanır.

(new_value – original_value)/(original_value)

Örneğin, bir galon benzin fiyatı dün gece evinizde 2.999 dolar olsaydı ve bu sabah tankınızı doldurduğunuzda 3.199 dolara yükselirse, değişim yüzdesini bu değerleri formüle takarak hesaplayabilirsiniz.

($3.199 – $2.999)/($2.999) =  0.067 = 6.7%

Bir örneğe bakalım

Basit bir örneğimiz için, varsayımsal fiyatların listesine bakacağız ve orijinal fiyat ile yeni fiyat arasındaki değişimin yüzdesini belirleyeceğiz.

İşte üç sütun içeren örnek verilerimiz: “Orijinal Fiyat”, “Yeni Fiyat” ve “Değişim Yüzdesi”. İlk iki sütunu dolar olarak biçimlendirdik.

“Değişim Yüzdesi” sütununda ilk hücreyi seçerek başlayın.

Aşağıdaki formülü yazın ve ardından Enter tuşuna basın:

=(F3-E3)/E3

Sonuç hücrede görünecektir. Henüz bir yüzde olarak biçimlendirilmedi. Bunu yapmak için önce değeri içeren hücreyi seçin.

“Ana Sayfa” menüsünde, “Sayılar” menüsüne gidin. İki düğmeyi kullanacağız – biri hücre değerini yüzde olarak biçimlendirmek, diğeri de ondalık basamak sayısını azaltmak için hücre yalnızca onuncu yeri gösterecek. İlk önce “%” düğmesine basın. Ardından, “.00 ->. 0” düğmesine basın. Değerin görüntülenen hassasiyetini artırmak veya azaltmak için menünün sağ tarafındaki düğmelerden birini kullanabilirsiniz.

Değer şimdi görüntülenen yalnızca bir ondalık basamakla yüzde olarak biçimlendirilmiştir.

Şimdi kalan değerler için değişim yüzdesini hesaplayabiliriz.

“Değişim Yüzdesi” sütununun tüm hücrelerini seçin ve ardından Ctrl + D tuşlarına basın. Ctrl + D kısayolu, seçili tüm hücrelerdeki verileri aşağı veya sağa doğru doldurur.

Şimdi yapılıyor, orijinal fiyatlar ile yeni fiyatlar arasındaki değişimin tüm yüzdeleri hesaplandı. “Yeni Fiyat” değeri “Orijinal Fiyat” değerinden düşük olduğunda, sonucun negatif olduğuna dikkat edin.

İLGİLİ: En İyi Microsoft Excel Klavye Kısayolları