Facebook İki Faktör Kimlik Doğrulamasını Yükseltiyor: İşte Nasıl Kurulur?

Facebook uzun bir süre için iki faktörlü kimlik doğrulamasına sahipti, ancak Giriş Onayları olarak adlandırılıyordu. Şimdi cilalanmış ve akıcı hale geldi ve bir telefon numarası gerektirmiyor. Authy veya favori kimlik doğrulama uygulamanızı kullanarak Facebook için 2FA'yı nasıl kuracağınız aşağıda açıklanmıştır.

Two-Factor kimlik doğrulamasının ne olduğundan emin değil misiniz? Temel olarak, yeni bir cihazdan hesabınıza giriş yapmayı denediğinizde, Facebook (veya siteye giriş yapmaya çalıştığınız herhangi bir site), telefonunuza girmeniz için bir kod göndererek size gerçekten bir mesaj göndererek size bir metin mesajı gönderir. Ayrıca, telefonunuzda giriş yaparken girmek için özel bir kod içeren Authy veya Google Authenticator gibi özel bir uygulama kullanabilirsiniz. Ne yazık ki, SMS iki faktörü SMS olmayan türden olduğu kadar güvenli değildir – ancak herhangi iki faktör hiç yoktan iyidir.

Facebook hesabınızda daha fazla güvenlik ayarlamak kesinlikle iyi bir fikirdir. İki faktörü ilk kez etkinleştirdiyseniz, SMS metin mesajı seçeneğini de kullanabilir ve kodu kullanabilirsiniz. Bu basit ve kolaydır. Her şeyi kilitledikten sonra, Authy kurulumuna bakmanın zamanı gelmiş olabilir.

Facebook için iki faktör kurmaya hazır mısınız? İşte nasıl yapılacağı:

  1. Ayarlar -> Hesap Ayarları'na gidin
  2. “Güvenlik ve Giriş” e tıklayın.
  3. Biraz aşağı kaydırın ve “İki faktörlü kimlik doğrulama kullan” seçeneğini tıklayın.
  4. Metin mesajından veya kimlik doğrulama uygulamasından bir kod girmek için komutları izleyin.

İki faktörü etkinleştirdikten sonra, Facebook hesabınıza yeni bir cihazdan giriş yaptığınızda, kodu girmeniz gerekecektir.

Artık hesabınızın iki faktör etkin olduğundan, bazı ek özelliklere erişebileceksiniz. Örneğin, Facebook hesabınızı korumak için Yubikey gibi bir güvenlik anahtarı kullanabilirsiniz.

Aynı sayfada, seyahat ederken telefonunuza erişemezseniz faydalı olabilecek bazı kurtarma kodları da bulacaksınız. Bunları yazdırmak ve çevrimdışı bir yere kaydetmek muhtemelen iyi bir fikirdir.