Facebook Messenger Konuşmalarını Tarar ve Bazen İnsanları Oku

Facebook haber beslemesi herkese açıktır ve Messenger özeldir… doğru mu? Tam olarak değil: Facebook, Messenger konuşmalarınızı düzenli olarak tarar ve bazı durumlarda insan çalışanları bunları inceleyebilir.

Zugerberg, şirketin Myanmar'a yayılan manipulatif Messenger mesajlarını incelediğini zannederek, Ezra Klein'ın yaptığı bir röportajda ilk yeni bir Mark Zuckerberg röportajı yaptı. Bloomberg için yazılan Sarah Frier bunu takip etti ve bazı tarama ve filtrelerin sürekli olarak gerçekleştiğini gördü:

Şirket, Bloomberg'e, Messenger konuşmaları özel iken Facebook'un onları tararken, daha genel olarak sosyal ağda yaptığı kötüye kullanımı önlemek için aynı araçları kullandığını söyledi. Tüm içerikler aynı “topluluk standartlarına” uymak zorundadır. İnsanlar bu standartları ihlal ettiği için yayınları veya mesajları bildirebilir ve bu da şirketin “topluluk operasyonları” ekibinin gözden geçirilmesini isteyebilir. Otomatik araçlar da işi yapabilir.

Facebook, değeri ne olursa olsun, Messenger konuşmalarının reklam amaçlı taranmadığını söylüyor. Yardım edemiyorum ama bunun ne kadar uzun sürdüğünü merak ediyorum – Google'ın Gmail'i, on yıldan fazla bir süredir hedefli reklamlar sunmak için kişisel mesajları taradı.