Facebook Onavo, Casus Yazılım VPN Uygulamasını Öldürüyor

Seasontime/Shutterstock

Facebook tartışmalı veri toplama uygulaması Onavo'yu kapatıyor. Ancak şirket gelecekte casus benzeri araştırmalara devam etmeyi planlıyor.

Siz döngü dışında olanlarınız için, işte size hızlı bir özet. Facebook, Apple App Store ve Google Play'de Onavo adlı ücretsiz bir VPN uygulaması önerdi. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Facebook bu uygulamayı kullanan herkesi gözetledi. Bu birkaç yıldır devam ediyor ve gerçek dünyaya etkileri oldu. Buzzfeed'e göre, Onovo tarafından elde edilen veriler, Facebook'un WhatsApp'ı satın almasının ana nedeni.

Yaklaşık bir yıl önce, Facebook, Apple gizlilik politikasına aykırı olduğu için Onavo'yu Apple App Store'dan kaldırmak zorunda kaldı. Ancak günümüze kadar, uygulama Google Play mağazasında kaldı. Şu anda, Onavo uygulamasını bir iPhone veya Android telefona indirmek mümkün değil. Ancak, Facebook, herhangi bir bilgi sahibi olmayan çocuğa casusluk yapmak için uygulamayı indirilmeden önce indiren telefonlarda uygulamayı desteklemeye devam edecek.

Facebook'un (isteksiz) Onavo'yu bırakma kararı gizlilik için iyi bir işarettir… Belki? Facebook, gelecekte Facebook Research adlı bir uygulamaya odaklanacağını söylüyor. Geçtiğimiz ay Apple App Store'dan şiddetle kaldırılan Facebook Research, kullanıcılara casusluk için ayda 20 dolar ödeyen bir uygulama. Tahmin edebileceğiniz gibi, çoğu Facebook Research kullanıcısı gizliliğinin değerini anlamayan çocuklar.

Facebook Research Google Play'de hala mevcuttur, ancak şu anda yeni kullanıcılar kabul etmemektedir. Facebook, mevcut Onavo kullanıcılarına destek vermeye devam ettiğinden, şirketin kalan Facebook Research kullanıcılarını da desteklediğini varsaymak adildir.

İLGİLİ: İhtiyaçlarınız İçin En İyi VPN Hizmetini Seçme

Verge aracılığıyla