Facebook Reddit-Style Downvote Düğmelerini Test Ediyor

Özellikle Avustralya ve Yeni Zelanda'daki Facebook kullanıcıları hafta sonu yeni bir özelliğin ekran görüntülerini yayınladılar: downvote ve upvote düğmeleri.

Bu bir deneme, yani tüm kullanıcılar için zorunlu olmayacağı anlamına geliyor. Değişiklik, belirli kullanıcılar için yorum işlerinde "Beğen" ve "Yanıtla" bağlantılarının solunda bir oylama ile oklar yukarı ve aşağı koyar. İşte böyle görünüyor:

Bu ne zaman oldu ve Facebook'taki yorumları reddetti ve reddetti? pic.twitter.com/q9F7OcJ4R3

– Carter (@cwsbbb) 29 Nisan 2018

İlk tepkim: Bu, özellikle mobilde, bir ileti dizisindeki her yorumun altına yapışmak için çok fazla dağınıklık. Ve şimdi kullanıcıların takip edebilmeleri için iki farklı ölçüm var: oylama takvimi ve toplam tepki. Almak için çok şey var.

Ve bu, değişim için motivasyondan bile bahsetmeden önce. Şu anda kullanıcılar Facebook'taki mesajları beğenebiliyor ve öfke ya da üzüntü ifade edebiliyor. Ancak “bu yazı kötü” demenin açık bir yolu yok. Geçmişte Facebook temsilcileri, “downvote” düğmesinin motivasyonunun kullanıcıların uygunsuz yayınları işaret etmesini sağladığını söylediler.

İşte bir sonraki Web için yazdığım arkadaşım Matt Hughes:

İndirgeme düğmesiyle Facebook, kullanıcılarına çok fazla inanç katıyor. İnsanların, Facebook'un “kötü niyetli” veya “saygısız” olduğunu belirttiği “kötü yorumlar” olarak adlandırdığı şeyi işaretlemek için kullanmasını istiyor. Bu, bu durumun hoş olmayan bir düğme olmadığını vurgulamak için büyük bir acı veriyor. Bu, neredeyse kesinlikle bu şekilde kullanılacak dedi.

Bu doğru. Reddit ve bu sitedeki çeşitli topluluklar, kullanıcılara, bir şeye katılmadığınız için aşağıdakini kullanmamalarını yıllardır söylemişti, ancak çoğu insan bunu böyle kullanıyor. Facebook, yukarıdaki tasarımla sitelerinde gerçekte başka bir şey olmasını bekleyemez.

Ve bunun yanlış gittiğini hayal etmek kolay. Reddit'in olumsuz tepegözlerin nasıl olabileceğini keşfetmek için çok fazla zaman harcamasına gerek kalmaz; diğer toplulukları istila eden insanların yalnızca istila ettiği her şeyi reddetmek için sevmedikleri bakış açılarını sansürleyerek, Reddit'in bazı belirgin tasarım sorunları vardır. Bu onu daha kötü bir yer yapar.

İLGİLİ: Facebook Haber Beslemesi Sıralama Algoritması Nasıl Çalışır?

Ancak bu negatifler Reddit'te gerçekleşir çünkü bu site düğmelerinin yaptığı şeyle saydamdır. Vefatlar, yayınları daha belirgin kılar, aşağı çekilmeler onları daha az öne çıkarır. Facebook'un basit bir sistemi uygulayacağını varsaymak için bir sebep yok – aslında, buna karşı oynayacağım. Azalt düğmesi, çoğu algoritmanın hesaba kattığı bir metriktir. Sadece sitenin daha olumsuz hissettirdiğini ancak zamanın bu denemeden daha fazla bir şey olduğunu varsayarak anlayacağını söyleyeceğim.