Facebook Ürün Değildir Israr

Eski atasözünü duydunuz: “bir şey için ödeme yapmıyorsanız, satılan ürün sizsiniz.” Facebook’un etkileyici bir kontrpuanı var: “Nuh-uh.”

Tamam: bu tam bir teklif değil. Ama burada Facebook VP Rob Goldman’ın temelde Facebook Haber Odası’yla aynı şeyi söylediği:

Eğer Facebook için ödeme yapmıyorsam, ben ürün mü?

Hayır. Ürünümüz, sosyal medyadır – dünyanın neresinde olursanız olun, sizin için önemli olan insanlarla bağlantı kurabilme yeteneğidir. Ücretsiz bir arama motoru, web sitesi veya gazete ile aynı şey. Çekirdek ürün haberleri okuyor veya bilgi alıyor – ve bu deneyimi finanse etmek için reklamlar var.

Goldman’ın gazeteleri getirmesi ilginç. Ben sadece gazetecilik sektöründe, okuyucuların değil, reklamverenlerin müşterileri olduğunu öğrenecek kadar çalıştım. Satış ekibinin telefonda olduğu budur. Para oradan geliyor. Ve sonuçta, işini sürdürmek istiyorsan, üzülmek istemediğin kişi.

Facebook’un faturaları kimin ödüyor bildiğini hayal ediyorum ve bu kullanıcılar değil. Bu, insanların sizin ürün olduğunuzu söylediklerinde söylediği şeydir ve kitle iletişim araçlarının çoğu için ödeme yapmazsınız: arama motorları, gazeteler ve evet, sosyal ağlar.

Bu fikir hakkında ilginç nokta: İnternet çağına özgü değil. Richard Serra ve Carlota Fay Schoolman’ın 1973’te “Televizyon Kurtarıyor İnsan” olarak adlandırdığı kısa bir film temelde aynı noktayı oluşturdu. Burada asansör müziği ile tamamlayın: