Facebook ve Facebook Lite Arasındaki Fark Nedir

Facebook Lite, düşük hızlı bağlantılar ve düşük özellikli telefonlar için tasarlanmış bir Android uygulamasıdır. ABD dışında birkaç yıl boyunca mevcuttu ve şimdi ABD'de de mevcut. İşte ve orijinal Facebook uygulaması arasındaki farklar.

Facebook'un ana uygulaması Motorola Moto E4'ümde 57 MB ağırlığında; Facebook Lite sadece 1.59 MB'tır — bu yaklaşık% 96.5 daha az alan. Facebook Lite, daha az RAM ve CPU gücü kullanacak şekilde tasarlanmıştır, böylece daha ucuz ve daha az güçlü telefonlarda daha yumuşak bir deneyim elde edersiniz. Facebook Lite, normal uygulama tarafından artık desteklenmeyen eski telefonlarda bile çalışır. Kontrol etmek isterseniz, Facebook Mağazasını Play mağazasından alabilirsiniz.

İLGİLİ: Ucuz Android Telefonlar buna değer mi?

Daha az sistem kaynağı kullanmanın yanı sıra, Facebook Lite, 2G ağları gibi yavaş ya da kararsız internet bağlantılarında veya kötü sinyalli kırsal alanlarda çalışmak üzere tasarlanmıştır. Bunu yapmak için, yüksek çözünürlüklü görüntüleri veya otomatik oynatılan videoları indirmeyerek çok daha az veri kullanır. Bu, planlı bir plan üzerindeyseniz size para tasarrufu sağlayan ek bir avantaj sağlar.

Şaşırtıcı bir şekilde, Facebook Lite neredeyse normal Facebook uygulaması olarak tam olarak özellikli. Arkadaşınızın yayınlarını beğenip yorum yapabilir, profillerini ziyaret edebilir, kendi Zaman Çizelgesine gönderebilir ve normalde yaptığınız her şeyi yapabilirsiniz.

Mevcut tüm özelliklerde bile, Facebook Lite ile fark edeceğiniz fark, daha büyük, blok düğmeler ve diğer öğelerle tamamen çıkarılmış arayüzdür. Oldukça tarihli hissettiriyor, ama işlevsel. Daha küçük ekranlı telefonlarda, daha büyük UI öğeleri kesinlikle bir artıdır, ancak Moto E4'ümde sadece büyük boyda olduklarını hissediyorum. Ekrandaki görüntülerde, Facebook Lite solda ve normal uygulama sağda.

Facebook veya Facebook Lite Kullanmalı mıyım?

Facebook Lite bunun için çok şey var. Tüm Facebook'un banner özellikleri var, daha az sistem kaynağı ve daha az veri kullanıyor ve daha yavaş bağlantılarda çalışıyor. Tek dezavantajı, temel bir şey hissetmesi. Sökülen ara yüzey, büyük kare düğmeler ve yükleme çubuğu (evet, bir yükleme çubuğu var) 2000'li yılların sonlarından bir şey gibi hissettiriyor. Facebook’u Nokia’mda nasıl gördüğümü hatırlamıyorum.

İyi bir Android telefona ve iyi bir mobil veri planına sahipseniz, normal Facebook uygulamasıyla bağlantı kurmanızı öneriyorum. Öte yandan, daha eski bir telefon çalıştırıyorsanız veya mobil verileri kaydetmek istiyorsanız, ona bir göz atmakta hiçbir zararı yoktur. Sadece 2MB ve en kötü senaryo sen geri dönüyorsun. Tam olarak aradığınız Facebook uygulaması da olabilir.