Facebook'ta Doğrulanmış Olma

Doğrulama – bu kutsal mavi kene – Twitter'da oldukça büyük bir anlaşma, ama aynı zamanda Facebook'ta bir şey. Facebook'ta nasıl doğrulanacağınıza (bakmaya) bir göz atalım.

Farklı Facebook Doğrulama Türleri

Facebook'ta üç farklı doğrulama türü vardır: Mavi işaretli profiller, Mavi onaylı sayfalar ve gri onaylı sayfalar.

Mavi bir kene içeren profiller, Facebook'un profilin temsil ettiğini iddia ettiği genel rakamın gerçek profili olduğunu doğruladığı öğelerdir. Örneğin, arkadaşım Bryan Clark The Next Web'de ABD editörüdür. Doğrulanmış bir Facebook profiline sahip olduğunu görebilirsiniz, böylece onu takip ederseniz onu takip ettiğinizi bilirsiniz.

Mavi işaretli sayfalar benzerdir. Facebook, kamuya ait rakam, medya şirketi veya marka olduğunu iddia ettiği resmi sayfa olduklarını doğruladı. Geek'in Facebook sayfası nasıl doğrulanır?

Gri bir onaylı sayfalar, Facebook'un doğruladığı işletmeleri ve kuruluşları gerçek ve kim olduklarını iddia ediyor. Örneğin, İrlandalı bir yardım kuruluşu olan Trocaire, gri doğrulama onayına sahiptir.

Mavi Doğrulama Rozeti Nasıl Gidilir?

Mavi bir rozet için başvuru süreci basittir, ancak kamuya açık bir figür, medya kuruluşu veya marka değilseniz, kesinlikle onaylanmayacaksınız. Twitter'da olduğu gibi, Facebook'u doğrulamaya değdiğini ikna etmeniz gerekiyor.

Profiliniz veya sayfanız için mavi doğrulama rozeti istemek için şunların olması gerekir:

  • Bir profil resmi
  • Bir kapak fotoğrafı
  • Facebook'un yönergelerini takip eden bir isim
  • İçerik, hesaba gönderildi
  • Bir profili doğrulamaya çalışıyorsanız "Takip et" özelliği etkin

Her şeyin kurallara uygun olduğundan emin olduktan sonra, bu bağlantıya gidin ve formu doldurun.

Kendinizi bir kişi olarak doğrulamaya çalışıyorsanız, resmi bir fotoğraflı kimlik belgesi vermeniz gerekir. Bir markayı veya medya sayfasını doğrulamaya çalışıyorsanız, bir hizmet faturası, bir kuruluş belgesi, kuruluş belgeleri, vergi belgeleri veya resmi olarak eşit bir şekilde başka bir şey sağlamanız gerekir. Facebook'un sizi neden doğrulaması gerektiğini gösteren bazı bilgiler de eklemeniz gerekecek.

Facebook'un yönergeleri, kendileriyle biraz çelişmektedir. Formda profilleri doğrulayamadıklarını, ancak bunu istemek için bir seçenek sunduğunu söylüyorlar. Ayrıca, markaları doğrulamayacaklarını, aynı zamanda mavi doğrulama rozetleri alabilen birkaç gruptan biri olduklarını iddia ediyorlar. Pek çok Facebook politikasında olduğu gibi, doğrulamaları bir tanesi opaktır, bu yüzden sadece ne olduğunu uygulamak ve görmek zorundasınız.

Ne yazık ki reddedildim.

Gri Doğrulama Rozeti Alabilir misiniz?

Teoride, gri doğrulama rozetleri yerel işletmeler ve kuruluşlar içindir. Ancak, aslında birini kullanan bir kıyafeti bulmak için çok uğraşmak zorunda kaldım. Çoğu yerel işletmeler rahatsız etmiyor.

Benzer şekilde, Facebook'un yönergelerini takip ettiğimde ve Fransa'daki yerel bir işletmeyi, California'da yerel bir işletmeyi ve diğer yönetim sayfalarını doğrulamayı denediğimde, doğrulama için başvurma seçeneği henüz yoktu.

Şu anda Facebook'ta bir çok şey değişiyor. Bu nedenle, özellik büyük bir duyuru olmadan kaldırılmış olabilir. Gri doğrulama rozeti için başvuruda bulunup bulunamayacağınızı görmek istiyorsanız, sayfanızı açın ve Ayarlar'a gidin.

Genel sayfasında, Facebook bir “Sayfa Doğrulama” seçeneği olması gerektiğini iddia ediyor. Gördüğünüz gibi, bu seçenek benim için orada değil.

Sizin için uygunsa, tıklayın ve ardından işletme için genel bir telefon numarası girin veya "Bu Sayfayı Belgelerle Doğrula" seçeneğini tıklayın. Telefon numaranızı kullanırsanız, Facebook sizi 4 haneli bir doğrulama koduyla arayacaktır. Sayfanızı belgelerle doğrularsanız, işletme adınızı ve adresinizi gösteren bir doküman yüklemeniz gerekir.

Hangi seçeneği seçerseniz seçin, Facebook sayfanızdaki ayrıntıları herkese açık bilgilerle karşılaştırmak için birkaç gün sürecektir. Bilgileriniz kontrol ediliyorsa ve gri işaretler yine de bir şeydir; sayfanız doğrulanır.

Sosyal medya doğrulama, garip bir durum simgesi haline geldi, ancak – Twitter'ın tekrar tekrar zaman ve zaman bulduğu gibi – iyi yapmak zor. Facebook'un sistemi tıpkı opak ve kırıktır, ama bir şans vererek kaybedecek hiçbir şey yoktur.