Facebook’ta Gizliliğinizi Nasıl Korur

Cambridge Analytica fiyasko ve yeni AB Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ne (GDPR) yanıt olarak, Facebook, insanların Facebook’ta kimlerin görebileceğini ve kullanabileceğini kontrol etmesini kolaylaştırmaya başladı. Gizliliğinizi korumak için neler yapabileceğinize bir göz atalım.

Facebook’un Yeni Gizlilik Araçlarını Kullan

GSYİH, Facebook’u yeni gizlilik seçeneklerini tanıtmaya zorladı ve dünya çapında onları yaymaya karar verdiler. Önümüzdeki birkaç ay içinde bir noktada, aşağıdakiler hakkında bazı seçimler yapmanızı isteyen bir pop mesajınız olacak:

  • Facebook’un ortaklarından gelen verilere dayalı reklamlar.
  • Şu anda profilinizde paylaştığınız bilgiler — ilişki durumu ve din gibi —.
  • Facebook’un yüz tanıma özelliğini kullanmasına izin vermek isteyip istemediğiniz.

Açılırken, onları incelemenizi isteyince hemen yapın. Bununla birlikte, şu an yapabileceğiniz hiçbir şey olmadığı anlamına gelmez.

Gizlilik Kontrolü tamamlayın

Facebook’un mobil uygulamasında, bazı önemli gizlilik ayarlarında sizi yönlendiren kullanışlı bir Gizlilik Kontrolü bulunmaktadır. Bazı nedenlerle, bu web sitesi aracılığıyla mevcut değildir. Ayarlar> Ayarlar ve Gizlilik> Gizlilik Kısayolları> Gizlilik Kontrolü’ne gidin.

Üç ayrı adım var. Öncelikle, yayınlarınızı paylaşırken yayınlarınızı kimin görebileceği için varsayılan ayarı seçersiniz: Genel, Arkadaşlar, Arkadaşlar hariç ve Yalnızca Bana. Tabii ki, burada ayarladığınız varsayılan değer, gerçek bir gönderi yaptığınızda geçersiz kılabilirsiniz. Örneğin, varsayılan ayarınız yalnızca arkadaşlarınızla paylaşımları paylaşmaksa, isterseniz belirli bir yayını genel olarak paylaşabilirsiniz.

Ardından, profilinizdeki ve şu anda paylaştığı tüm bilgilerin bir listesini görürsünüz. Eski e-posta adreslerimin 1500 arkadaşımdan herhangi birinin görebildiğini fark etmedim, bu yüzden bunlardan birkaçını Tek Ben olarak değiştirdim.

Son olarak, verilerinize erişmek için izin verdiğiniz tüm uygulamaların ve web sitelerinin bir listesini göreceksiniz. Aktivitenizi Facebook’taki uygulamalarda kimlerin görebileceğini değiştirebilir ve isterseniz bir uygulamayı silebilir ve verilerinize tekrar erişmesini engelleyebilirsiniz. Bunu yapmak için “X” e ve ardından “Uygulamayı sil” düğmesine dokunun. Cambridge Analytica’nın (ve birçok başka şirketin) milyonlarca Facebook kullanıcısı bu şekilde veri alabilmeleri için işte bu yüzden kullanmadığınız uygulamaları uygulamadan ve çıkarmaya değecektir.

Ayrıca, Facebook uygulamalarınızı web sitesinde temizleyebileceğinizi de unutmayın; Mobil uygulamada olduğu gibi basit bir sihirbaz yoktur.

Ne Yazdığınızı Düşünün

Bu muhtemelen demeden gider, ama Facebook’ta ne yazdığınızı dikkatlice düşünmelisiniz. Kişisel bilgilerin kaybolmasına izin vermek kolaydır. Örneğin, bir üniversite kabul mektubunun fotoğrafı, adresiniz, doğum tarihiniz ve SSN gibi şeyleri verebilir. Evinizin ön tarafındaki bir fotoğraf, yakındaki düzenli check-in’lerle birleştiğinde nerede yaşadığınızı ortaya çıkarabilir.

Sadece en yakın arkadaşlarınızla Facebook’ta iletişim kurmuş gibi hissedebiliyor olsanız da, muhtemelen aynı zamanda arkadaşlarınızla dolu bir arkadaşınız olabilirsiniz. Nerede yaşadığınızı onlara söylemediyseniz veya onlara telefon numaranızı vermediyseniz, yanlışlıkla Facebook’ta onlara vermediğinizden emin olmalısınız.

Arkadaş ya da bilmediğin veya bilmediğin insanları engelle

Büyük arkadaş listeleri konusunda, sizin bilmediğiniz ya da sevmediğiniz pek çok insan varsa, bunların üzerinden geçip arkadaşlarınızla sohbet etmelisiniz. Onlardan hoşlanmıyor ve hastalanmanızı isteyebileceğini düşünüyorsanız, onları da engellemelisiniz.

Facebook gönderilerinizi belirli kişilere sınırlandırabiliyor olsanız da, bir kişiyle tekrar konuşma niyetiniz yoksa, onlarla arkadaşlık etmenin anlamsız olduğunu düşünün. Kişisel bilgilerinizi neden bilmediğiniz veya beğenmediğiniz insanlarla paylaşmalısınız?

Geçmiş Mesajlarınızı Sınırlama veya Silme

Facebook on yılı aşkın bir süredir etrafta. Son on yılda çok değiştiğimi ve geçmişimde çok utanç verici yazılar olduğunu biliyorum. Bu günlerde Facebook’un On the Day özelliğini kullanıyorum, en kötüsünü yavaşça yok etmek için kullanabiliyorsunuz, ancak geçmişinizde kişisel olarak kişisel veya ödün vermeyen bazı yayınlarınız varsa, bunları gözden geçirip kaldırmalısınız. Bir veya ikiden fazla varsa, geçmişteki tüm yayınlarınızdaki gizliliği hızlı bir şekilde değiştirebilir veya tam olarak silmek için bir Chrome uzantısı kullanabilirsiniz.

Kendinizi kötü fotoğraflardan da etiketlemeniz gerekir. Onlardan kurtulmayacak, ancak insanların onları profilinizde bulmasını engelleyecektir.

Facebook’un gizlilik ayarları tarihsel olarak mutlak bir kabus olmuştur. İyi haber, görünüşe göre herkes için işleri kolaylaştırmaya kararlı. Facebook’un gizliliğinizi korumak için yeni bir yol bulduğu zaman, sizi nasıl kullanacağımız konusunda sizi bilgilendireceğimizden emin olabilirsiniz.