Facebook'ta SMS 2FA kullanıyorsanız, Telefon Numaranız Aranabilir

heisenburgphotos/Shutterstock

Bakın, 2FA'yı (iki faktörlü kimlik doğrulama) seviyoruz ve herkesin kullanmasını istiyoruz. Ancak SMS tabanlı 2FA en iyi seçenek değildir ve şimdi Facebook'ta daha da kötüdür çünkü bir kez etkinleştirildiğinde, insanların telefon numaranızı kullanarak sizi bulmalarına izin verir.

Güne dönüşte, herhangi biri Facebook'ta atlayabilir ve kimlerin belirli kişileri bulmak için telefon numarası araması yapabilir. Telefon numaranız Facebook hesabınızda olsaydı, o aramayı yapardınız. Ancak, geçen yılın nisan ayında, bu özellik özel verilerin gizli kalması amacıyla kaldırıldı (görünüşe göre telefon numaraları aranıyor olsa da hala Messenger'da çalışıyor).

Ama şimdi telefon numaranızı SMS tabanlı 2FA için kullanırsanız, Facebook bunu insanların sizi bulmasına yardımcı olmak için kullanıyor. Telefon numarası arama işlevi hala devre dışı bırakılmışken, birinin telefonunda bir kişisindeyseniz ve bu listeyi yüklüyorsanız, potansiyel bir bağlantı olarak görünürsünüz. Brüt.

Açıkçası, bu tam bir saçmalık. Facebook'a vermenizin tek nedeni telefon numaranız hesabınızın güvenliğini artırmak ve sırayla daha fazla iletişim bilgisinden yararlanmak için kullanılırsa, o zaman bu çok büyük bir mesele; verilerinizle gölgeli. Oldukça iğrenç.

Yaralanmalara hakaret eklemek için, bundan vazgeçmenin de yolu yok. Bunu, Facebook Ayarları> Gizlilik bölümüne girerek ve "verdiğiniz telefon numarasını kullanarak sizi arayabilir" seçeneğini ayarlayarak, mevcut en özel seçenek olan "Arkadaşlar" olarak ayarlayarak sınırlayabilirsiniz. En iyi ihtimalle bir yara bandı.

Aksi takdirde, birkaç seçeneğiniz kalmaya devam eder: bir çok insanın yapmak istemediği Facebook hesabınızı devre dışı bırakabilirsiniz; Eğer biz hiç önermiyoruz 2FA kullanarak durdurabilir; veya başka bir 2FA formu kullanabilirsiniz. Hesabınızı devre dışı bırakmak istemiyorsanız, ikinci seçenek en iyisidir. Ancak, zararın muhtemelen yapılmış olduğunu unutmayın; telefon numaranız saklanır. Bu hiçbir şeyi değiştirmez olmayabilir. Yine de, telefon numaranızı içermeyen daha iyi bir güvenlik yöntemine geçmek hiçbir zaman kötü bir fikir değildir.

Dışarıda birçok onaylayıcı uygulama var, ancak biz Authy'nin büyük hayranlarıyız. SMS tabanlı kimlik doğrulamasında kullandığınız bilinen tanıdık kod tabanlı sistemi kullanır, ancak kodunuzla kısa mesaj almak yerine, yalnızca Authy uygulamasını başlatır ve kodu oradan çekersiniz. Bunu ilk defa kullanıyorsanız Authy ile başlamanıza yardımcı olacak mükemmel bir rehberimiz var.

İLGİLİ: İki Faktörlü Kimlik Doğrulama İçin Yetkilendirme Nasıl Ayarlanır (ve Kodlarınızı Aygıtlar Arasında Eşitleyin)

Facebook hesabınızın Authy ile ayarlanması için FB'nin ayarlarına, ardından Güvenlik ve Giriş'e atlayın. (Mobil cihazda bunu Ayarlar ve Gizlilik> Ayarlar altında bulabilirsiniz.)

Buradan, İki Faktörlü Kimlik Doğrulama bölümüne gidin ve “İki faktörlü kimlik doğrulamayı kullan” bölümündeki Düzenle düğmesini tıklayın.

Oradan bir kimlik doğrulama uygulaması ayarlayabilir (veya daha iyisi bir güvenlik anahtarı kullanabilirsiniz).

Ve bu kadar. Hesabınız eskisinden çok daha güvenli ve Facebook telefon numaranızı istemediğiniz hiçbir şey için kullanmayacak.

TechCrunch ile